wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu – uczymy się od najlepszych

Kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu – uczymy się od najlepszych

Od lewej: Katarzyna Szymczak Pomianowska, Simon Curtis, Claire Buckley, Maciej Skroban
Od lewej: Katarzyna Szymczak Pomianowska, Simon Curtis, Claire Buckley, Maciej Skroban

Eksperci z Manchesteru przez dwa dni (12-13 czerwca 2018 r.) wspierają i podpowiadają wrocławskim przedstawicielom instytucji kultury, w jaki sposób przeciwdziałać zmianom klimatu. Manchester jest liderem projektu „C-CHANGE- kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu w miastach”, realizowanego w ramach programu URBACT. W projekcie oprócz Wrocławia bierze udział włoska Mantua i mają dołączyć jeszcze inne europejskie miasta.

Reklama

Wrocław został zaproszony do udziału w projekcie „C-CHANGE – kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu w miastach” jako była Europejska Stolica Kultury i miasto aspirujące do tytułu Zielonej Stolicy Europy. Eksperci z Manchesteru, który jest liderem tego projektu, będą wspierać i podpowiadać wrocławskim instytucjom kultury, w jaki sposób aktywnie przeciwdziałać zmianom klimatu. Chodzi o bardzo konkretne rozwiązania np. zmniejszenie żucia energii w budynkach. O szczegółach mówiono podczas spotkania w środę, 13 czerwca 2018 r. w Infopunkcie Barbara.

Co kultura i sztuka ma wspólnego ze zmianą klimatu?

– Instytucje kultury i sztuki same mają wpływ na środowisko. Zużywają energię, generują zanieczyszczenia i trzeba być tego świadomym. Po drugie, sztuka i kultura w ogóle odzwierciedlają to co jest dla nas wszystkich najważniejsze i mówią o tych sprawach, a zmiany klimatu dotyczą wszystkich i są największym zagrożeniem dla naszej planety – podkreśla Claire Buckley główny ekspert programu URBACT i dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju środowiskowego w organizacji pozarządowej Julie’s Bicycle.

– Manchester ma sześcioletnie doświadczenie w adaptacji do zmian klimatu poprzez instytucje kultury i propagowanie tych działań wśród mieszkańców. Z tych doświadczeń chcemy skorzystać – dodaje Katarzyna Szymczak Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Uczestnicy spotkania w środę, 13 czerwca 2018 r. w Infopunkcie Barbara, fot. Jarek Ratajczak

Przez dwa dni Anglicy spotykali się z urzędnikami oraz zaproszonymi do projektu instytucjami kultury: Miejską Biblioteką Publiczną, Muzeum Architektury, Teatrem Muzycznym Capitol, Centrum Historii Zajezdnia, Strefą Kultury Wrocław oraz Wrocławską Rewitalizacją.

– Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy podzielić się naszą dobrą praktyka z Mantuą i Wrocławiem, jesteśmy bardzo ciekawi, co robicie w kontekście walki ze zmianami klimatu – mówi Simon Curtis przewodniczący sieci MAST oraz dyrektor produkcji w Royal Exchange Theatre.

– Otrzymujemy wymianę wiedzy pomiędzy miastami z całej Europy, możliwość eksperymentowania z wypróbowanymi i przetestowanymi rozwiązaniami, wsparcie z programu URBACT oraz dostęp do środków finansowych na wymianę i uczenie się– mówi Maciej Skroban, koordynator ds. współpracy międzynarodowej z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Manchester podpowie jak przeciwdziałać zmianom klimatu

Od 2011 roku w Manchesterze działa sieć MAST (Manchester Arts Sustainability Team), która skupia obecnie blisko 30 różnych organizacji ze świata kultury i sztuki takich jak teatry, muzea, galerie, festiwale, centra kultury, które zobowiązały się do konkretnych działań zmierzających do walki ze zmianami klimatu.

Działania są prowadzone w zgodzie ze strategicznymi celami miasta w zakresie zmian klimatu, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Zobowiązania członków sieci MAST dotyczą m.in.: dążenia do średniej rocznej redukcji emisji gazów cieplarnianych o 7%, redukcji zużycia energii, korzystania z odnawialnych źródeł energii, zmniejszenia zużycia i zanieczyszczenia wody, zrównoważonej gospodarki odpadami, angażowanie swojej publiczności oraz personelu w działania pro-środowiskowe.

Konkretne oszczędności

Z ubiegłorocznego raportu podsumowującego działalność sieci MAST wynika, że członkom sieci udało się obniżyć poziom emisji gazów cieplarnianych średnio o 5% rocznie a dzięki mniejszemu zużyciu energii w 2016 instytucje kultury zaoszczędziły ponad 300 tysięcy funtów w porównaniu do roku 2013. W wielu placówkach odbyły się kompleksowe szkolenia dla personelu dot. zmian klimatu. Instytucje organizowały również projekty edukacyjne, wystawy i przedstawienia dot. zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Zielona elewacja budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Świdnickiej, źródło: UM Wrocławia

ACTING – kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu

4 kwietnia br. Komitet Monitorujący URBACT III obradujący w Sofii zatwierdził 25 nowych projektów w ramach Sieci Transferu. Wśród nich znalazł się projekt ACTING, którego partnerem jest gmina Wrocław.

Celem realizacji projektu „ACTING – kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu” jest wdrożenie dobrych praktyk wypracowanych przez Manchester we Wrocławiu w zakresie zarządzania placówkami kultury i sztuki oraz edukacji poprzez kulturę i sztukę.

Wrocław w programach Komisji Europejskiej URBACT

W lipcu 2017 r,. we Wrocławiu zorganizowano spotkanie partnerów projektu "BoostINNO - Boosting Social Innovation – projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu URBACT III". Eksperci od rozwoju miast i innowacji społecznych z Gdańska, Paryża, Strasburga, Barcelony, Turynu, Mediolanu, Bragi oraz Regionu Skane (Malmö) rozmawiali o przyszłości ul. Świdnickiej.

Czytaj więcej: Na Świdnickiej o Świdnickiej – spotkanie URBACT III

Czytaj także: O ulicy Piłsudskiego w Paryżu czyli URBACT III

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl