Musi, Hari, Kampar i Indera – pasiaste czworaczki, które urodziły się w naszym ogrodzie zoologicznym i stały się sensacją na skalę światową – mogą liczyć na swojego tatę.
Jak informuje w swoich mediach społecznościowych zoo, dumny ojciec bawi się z maluchami, ucina sobie z nimi drzemki, a nawet aktywnie pomaga w ich wychowywaniu!
Jak widać, w naszej tygrysiej rodzinie tata też zasługuje na medal! Takie zaangażowanie samców w opiekę nad potomstwem jest niezwykle rzadkie w świecie tygrysów. W naturalnych warunkach to wyłącznie samice zajmują się młodymi - zapewniają im ochronę, uczą polować i przygotowują do samodzielnego życia. Samce zazwyczaj pełnią bardziej pasywną rolę, koncentrując się na obronie terytorium. Zachowanie Tengaha jest więc nie tylko wyjątkowe, ale także dostarcza fascynującego wglądu w potencjalne zróżnicowanie ról rodzicielskich u tego krytycznie zagrożonego podgatunku.ZOO Wrocław
Wrocławskie tygryski są sensacją na skalę światową
Dzieci Tangeha urodziły się 22 lipca. Ich przyjście na świat było sensacją na skalę światową: zwierzęta tego krytycznie zagrożonego gatunku rodzą się rzadko, a narodziny czworaczków prawie się nie zdarzają.
Jak nam opowiadał w październiku ubiegłego roku Paweł Sroka, kierownik Wydziału Zwierząt Drapieżnych we wrocławskim zoo, maluchy urodziły się na wybiegu zewnętrznym, wśród bambusów, bo właśnie takie miejsce wybrała na poród ich mama, Nuri.
Dodatkowe „oczy”, paski jak linie papilarne i ogon, który mówi
Choć tygrysy sumatrzańskie są najmniejsze spośród obecnie żyjących podgatunków tygrysa i tak imponują rozmiarami: ważą do 140 kilogramów, a od czubka nosa do końca ogona mogą mieć nawet do 2,5 metra długości.
Podczas odwiedzin u tygrysów zwróć uwagę na charakterystyczne bokobrody Tengaha i dodatkową parę „oczu” – białe plamki z tyłu uszu, których zadaniem jest zmylenie przeciwnika.
Przyjrzyj się także pręgom na ciele wszystkich naszych tygrysów: są jak linie papilarne, ich układ jest zupełnie inny u każdego osobnika.
Na uwagę zasługuje także ogon, który służy nie tylko do stabilizacji podczas skrętów ciała, ale także do komunikacji z innymi osobnikami tego samego gatunku.
Gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem
Tygrysy sumatrzańskie żyją w naturze w lasach tropikalnych m.in. na Sumatrze (stąd nazwa), jednak jak alarmuje Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, jest krytycznie zagrożony wyginięciem: zostało tylko kilkaset osobników, a to oznacza, że gatunek może zniknąć z naszej planety nawet jutro.
Tygrysy na ogół nie są towarzyskie
W przeciwieństwie do lwów samice i samce tygrysa sumatrzańskiego nie są towarzyskie: żyją samotnie (terytoria samców mogą mieć nawet do 70 kilometrów kwadratowych!) i oznaczają swój teren własnym zapachem, żeby odstraszyć ewentualnych gości.
Mają też inny sposób komunikowania, że teren należy do nich, a obcym wstęp wzbroniony: zostawiają ślady pazurów na drzewach i ziemi. Samice i samce spotykają się tylko w okresie godowym.
A co porabiają, gdy są same? Oczywiście polują. Żeby dopaść ofiarę, potrafią nawet przeprawić się przez rzekę, bo są świetnymi pływakami.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z wizytówką tygrysa sumatrzańskiego na stronie wrocławskiego zoo.
Źródło: ZOO Wrocław