Jadłodzielnia, czyli dostępna dla wszystkich lodówka, pomagająca ograniczyć marnowanie żywności – stoi przy sklepie Lewiatan na ul. Głogowskiej 6.
- Otworzyliśmy ją we współpracy ze stowarzyszeniem Serce Szczepina, inicjatywą Sharehouse, a prądu zgodził się użyczyć Lewiatan. To już 16. Punkt Foodsharing we Wrocławiu. Znajduje się w bardzo strategicznej dla nas lokalizacji, bo do tej pory na zachodzie Wrocławia mieliśmy tylko partnera na Suwalskiej - mówi Agnieszka Maniewska z Foodsharing Wrocław.
I dodaje: - Mimo że nasz nowy punkt znajduje się przy sklepie, mamy nadzieję że nikt nie będzie specjalnie kupował produktów do Jadłodzielni. Zależy nam na ograniczeniu nadmiernej konsumpcji a nie jej napędzaniu - dodaje Agnieszka Maniewska z Foodsharing Wrocław.
W niedzielę na otwarciu Jadłodzielni można było poczęstować się niesprzedanym, dobrym jedzeniem, dostarczonym przez wolontariuszy, "ratowników żywności". Atrakcją była także pizza z uratowanymi dodatkami (pieczarki, pomidory, cukinia i mozarella) oraz poczęstunek od zaprzyjaźnionych firm.
Jadłodzielnia - co to właściwie jest?
Jadłodzielnie pomagają ograniczyć marnowanie żywności: w takiej publicznej lodówce każdy może zostawić jedzenie, którego ma za dużo, ale też każdy może zabrać z niej coś dla siebie. Chodzi o to, by żywność się nie marnowała.
Pierwsza Jadłodzielnia we Wrocławiu powstała w 2016 roku w akademiku Arka na Biskupinie.
Mapa jadłodzielni we Wrocławiu i w całej Polsce.
Informacje o tym, co można przynosić do Jadłodzielni, znajdziecie w tekście i na grafice poniżej.
Jadłodzielnie są otwarte siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. O ich czystość dbają wolontariusze Foodsharing Wrocław.
Zobacz nową Jadłodzielnię na mapie:
Wrocław nie marnuje
Przypomnijmy, że nasze miasto prowadzi kampanię „Wrocław nie marnuje”. Jej celem jest ograniczenie marnowania żywności.