wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Czy guniak czerwczyk jest groźny?

Jest duży (do 18 mm) i niezdarny, przez co czasem zaplątuje się we włosy. Jednak nie jest dla nas groźny. Poznajcie guniaka czerwczyka, który ze względu na chłodną wiosnę pojawił się w tym roku później niż zwykle.

Reklama

W tym roku z powodu chłodniejszej wiosny  dorosłe guniaki czerwczyki pojawiły się nieco później niż zazwyczaj. Kontakt z nimi może być uciążliwy, ale nie jest groźny.

Gumiaki czerwczyki nie atakują nas celowo. Ich ciało jest dość ciężkie,  latają powoli i niezgrabnie, a przez to czasem na nas wpadają. Mają pazurki, wiec mogą się przypadkiem wplątać we włosy. Łatwo je odgonić, ale gdy jest ich dużo, kontakt z nimi może być nieprzyjemny.
prof. Jacek Twardowski, entomolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Prof. Jacek Tardowski, Uniwersytet Przyrodniczy Archiwum prywatne
Prof. Jacek Tardowski, Uniwersytet Przyrodniczy

–  Aby nie wlatywały do wnętrz domów warto montować siatki w oknach, które dodatkowo zabezpieczą nas przed komarami – radzi prof. Twardowski.

2 miesiące z guniakiem

Guniak czerwczyk (Amphimallon solstitiale) to pospolity w Polsce chrząszcz z rodziny poświętnikowatych (Scarabaeidae). Jest duży – dorasta do 18 mm, jednak mniejszy od spokrewnionego z nim chrabąszcza majowego.  Ma masywne, brązowe pokrywy skrzydeł.

Jak wyjaśnił nam prof. Twardowski, rozwój pełnego pokolenia trwa u guniaka  2-3 lata. Formy dorosłe pojawiają się w czerwcu (albo - jak w tym roku - nieco później)  i można je spotkać przez mniej więcej dwa miesiące.

W tym czasie samica składa jaja do gleby, a larwy, zwane pędrakami rozwijają się w niej przez kolejne dwa sezony. Podgryzają korzenie, bulwy i kłącza, więc gdy jest ich naprawdę dużo, mogą być groźne dla uprawianych roślin.

– Zwalczanie tych wielożernych szkodników glebowych jest bardzo trudne, zwłaszcza obecnie, gdy brakuje bezpośrednich środków ochrony roślin  – mówi prof. Trwardowski. – Najważniejsza jest profilaktyka, w tym prawidłowo przeprowadzone różne zabiegi agrotechniczne, jak przygotowanie gleby pod siew lub sadzenie, urozmaicone zmianowanie, nieuprawianie po roślinach wieloletnich itp. Należy pamiętać też o zwalczaniu biologicznym, przy pomocy biopreparatów. Wrogami naturalnymi guniaka są krety, jeże, ptaki, nietoperze.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama