Festiwal jest zwieńczeniem projektu „C-Change – Kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu” i pozwoli na przegląd zielonych projektów kulturalnych odbywających się we wrocławskim sektorze kultury. W ciągu 24 dni zaplanowano blisko 80 wydarzeń, organizowanych we współpracy z 15 wrocławskimi instytucjami kultury.
Czytaj także: Festiwal C-Change – szykuje się weekend pełen wydarzeń
– W programie przewidziano spektakle, koncert, projekcje filmowe, zielone spacery, wspólne sadzenie roślin a także wystawy, warsztaty, spotkania i wykłady. Z powodu panującej sytuacji pandemicznej wydarzenia będą realizowane w formule hybrydowej. Serdecznie zapraszamy wszystkich wrocławian do aktywnego uczestnictwa w festiwalu – mówi Piotr Matunin, koordynator projektu C-Change.
Czytaj także: Przegląd filmowy w ramach festiwalu C-Change
– Do 16 maja miejskie instytucje kultury będą organizowały szereg wydarzeń o charakterze ekologicznym. Połączenie kultury i ochrony środowiska to bardzo ciekawy kierunek. Chodzi o to, by uwrażliwiać mieszkańców na wyzwania związane ze zmianami klimatu oraz włączać do działania – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Festiwal C-Change Wrocław 2021
Warsztaty / Dla wszystkich Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Co czeka nas w trakcie festiwalowych dni
Już pierwszego dnia, 23 kwietnia, Galeria Entropia, wspólnie z Wydziałem Wody i Energii organizuje całodzienny przegląd filmowy online, a Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na spektakl online „Ziemianie”. W kolejnych dniach nie zabraknie również wykładów online - dotyczących m.in. smogu, recyklingu, gotowania z resztek oraz szycia toreb i worków wielokrotnego użytku. Miejska Biblioteka Publiczna, w ramach warsztatów „Eko budowanie, czyli zrób to sam” proponuje warsztaty ponownego wykorzystania m.in. starych regałów bibliotecznych.
– Powstaną z nich budki dla jerzyków, karmniki, budki lęgowe czy ule. W dalszej części projektu będą budowane również kwietniki, skrzynki balkonowe czy donice – wymienia Mateusz Ryczek z MBP im. Tadeusza Różewicza. – Odbiór pakietu potrzebnego do montażu jest oczywiście bezpłatny.
Dodatkowo, zaplanowana jest także seria zielonych spacerów - m.in. szlakiem grzybów po parku Leśnickim, na Biskupinie - w poszukiwaniu lokalnych roślin - czy szlakiem roślinności rzecznej. Centrum Kultury Zamek zaprasza z kolei na zazielenianie donic, warsztaty leśne dla dzieci oraz wspólne malowanie muralu przy ul. Średzkiej. Centrum Kultury Zachód zorganizuje warsztaty „Las w słoiku”. Ognisko Kultury Plastycznej zaprasza na wystawę „Recycling i Sztuka” Katarzyny Harasym oraz uczniów.
Sektor kultury w trosce o ekologię i środowisko
Projekt „C-Change – Kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu” jest międzynarodowym projektem skupionym na podnoszeniu świadomości ekologicznej mieszkańców w zakresie zachodzących zmian klimatycznych oraz kształtowania zachowań prośrodowiskowych.
Zakłada on m.in. obniżenie emisji dwutlenku węgla oraz wykorzystanie sztuki i kultury w celu zaangażowania i inspirowania obywateli w działania na rzecz przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatu. Projekt jest realizowany od 2018 r. we Wrocławiu a także w Manchesterze (Wielka Brytania), Gelsenkirchen (Niemcy), Mantui (Włochy), Szybeniku (Chorwacja) i Águedzie (Portugalia).
– Kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu to nie tylko hasło, to nie tylko wdrażanie dobrych praktyk. To przede wszystkim ludzie, którzy tworzyli ten projekt. Ich zaangażowanie, wizja, odpowiedzialność za miasto i środowiska to największa wartość projektu C-Change – opowiada Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii UMW.
Zielone projekty dla kultury
W trakcie realizacji projektu C-Change w stolicy Dolnego Śląska stworzono sieć współpracy pomiędzy wrocławskimi instytucjami kultury i sztuki – grupy lokalnej URBACT, zorganizowano konkurs na realizację projektów kulturalnych (dofinansowanie ponad 20 tys. zł na realizację pięciu projektów – przyp. red.) czy budowano pożyteczne przedmioty (np. karmniki dla ptaków, budki dla jerzyków i poidełka oraz ule dla owadów) z materiałów pochodzących z recyclingu.
Czytaj także: Zielona Kultura - projekt łączący kulturę i ekologię
– Zrealizowano także zielone projekty pilotażowe oraz szkolenie z badania śladu węglowego. Obecnie jako pierwsze miasto w Polsce wdrażamy narzędzia informatyczne do badania śladu węglowego, dedykowane sektorowi kultury – wyjaśnia Piotr Matunin.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego URBACT III i jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dobiegający końca projekt C-Change nie oznacza jednak końca zielonych projektów dla kultury we Wrocławiu.
– Współpracę zamierzamy kontynuować w ramach nowego miejskiego programu – Zielona Kultura. Jest on odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby instytucji kultury w ich działaniach na rzecz klimatu. Zielona Kultura ma tworzyć miejsca przyjazne, promujące zero waste, dające mieszkańcom chwilę wytchnienia i odpoczynku – dodaje Małgorzata Brykarz.