wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. W tym miejscu wszystko jest za darmo. Oto Dzielnik Wrocławski. Zobacz, co to takiego!
Dzielnik Wrocławski (na zdjęciu) przez cały październik będzie działał w CAL na Maślicach przy ulicy Suwalskiej Robert Migdał/wroclaw.pl
Dzielnik Wrocławski (na zdjęciu) przez cały październik będzie działał w CAL na Maślicach przy ulicy Suwalskiej

Grupa wrocławian postanowiła dać rzeczom codziennego użytku drugie życie i stworzyła Dzielnik Wrocławski. Co to takiego? Pomysł bardzo prosty, ale genialny w swojej prostocie. Drewniany regał (cztery, mocne półki) jest ustawiany, co miesiąc, w innej części Wrocławia. Okoliczni mieszkańcy mogą przyjść i położyć na nim rzeczy, które nie są im już potrzebne, ale które są w dobrym stanie i komuś mogą się jeszcze przydać.

Reklama

Dzielnik działa też w drugą stronę - można wziąć sobie do domu coś z Dzielnika, co nam się spodoba i przyda. 

Dzielnik Wrocławski właśnie wystartował. Na początek został ustawiony w Centrum Aktywności Lokalnej  przy ul. Suwalskiej na wrocławskich Maślicach.

- Od 1 października ruszyła inicjatywa Dzielnika Wrocławskiego - mobilnego freeshopu we Wrocławiu! Dlaczego freeshop? Aby zapobiegać wyrzucaniu dobrych przedmiotów na śmietnik. Możemy je „puścić w obieg”. Możemy także zabrać coś z Dzielnika, zamiast kupować nowe – piszą pomysłodawcy na Facebookowej stronie Dzielnika Wrocławskiego. - Dlaczego mobilny? Ponieważ nasz Dzielnik jest regałem, który co miesiąc będzie gościł w innej lokalizacji we Wrocławiu, aby każdy miał okazję z niego korzystać! Przez cały październik wrocławski Dzielnik znajdziecie w CAL na Maślicach – dodają.

Są we Wrocławiu lodówki, w których można zostawić żywność, żeby się nie zmarnowała. Można też zostawić książki w specjalnych skrzyneczkach, a inne rzeczy codziennego użytku niestety lądują na śmietniku. Dlatego stworzyliśmy Dzielnik Wrocławski. Są oczywiście takie miejsca na Facebooku, w których można oddać drugiemu niepotrzebną nam rzecz, ale przecież nie każdy korzysta z internetu.
Joanna Mirocha, jedna z pomysłodawczyń Dzielnika Wrocławskiego

Regał na Maślicach już pierwszego dnia wzbudził potężne zainteresowanie.

-  Artykuły, które pojawiły się wraz z otwarciem zniknęły w ciągu pół godziny, a ich miejsce zajęły inne przedmioty. Cyrkularność w pełnym znaczeniu tego słowa – czytamy na FB Dzielnika Wrocławskiego.

Mamy nadzieję, że ludzie będą korzystać z Dzielnika i w ten sposób wspólnie uratujemy wiele dobrych przedmiotów przed koszem.
Joanna Mirocha

Gdy odwiedziliśmy CAL na Maślicach na półkach leżały różne rzeczy: kołnierz ortopedyczny, kasety magnetofonowe, książki kucharskie, korale, popielniczka, kubek, serwetki. Obok stał wózek-spacerówka (nie zmieścił się na półce).

- Dzielnik stanął u nas na miesiąc. I ludzie z niego korzystają: przynoszą różne rzeczy, zabierają z półek te, które potrzebują. Od listopada Dzielnik Wrocławski pojedzie na inne osiedle, ale jeśli będzie zainteresowanie ze strony mieszkańców, to być może na stałe będzie funkcjonował w naszym CAL-u podobny regał, który będzie służył do wymiany rzeczy między mieszkańcami. Żeby nic się nie zmarnowało… – mówi Renata Cierniak, przewodnicząca Zarządu Osiedla Maślice.

Regulamin korzystania z Dzielnika Wrocławskiego jest prosty. Oto jego fragmenty:

  • Dzielnik Wrocławski to inicjatywa społeczna, która powstała po to, by ograniczyć ilość wyrzucanych przedmiotów.
  • Zabierz to, co może Ci się przydać. Nie musisz nic zostawiać w zamian.
  • Zostaw przedmioty, które nie są już dla Ciebie przydatne. Nie zostawiaj przedmiotów wielkogabarytowych (np. mebli), leków, żywności czy przedmiotów niebezpiecznych (noże, ostre narzędzia).
  • Pamiętaj, aby zostawiać przedmioty w stanie, który umożliwia ich dalsze użytkowanie. Nie przynoś rzeczy brudnych czy zniszczonych.
  • Przyniesione przedmioty poukładaj samodzielnie na półkach. Nie zostawiaj ich w workach czy kartonach.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl