Link do strony www.wroclaw.pl

  Odpady wielkogabarytowe? Sprawdź, gdzie znajdziesz kontenter [MAPA]

  Chcesz wyrzucić stary materac, ale nie wiesz gdzie to zrobić? Po remoncie został dywan czy wykładzina? A może kupiłeś nowe meble i trzeba się pozbyć starych? Na takie momenty czeka kontener na odpady wielkogabarytowe postawiony przez Ekosystem. Sprawdź gdzie i jak we Wrocławiu wyrzucić niepotrzebne już wielkogabaryty.

  Na specjalnej mapie można sprawdzić lokalizację najbliższego pojemnika na odpady wielkogabarytowe Fot. Ekosystem
  Na specjalnej mapie można sprawdzić lokalizację najbliższego pojemnika na odpady wielkogabarytowe

  To metalowy kontener o pojemności 7 m.sz. lub 16 m.sz., który stoi w miejscu ogólnodostępnym i jest oznaczony stosownymi naklejkami. Na każdym z nich widnieje logo Ekosystem sp. z o.o. oraz firmy zajmującej się odbiorem odpadów z danego osiedla.

  Kiedy i gdzie podstawiane są kontenery

  Na stronie internetowej Ekosystemu znajduje się mapa, pokazująca miejsca i terminy podstawień kontenera.

  Co ważne, podstawienia rozpisane są na cały rok, więc korzystanie z nich można zaplanować. Kontenery udostępniane są na 3 dni.

   

  – Dodatkowe podstawienia realizowane są tylko na wniosek zarządcy nieruchomości lub rady osiedla, w którym muszą wskazać dokładne miejsce postoju kontenera. Musi być ono ogólnodostępne. Podstawienia nie są realizowane na podstawie indywidualnych zgłoszeń mieszkańców – wyjaśnia Paweł Szot ze spółki Ekosystem.

  Pamiętajmy, że zbiórka odpadów wielkogabarytowych prowadzona jest na terenie każdego wrocławskiego osiedla, z wyjątkiem tych znajdujących się w rejonie Starego Miasta, Przedmieścia Świdnickiego, Ołbina, Nadodrza i Placu Grunwaldzkiego.

  – W tych częściach Wrocławia zabudowa jest tak gęsta, że w drodze wyjątku wprowadzono objazdowe odbieranie odpadów wielkogabarytowych przy zastosowaniu pojemnika mobilnego. Wąskie ulice i ciasne podwórka nie pozwalają na podstawienie kontenerów, dlatego meble, dywany i inne gabaryty odbierane są spod wiat śmietnikowych w systemie objazdowej zbiórki odpadów. Tu też obowiązuje harmonogram odbioru a odpady wielkogabarytowe odbierane są co dwa tygodnie – dodaje Szot.

  Co należy wyrzucać:

  Czego nie należy wyrzucać:

  Jeśli posiadasz większą ilość gruzu, odpadów budowlanych i rozbiórkowych musisz zamówić kontener lub worek typu „big bag” od firmy specjalizującej się w tego typu usługach. Opłata za gospodarowanie odpadami wnoszona na rzecz Gminy Wrocław nie obejmuje odbioru tych odpadów.

  Pamiętaj, że małą elektronikę czy resztki farby można oddać do mobilnych SZOP-ów

  Niewielkie ilości odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstwa domowego można przekazać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

  Przejdź do funpage Zielony Wrocław na stronie Facebook