wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. „KRANOludki”, czyli ekoprzygoda z nurtem czasu. Wrocławskie muzeum zaprasza na ekologiczne lekcje dla dzieci
Na zdjęciu dzieci podczas ekologicznej lekcji w Muzeum Archeologicznym mat. prasowe organizatora
Na zdjęciu dzieci podczas ekologicznej lekcji w Muzeum Archeologicznym

Muzeum Miejskie Wrocławia przygotowało specjalną lekcję muzealną zachęcającą najmłodszych uczniów do zachowań proekologicznych, w duchu less waste. – Wykorzystaliśmy do tego celu stałą wystawę w Muzeum Archeologicznym, poświęconą pradziejom Dolnego Śląska od epoki kamienia po średniowiecze – mówią organizatorzy. Sprawdźcie, jak można skorzystać z ekologicznych lekcji w muzeum!

Reklama

Ekologiczne lekcje są przeznaczone są dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych (klasy I-III). Odbywają się w Muzeum Archeologicznym przy ul. Cieszyńskiego 9 we Wrocławiu w środy, czwartki i piątki w godz. 11.00-14.00. Każda lekcja trwa do 40 minut.

Nasza wystawa ukazuje życie ludzi na Dolnym Śląsku w czasach zwanych pradziejami oraz w średniowieczu. Dzięki archeologom wiemy, jak wyglądało życie tych ludzi: gdzie mieszkali, w co się ubierali, co jedli, jakich narzędzi używali. Wiemy też, że już od najdawniejszych czasów wpływali na otaczającą ich przyrodę
Katarzyna Mikosz, archeolog i edukator z działu pedagogicznego Muzeum Miejskiego Wrocławia

– Polowania przyczyniły się częściowo do wymarcia mamuta włochatego, rolnictwo zmieniło leśny krajobraz, nagromadzenie ludności w pierwszych miastach spowodowało zanieczyszczenie rzek i produkcję odpadów. W tamtych czasach miały miejsce też początki produkcji przemysłowej. Podczas lekcji muzealnej dzieci dowiadują się, kiedy zaczął się wpływ człowieka na naturę – dodaje Katarzyna Mikosz.

„KRANOludki” pomogą zrozumieć, jak człowiek wpływa na przyrodę

W zrozumieniu tych zjawisk pomaga obejrzenie prawdziwych przedmiotów należących do ludzi żyjących w przeszłości oraz makiety, które szczegółowo ukazują osadę pierwszych rolników lub stojący na wylesionym wzgórzu zamek.

Na sali wystawowej, przy zabytkach i makietach, przy których omawiane są konkretne zachowania człowieka, umieszczane są figurki w kształcie kropelek wody, tzw. „KRANOludki”.

Żeby wciągnąć dzieci w opowieść o wpływie człowieka na przyrodę, przygotowaliśmy specjalne tekturowe pomoce. Są to „Kranoludki”, które wyszły z niedokręconego kranu i usiadły w pięciu miejscach na naszej wystawie. Trzymają w rękach atrybuty związane z konkretnym działaniem człowieka. Podczas lekcji muzealnej dzieci wspólnie poszukują „Kranoludka” i zgadują, co chce on nam przekazać
Katarzyna Mikosz

Każdy blok tematyczny kończy się rozmową na temat tego, jak współcześnie możemy zmniejszyć negatywny wpływ ludzi na środowisko. Dzieci wspólnie decydują, jaki nowy atrybut trzeba dać „Kranoludkowi”.

– Na lekcji skupiamy się na pokazaniu dzieciom, że nasza cywilizacja jest wspaniała, ale już od jej początków nie pozostaje obojętna dla naszej planety. Lekcja jest świetnym punktem wyjścia dla nauczycieli do rozmów z dziećmi na temat ekologii i ruchu zero waste – dodaje edukatorka Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Galeria zdjęć

Jak zarezerwować ekologiczną lekcję w muzeum?

Koszt lekcji „KRANOludki” w Muzeum Archeologicznym to 8 zł od ucznia. Opiekunowie uczestniczą bezpłatnie.

Rezerwacji terminów należy dokonać:

  • telefonicznie: 71 347 16 96, wewn.: 332,
  • mailowo: dweiss(at)mmw.pl; kmikosz(at)mmw.pl.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl