wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Co nietoperze robią w parku w biały dzień? Wyjaśnia specjalista

Czy latające w biały dzień nietoperze, sfotografowane ostatnio w parku Wschodnim we Wrocławiu oznaczają, że coś im się pomyliło i znalazły się w tarapatach? Zapytaliśmy o to dr Tomasza Kokurewicza z Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Reklama

Nietoperze uwijające się w biały dzień między drzewami w Parku Wschodnim - borowce wielkie (Nyctalus noctula) zauważyła  Jolanta Szabla, fotografka przyrody, o której pisaliśmy już w naszym portalu.

W biały dzień? Ale dlaczego?

Jak wiadomo, nietoperze spędzają zimę w stanie hibernacji, wisząc głową w dół w jaskiniach, bunkrach, podziemiach i różnych zakamarkach – to ich sposób na oszczędzanie energii podczas chłodów.

Teraz, gdy zrobiło się cieplej, budzą się i wylatują ukrycia, ale czy to normalne, że widać je także w ciągu dnia, a nie tylko o zmroku jak zazwyczaj?

Zapytaliśmy o to dr Tomasza Kokurewicza z Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który bada nietoperze, oraz koordynuje coroczną międzynarodową akcję liczenia tych zwierząt w jednym z ich największych europejskich zimowisk w Europie, czyli w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Wiosną widujemy nietoperze w tak nietypowej dla nich porze z dwóch powodów. Po pierwsze, kończą im się rezerwy energetyczne, więc muszą polować także w ciągu dnia. To ryzykowne, bo w dzień są bardziej narażone na ataki drapieżników, np. ptaków krukowatych (m.in. gawronów, wron i srok), jednak nie mają wyboru. Po drugie, w ciągu dnia nietoperze mogą wygrzewać się na korze drzew, by w ten sposób zmniejszyć energetyczny koszt podniesienia temperatury swojego ciała do 37 stopni C bez zużywania zapasów tłuszczu, których im o tej porze roku brakuje. Wiosna to dla nich niełatwy moment, jednak spokojnie: dadzą sobie radę.
Dr Tomasz Kokurewicz z Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

- Nietoperze korzystają z echolokacji i są w stanie zarejestrować obecność drapieżnika z odległości średnio 8 m, tymczasem ptaki, które na nie polują, widzą je z bardzo daleka. To właśnie ze względu na nie nietoperze prowadzą nocny tryb życia – dodaje dr Kokurewicz. 

Ciekawostka: choć nietoperze kopulują jesienią, do owulacji, implantacji i ciąży dochodzi dopiero wiosną, gdy samica może już liczyć na jedzenie.

Wiosną ciąża także może rozwijać się na raty. Na ogół trwa 8-10 tygodni, jednak gdy jest zimno, samica zapada w letarg, zarodek na jakiś czas przestaje się rozwijać i wszystko trwa dłużej, choć oczywiście nie w nieskończoność: im wcześniej urodzi się młode, tym jego szanse na przeżycie są większe, bo przed zimą zdąży nauczyć się polować i zgromadzi odpowiednią ilość tłuszczu.

Przypominamy, że wszystkie żyjące w Polsce nietoperze są pod ścisłą ochroną i nie wolno ich niepokoić ani w żaden sposób im przeszkadzać. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama