wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:46

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Przegląd filmowy w ramach festiwalu C-Change – 23.04-16.05.2021

Przegląd filmowy w ramach festiwalu C-Change – 23.04-16.05.2021

Przemysław Wronecki,

Przegląd filmowy w ramach festiwalu C-Change – 23.04-16.05.2021

Dziecięca Wytwórnia Filmowa to istniejący od 1986 roku autorski warsztat animacji dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Alicję i Mariusza Jodków we wrocławskiej Galerii Entropia. Filmy DWF zostały uhonorowane wieloma nagrodami na festiwalach krajowych i zagranicznych oraz Złotym Medalem UNICA. Były prezentowane w centrach sztuki współczesnej oraz w dedykowanych im programach TV Kino Polska i TVP Kultura.

Reklama

Galeria Entropia jest jednym z aktywnych uczestników projektu “C-Change – Kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu”, który łączy zarządzanie instytucjami kultury  z angażowaniem je w rozwiązania związane ze zrównoważonym rozwojem. W ramach projektu Galeria Entropia otrzymała wsparcie m.in. w kwestii podnoszenia kompetencji i świadomości proekologicznych, ale także finansowe, co pozwoliło na sfinalizowanie ścieżki dźwiękowej do filmu “Wieloryb ratunkowy”. Ta i inne produkcje Dziecięcej Wytwórni Filmowej, łącznie zwane “Klimatycznymi animacjami” są elementami przeglądu filmowego w ramach festiwalu C-Change.

Czytaj także: C-Change Festival - kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu [PROGRAM]

"Klimatyczne animacje"

Dziecięca Wytwórnia Filmowa z Galerii Entropia

Skrócona historya świata z gliny

animacja grupowa: Emil Baran, Paweł Charusta, Mikołaj Golema, Dorota Jodko, Mieszko Karnas, Arek i Karol Mróz, Ola, Małgosia i Janek Popińscydźwięk: DWFinspiracja i współpraca artystyczna: Wojciech Skowronekmontaż /opieka artystyczna i techniczna: Alicja i Mariusz Jodkotechnika: relief w glinieDWF 2005Długość: 01’00”Skondensowany obraz powstania i zaniku życia i cywilizacji na Ziemi zrealizowany przez odciskanie przedmiotów w podłożu z gliny.

Butelka

pomysł/dekoracje/animacja: Małgosia Popińskadźwięk: DWFwokal: Mikołaj Golemamontaż/opieka artystyczna: Alicja Jodkotechnika: wycinankaDWF 2005Długość: 01’00” Niefrasobliwy pijak gubi butelkę, a ta staje się przyczyną pożaru w lesie. Pijak wraca na zgliszcza w poszukiwaniu swojej zguby nawet nie zauważając szkód, które powstały z jego powodu.

Potwór marnotrawny

pomysł/dekoracje/animacja: Emil Barandźwięk: DWFmontaż/opieka artystyczna: Alicja Jodkotechnika: plastelinowa lalkaDWF 2005Długość: 01’00” Pewien chuligański typ i nałogowiec drwi sobie z całego świata i nie korzysta z okazji do poprawienia się. W końcu pada ofiarą własnego charakteru i nałogu. Ponura paralela ludzkiego sposobu postępowania na Ziemi.

Paweł i Gaweł

realizacja grupowa; tekst Aleksandra hr. Fredry czytają: Mieszko Karnas (narrator), Paweł Charusta (Paweł), Mikołaj Golema (Gaweł)dekoracje: Mieszko Karnas, Ola Popińska, Karol Mróz, DWFanimacja: Mieszko Karnas, Arek i Karol Mróz, Dorota Jodko, Ola i Janek Popińscy, Paweł Charustamuzyka: Irena Jagiełka (trąbka)montaż/opieka artystyczna: Alicja Jodkotechnika: wycinankaDWF 2005Długość: 04'32"Adaptacja znanego utworu Aleksandra hr. Fredry pod tym samym tytułem, która uświadamia, że prymitywne pojmowanie wolności przez sąsiadów może doprowadzić do zniszczenia ich wspólnego domu.

Historia stara jak świat

pomysł/dekoracje/animacja: Janek Popińskimuzyka: Michał Jodkomontaż/opieka artystyczna: Alicja Jodkotechnika: wycinanka DWF 2007Długość: 03'25'' Film podsumowuje historię jako niekończącą się serię podbojów. Obraz rujnowaneji odbudowywanej twierdzy przechodzącej nieustannie z rąk do rąk odbija dzieje ludzkiej cywilizacji.

Ekspansja

pomysł/dekoracje/animacja: Michał Jodkodźwięk/montaż: Michał Jodkoopieka artystyczna: Alicja Jodkotechnika: animacja rysunkowa/program PAPDWF 2007Długość: 01'00 Lapidarny i przewrotny obraz skutków nieokiełznanej konsumpcji.

Nie śmiecić!

pomysł/dekoracje/animacja: Michał Boreczekmuzyka: Małe Instrumentymontaż i opieka artystyczna: Alicja Jodkotechnika: wycinankaDWF 2008Długość: 01'28 Żartobliwy obrazek zderzający prawa dżungli z zasadami kultury i współżycia we wspólnej przestrzeni.

Wojna złomiarzy

pomysł/scenografia/animacja: Mikołaj Golemapomoc przy tworzeniu elementów scenografii: Andrzej Jarodzkimuzyka: Małe Instrumentymontaż/opieka artystyczna i techniczna: Alicja i Mariusz Jodkotechnika: lalkaDWF 2010Długość: 9'06''Socjologiczna miniatura ukazująca postępującą dewastację zaniedbanego podwórka jako efekt zawziętej walki bezrobotnych i bezdomnych o metalowe przedmioty, które są jedynym źródłem ich utrzymania. Dzięki muzyce Małych Instrumentów film zyskuje zaskakujący walor baletu obyczajowego.

Wieloryb ratunkowy

pomysł/dekoracje: Helena Bączyk, Nina Bączykanimacja: Helena Bączyk, Nina Bączyk z udziałem Alicji Kucharskiej i Bernarda Kamińskiego w scenie z farbą wodnąmuzyka: Pin Parkudźwiękowienie: Maciek Bączykmontaż: Mariusz Jodkoopieka artystyczna: Alicja Jodkotechnika: mieszana (farba wodna i olej), wycinankaDWF 20202'54"Film ukazuje trudne położenie mieszkańców coraz bardziej zanieczyszczonych mórzi oceanów, ale jednocześnie także ich zdolność do samoorganizacji, solidarnośći pomysłowość, której efektem jest pływający oczyszczacz wody z całkowicie ekologicznym napędem sprężynowym.

Filmy edukacyjne Urzędu Miejskiego Wrocławia

Departament Zrównoważonego Rozwoju, Wydział Wody i Energii

Lubię deszcz

Film przedstawiający proste sposoby na zagospodarowanie wód opadowych w ogrodach deszczowych. Powstał w trakcie przeprowadzanych w szkołach i przedszkolach warsztatach edukacyjnych z udziałem dzieci.4'15"

Od września do listopada 2019 r. Wydział Wody i Energii we współpracy z Fundacją Sendzimira realizował we wrocławskich placówkach edukacyjnych projekt „Lubię deszcz”. Projekt był okazją do spotkań edukacyjnych z młodymi wrocławianami w celu zapoznania ich z możliwościami i sposobami zagospodarowania wód opadowych. W formule warsztatowej, w celu zachęcenia mieszkańców do tworzenia ekosystemów na swoich własnych ogródkach, wspólnie budowane były przyszkolne ogrody deszczowe.

Szare na zielone

Film przedstawiający realizację programu “Szare na zielone” w wybranych placówkach oświatowych we Wrocławiu.1'32"

Program Szare na Zielone, ma na celu przekształcanie szarych, zabetonowanych terenów przyszkolnych i przy przedszkolach w obszary zielone, przyjazne uczniom. Od 2017 roku program stanowi element działań w ramach adaptacji do zmian klimatu poprzez zastosowanie w projektach zagospodarowania terenu rozwiązań promujących lokalne zagospodarowanie wód opadowych, zwiększenie bioróżnorodności oraz ochrony przed hałasem. W praktyce oznacza to wprowadzenie elementów błękitno-zielonej infrastruktury - ogrodów deszczowych, łąk kwietnych, pnączy na ogrodzeniach, zielone ściany czy beczki na deszczówkę, którą potem można wykorzystać do podlewania ogrodu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl