- Przyjdź do Afrykarium w ZOO Wrocław i świętuj razem z nami Hippo Day! Już 15 lutego, czyli w najbliższą sobotę o godz. 11:00 nasze hipopotamy nilowe w Afrykarium dostaną nietypowy przysmak – arbuzy! Część arbuzów trafi do wody, a część zostanie podana na wybiegu, co będzie świetną okazją, by zobaczyć te imponujące zwierzęta z bliska i pod wodą! Po poczęstunku opiekun hipopotamów wyjdzie do gości i odpowie na wszystkie pytania - zaprasza ZOO Wrocław.
Váleček, Rumba, Salsa i Zumba – hipopotamy nilowe
Krótkie nóżki, wielka głowa, wielkie beczkowate ciało, razem nawet 3 tony i 200 kg – gdy się patrzy na hipopotamy nilowe, takie słowo jak „gracja” raczej nie przychodzi do głowy. Błąd! Wystarczy zobaczyć, jak to wielkie zwierzęta potrafią poruszać się pod wodą, choć w zasadzie nie potrafią pływać. Dzięki grubym szybom można je podglądać we wrocławskim Afrykarium niemal nos w nos. Mają zresztą „taneczne” imiona: Váleček, Rumba, Zumba, Salsa.
Hipopotamy kochają wodę i spędzają w niej większość czasu. Mogą nie wypływać na powierzchnię nawet przez 10 minut! Potrafią unosić się w wodzie niczym boja (pomaga im w tym tkanka tłuszczowa), a nad powierzchnię wystawiają tylko oczy, uszy i nos, który, nawiasem mówiąc, jest wyposażony w nozdrza, które potrafią się zamykać.
W naturze hipopotamy nilowe żyją w Afryce. Ich populacja się zmniejsza, bo my, ludzie, przejmujemy ich siedliska albo dzielimy je na fragmenty. Zagrażają im także kłusownicy. Hipopotamy są towarzyskie, żyją w grupach rodzinnych, ale nad wodą spotykają się także w większym gronie, które może liczyć nawet setki osobników.
Nie są takie milutkie, jak wyglądają na pierwszy rzut oka. Potrafią zaciekle walczyć o swoje terytoria.
Mają za to skórę delikatną niczym księżniczki – musi być stale wilgotna, bo inaczej pęka. Żeby zapobiec problemom, hipopotamy wydzielają z gruczołów podskórnych czerwoną substancję, która, jak się uważa, działa zarówno jako filtr przeciwsłoneczny, jak i antybiotyk. Więcej informacji na temat tych fascynujących zwierząt znajdziecie TUTAJ na stronie zoo.
Carlos i Kadarka – hipopotamy karłowate
W naszym zoo, w Słoniarni, można złożyć życzenia także hipopotamom karłowatym, Carlosowi i Kadarce. Także pochodzą z Afryki i również są zagrożone wyginięciem. Szacuje się, że w naturze jest ich mniej niż 3 tys.