wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Miasto likwiduje dzikie wysypiska. Nie zaśmiecajmy Wrocławia
Ul. Krucza - z lewej dzikie wysypisko, z prawej uprzątnięty teren Fot. Ekosystem
Ul. Krucza - z lewej dzikie wysypisko, z prawej uprzątnięty teren

Pomimo wielu możliwości legalnego pozbywania się odpadów, w mieście wciąż powstają dzikie wysypiska. W 2021 r. usunięto aż ponad 440 ton odpadów z takich punktów. Koszt to blisko pół miliona złotych.

Reklama

– Katalog odpadów tworzących dzikie wysypiska jest naprawdę szeroki. To zarówno odpady poremontowe (gruz, armatura), jak i meble, opony, sprzęt RTV/AGD czy też zwykłe domowe, jak puszki, butelki, makulatura czy odzież – wyjaśnia Dorota Witkowska, rzecznik prasowy Ekosystem sp. z o.o.

Wolelibyśmy, żeby takiej statystyki nie było... W 2021 r. usunęliśmy blisko ton odpadów z dzikich wysypisk...

Opublikowany przez Ekosystem Wtorek, 18 stycznia 2022

Ponad 120 dzikich wysypisk z Wrocławia usuniętych w trzy lata

W 2021 r. usunięto 440 ton odpadów z 44 dzikich wysypisk, w 2020 r. było to 39 miejsc a w 2019 r. 46 punktów. W sumie koszt usuwania nielegalnych wysypisk z Wrocławia, w ostatnich trzech latach, to ponad 1,2 mln zł.

 Dzikie wysypisko przy ul. Ceglanej we Wrocławiu - stan "przed" i "po", fot. Ekosystem Dzikie wysypisko przy ul. Ceglanej we Wrocławiu – stan „przed” i „po”, fot. Ekosystem

W ciągu ostatnich 12 miesięcy wysypiska zniknęły m.in. z ul. Bajana/Bystrzyckiej, Brochowskiej, Żernickiej, Pilczyckiej, Mińskiej, Kruczej, Głogowskiej, Opatowickiej, Zakrzowskiej czy Piłsudskiego.

Gdzie wyrzucać problematyczne odpady?

Pomimo ciągłego usuwania dzikich wysypisk przez miasto, nie znikną one z naszej przestrzeni, jeżeli część mieszkańców nie zmieni swoich przyzwyczajeń.

– Obowiązujący system odbioru odpadów komunalnych daje wrocławianom wiele legalnych możliwości pozbycia się wytworzonych przez nich odpadów. Niestety, mimo to nadal powstają dzikie wysypiska – mówi Witkowska.

We Wrocławiu działają dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (przy ul. Janowskiej i Michalczyka – przyp. red.), do których mieszkańcy mogą dostarczać niepotrzebne rzeczy niemal bez ograniczeń.

Czytaj także: SZOPy coraz popularniejsze we Wrocławiu. Zebrały ponad 100 ton odpadów

 SZOP dwa razy w miesiącu pojawia się na każdym wrocławskim osiedlu, fot. Ekosystem SZOP dwa razy w miesiącu pojawia się na każdym wrocławskim osiedlu, fot. Ekosystem

Mniejsze odpady problemowe zabierają SZOPY, a do kontenerów na gabaryty podstawianych na terenie miasta łatwo i wygodnie wyrzucić stare meble, krzesła czy dywany.

 Podstawienie kontenera na odpady wielkogabarytowe na wrocławskich Stabłowicach, fot. Redakcja www.wroclaw.pl Podstawienie kontenera na odpady wielkogabarytowe na wrocławskich Stabłowicach, fot. redakcja www.wroclaw.pl

– Pamiętajmy, że dzikie wysypiska z jednej strony są szkodliwe dla środowiska, gdzie przez lata mogą zatruwać zarówno glebę, wody gruntowe oraz stanowić zagrożenie dla zwierząt, a ich usunięcie generuje duże koszty. Z drugiej, śmiecenie w miejscach publicznych jest karalne – dodaje rzecznik Ekosystemu.

Zgodnie z zobowiązującymi przepisami za takie działanie można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł lub karę grzywny – do 5 tys. zł.

Jak zgłaszać dzikie wysypiska?

Jeżeli zauważymy nielegalne wysypisko, możemy zgłosić ten fakt albo poprzez specjalny formularz na stronie Ekosystemy w zakładce „Oczyszczanie miasta”, albo bezpośrednio do straży miejskiej – pod bezpłatnym numerem telefonu 986 lub e-mailowo na adres [email protected] Do zgłoszenia najlepiej dołączyć zdjęcia.

– Po zgłoszeniu przeprowadzamy wizję lokalną i jeżeli znajdziemy sprawcę, karzemy go oraz zobowiązujemy do uprzątnięcia terenu. Gdy sprawca pozostaje nieznany, sprawdzamy, czyj to teren, i wówczas to zarządca odpowiada za usunięcie dzikiego wysypiska – podkreśla Beata Dopierała ze Straży Miejskiej Wrocławia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl