wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. NIK nie zostawia suchej nitki na rządowym programie Czyste Powietrze. „Niewielkie efekty, wielkiego programu”
Na zdjęciu miasto z zanieczyszczonym powietrzem. NIK publikuje negatywny raport o realizacji rządowego programu Czyste Powietrze Shutterstock
Na zdjęciu miasto z zanieczyszczonym powietrzem. NIK publikuje negatywny raport o realizacji rządowego programu Czyste Powietrze

Zaledwie 4 proc. budżetu z podpisanych umów, niecałe 2,5 proc. liczby ocieplonych budynków i 2,2 proc. wymienionych kotłów z zaplanowanego na 11 lat zasobu – tak w skrócie wygląda raport Najwyższej Izby Kontroli dot. realizacji rządowego programu „Czyste Powietrze” w latach 2018-2021. Tymczasem Wrocław od lat z sukcesami realizuje miejską akcję „Zmień piec”, w ramach której walczy o lepszą jakość powietrza w mieście.

Reklama

NIK podaje w swoim raporcie, że w październiku 2021 r., po trzech latach realizacji programu „Czyste Powietrze” liczba ocieplonych budynków wynosiła niecałe 73 tys. (2,4 proc.), a ponad 66 tys. kotłów starej generacji (2,2 proc.) wymieniono na niskoemisyjne. Do tego czasu, jak pokazała kontrola przeprowadzona przez NIK, przy budżecie w wysokości 103 mld zł podpisano ok. 254 tys. umów na zaledwie 4,2 mld zł, z czego wypłacono ponad 1,8 mld zł.

To oznacza, że po trzech latach realizacji programu kwota, na jaką zostały zawarte umowy z beneficjentami, stanowiła nieco ponad 4 procent jego budżetu, a łączna kwota wypłaconego dofinansowania - niecałe 2 procent.

Potrzeba dodatkowych czterech lat

Zdaniem NIK, przy takim tempie, dla poprawy jakości powietrza w Polsce, potrzeba dodatkowych czterech lat – co najmniej do 2033 r. Zabrakło bowiem „prawidłowej i efektywnej realizacji” programu „Czyste Powietrze” zaplanowanego na lata 2018-2029.

Do tego NIK wskazuje m.in. na nieterminowe rozpatrywanie wniosków (rekord to aż 190 dni roboczych), brak odpowiedniej koordynacji i promocji programu oraz niezbilansowany budżet, który nie uwzględnia m.in. ostatnich rekordowych wyników inflacji – od marca 2018 r. do marca 2022 r. ceny narzędzi i materiałów budowlanych wzrosły średnio o prawie 50 procent. Zabrakło także odpowiedniej kampanii informacyjnej o rządowym programie „Czyste Powietrze” oraz wskazania podmiotu odpowiedzialnego za kompleksowe nim zarządzanie.

„Zmień piec” – w ramach miejskiej akcji we Wrocławiu co roku znika tysiące kopciuchów

Wrocław, obok rządowych propozycji, w 2020 r. uruchomił miejską akcję „Zmień piec”, która ma pozwolić oddychać nam czystym, pozbawionym smogu, powietrzem. Działania te są szczególnie ważne ze względu na rosnące koszty i problemy z dostępnością węgla. Z miejskim programem KAWKA Plus wrocławianie wymienili już prawie 13 tys. pieców. Miasto likwiduje również kopciuchy w zasobie gminnym.

Czytaj także: Programy dofinansowań w akcji „Zmień piec”

W 2021 r. taką wymianą objęto 1000 mieszkań w 100 budynkach (w sumie w rekordowym 2021 r. we Wrocławiu zlikwidowano aż 3300 pieców). W 2022 r. likwidowanych jest ponad 1100 pieców w 864 mieszkaniach w 115 budynkach. A na kolejne 380 mieszkań w 44 budynkach już trwają bądź przygotowywane są przetargi z zakończeniem realizacji w 2023 roku. Mieszkańcy od stycznia do końca września 2022 r. złożyli już blisko 800 kolejnych wniosków o wymianę pieca z programu KAWKA Plus.

Pomimo trudnych czasów, galopującej inflacji i rosnących wydatków, w tym tych związanych z kosztami budowlanymi nie zwalniamy w naszych staraniach o poprawę jakości powietrza i likwidację pieców we Wrocławiu. Zwłaszcza, że przy dzisiejszych rekordowych cenach węgla i jego ograniczonej dostępności ogrzewanie kopciuchem jest jednym z najdroższych i najmniej pewnych sposobów ogrzewania
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW

– Dlatego zachęcam, aby wszyscy, którzy jeszcze nie wymienili pieca, złożyli wniosek do końca 2022 r. i tym samym skorzystali z dopłaty 12 000 zł – dodaje.

Przypominamy, że w ramach akcji „Zmień piec” mieszkańcy mogą uzyskać dopłaty: do wymiany pieca (do 12 000 zł z KAWKA Plus – tylko do końca 2022 r.), na wymianę starych drewnianych okien (do 5 000 zł z Termo KAWKA), do rachunków oraz zwolnienia z czynszu dla najemców komunalnych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl