Maraton wydarzeń rozpocznie się w piątek, o godz. 15.00. Ośrodek Działań Twórczych „Światowid” zaprasza na Zielnik Biskupiński – dwudniowy warsztat dla nastolatków, w ramach którego zaplanowano spacer po dzielnicy szlakiem lokalnych roślin.
Dodatkowo, w sobotę kontynuacją „Zielnika” będzie tworzenie zielnika (start o godz. 10.00). Światowid organizuje także spacer dendrologiczny po Sępolnie. W sobotę ODT Światowid planuje także warsztat („Chwasty to tylko nieodkryte zioła”) poznawania roślin jadalnych, kuchni ekologicznej i świadomego korzystania z produktów spożywczych. Start o godz. 12.00.

Festiwal C-Change Wrocław 2021
Warsztaty / Dla wszystkich Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
– Chcemy uczyć się wraz z uczestnikami warsztatów, jak korzystać z lokalnego środowiska w zrównoważony sposób. Dlatego działania w ramach wydarzenia skupione będą na lokalności i skoncentrowane na obszarze Biskupina. Wspólnie będziemy uczyć się jak gotować, by nie tylko nie marnować żywności, ale i wykorzystywać to, co rośnie na naszych podwórkach – mówi Katarzyna Bochenek z ODT Światowid.
Czytaj także: C-Change Festival [PROGRAM]
– Nie zapominajmy o zieleni również w naszych domach. Zapraszamy na spotkanie „Ewa przesadza”, w trakcie którego otrzymamy fachowe wsparcie i radę w zakresie pielęgnacji roślin domowych. Nasza klinika roślin udowodni, że ich uprawa jest fascynującym zajęciem – dodaje.
Dyskusja o zielonej kulturze
W piątek czeka nas również dyskusja online „Zielone sieci dla kultury”, która będzie organizowana przez Strefę Kultury Wrocław.
– W ramach festiwalu postanowiliśmy skupić się na ekologizacji funkcjonowania sektora kultury i wspólnotowej pracy sieci podmiotów, które działają na polu kultury, edukacji i animacji kulturowej. 7 maja zapraszamy na dyskusję online dotyczącą przyszłości zielonej kultury w Polsce i wspierania oddolnych inicjatyw ekologicznych przez instytucje kultury - mówi Krzysztof Bielaszka ze Strefy Kultury Wrocław, który poprowadzi wydarzenie.
Transmisja będzie dostępna na facebooku Strefy Kultury Wrocław.
Ognisko Kultury Plastycznej im. Eugeniusza Gepperta organizuje półwarsztaty recyklingowe „Butelka na nowo, czyli co można zrobić ze szklanej butelki". Więcej informacji na stronie internetowej. Wydarzenia rozpoczną się w piątek o godz. 16.00, a w sobotę i niedzielę o godz. 10.00.
Czytaj także: Przegląd filmowy w ramach festiwalu C-Change
Warsztaty, spacery i wspólne sadzenie roślin
Oprócz tego, festiwal C-Change to także moc wydarzeń, organizowanych przez centra kultury. CK Agora już w piątek, o godz. 17.00, zaprasza na warsztaty, w ramach których dowiemy się, co można przyrządzić z pozornie niepotrzebnych resztek jedzenia.
Centrum Kultury Zamek w Leśnicy zaprasza w sobotę na warsztaty cyjantopii roslinnej na zamkowych tarasach (godz. 12.00) i spacer przyrodniczy po parku Leśnickim szlakiem grzybów (godz. 16.00).
W niedzielę dowiemy się jak dbać o swoje domowe rośliny (godz. 12.00). Centrum zaprasza również do wspólnego sadzenia roślin na pl. Świętojańskim (start – godz. 14.00) oraz na spacer przyrodniczy po parku Leśnickim szlakiem roślinności rzecznej (godz. 16.00). Na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy – [email protected]
CK Wrocław-Zachód już w najbliższą sobotę, 8 maja, zaprasza o godz. 12.00 na warsztaty szycia toreb i worków wielokrotnego użytku. To ciekawa propozycja zarówno dla młodzieży, dorosłych, jak i seniorów. Na koniec weekendu, w niedzielę, o godz. 12.00 Centrum zaprasza z kolei na warsztaty „Las w słoiku”. Wydarzenie online na stronie internetowej. Uczestnicy mogą odbierać pakiety materiałów w dniach 6-7 maja w godzinach 9.00-17.00 oraz 8 maja w godzinach 9.00-15.00 w Centrum Kultury Wrocław-Zachód, ul. Chociebuska 4-6.
Co już za nami?
Pierwszy tydzień wydarzeń w ramach Festiwalu C-Change przyniósł mieszkańcom szereg wartościowych warsztatów i spotkań. Miejska Biblioteka Publiczna, w ramach warsztatów „Eko budowanie, czyli zrób to sam” do 8 maja proponuje ponowne wykorzystanie m.in. starych regałów bibliotecznych.
– Powstają z nich budki dla jerzyków, karmniki, budki lęgowe czy ule. W dalszej części projektu będą budowane również kwietniki, skrzynki balkonowe czy donice - wymienia Mateusz Ryczek z MBP im. Tadeusza Różewicza. – Odbiór pakietu potrzebnego do montażu jest oczywiście bezpłatny, a instrukcja składania jest dostępna na naszej stronie internetowej.
Ze starych regałów MBP powstają m.in. budki dla jerzyków, karmniki czy ule, fot. MBP
Galeria Entropia proponuje z kolei przegląd filmowy „Klimatyczne animacje”, w ramach którego zobaczyć można produkcje Dziecięcej Wytwórni Filmowej Galeria Entropia. Poruszają one ważne tematy związane z ekologią – m.in. kwestię nieśmiecenia, segregacji odpadów czy zrównoważonej konsumpcji. Prace niezmiennie są dostępne na stronie.
W ramach festiwalu przedstawiciele teatrów, centrów kultury czy galerii postawili pytanie – w jaki sposób kultura i sztuka może inspirować do działań proekologicznych. Festiwal to także spotkania z ekspertami i przedstawicielami świata kultury. Wrocławski Dom Literatury zorganizował już spotkanie dot. smogu oraz jakości powietrza, a Galeria Sztuki Współczesnej BWA przygotowała wykład o roli instytucji kultury w walce ze zmianą klimatu. Niezwykle ciekawą dyskusje w Domu Literatury można wciąż obejrzeć tutaj, zaś wykład z BWA można zobaczyć na facebookowym fanpage’u BWA.
Festiwal C-Change potrwa do 16 maja.