Dzień Życzliwości - Wrocław 2013

Z Żakowskim o tolerancji - relacja

„Mamy trochę kompleksów jako naród. Niepotrzebnie”


"Duma i niepewność" - tak nasze postawy określili, nieco żartobliwie, Jacek Żakowki wraz z gościem, psycholog Krystyną Skarżyńską. W Kinie Nowe Horyzonty porozmawiali o polskiej pewności siebie, otwartości oraz o tym, że wcale tak bardzo nie różnimy się od innych narodów.

Wytykamy sobie wady, narzekamy i trochę marudzimy. Ale nie tylko my – negatywne spojrzenie na rzeczywistość nie jest wyłącznie polską domeną. Podobny mechanizm funkcjonuje również wśród mieszkańców innych krajów, co przyznała psycholog Krystyna Skarżyńska w rozmowie z Jackiem Żakowskim. Zaznaczyła również, że brakuje nam całkowitej pewności, że w czymś jesteśmy dobrzy. Przez poczucie, że inni są lepsi, karmimy swoją niepewność, choć przy tym wszystkim jesteśmy dość dumnym narodem.

Rozmówcy poruszyli również kwestię tolerancji – tego, jak w naszym kraju czują się obcokrajowcy, w jaki sposób mogą nas postrzegać. Wnioski: może jeszcze nie jest perfekcyjnie, ale z badań wynika, że zagraniczni goście czują się u nas coraz lepiej, bez względu na to, czy pojawiają się w Polsce na dłużej, czy wybierają krótki pobyt.

Debata na temat tolerancji to część Społecznej Akademii Kultury Jacka Żakowskiego. Publicysta zaprasza na kanapę do dyskusji gości, z którymi rozmawia o kulturze i jej powiązaniach z ekonomią, gospodarką, czy ekologią. . Debatom towarzyszą warsztaty. Spotkania organizowane są co miesiąc w Kinie Nowe Horyzonty. Pierwsza seria debat nosi tytuł Wrocław – lepsze miasto. Poświęcona jest najważniejszym społecznie problemom życia miejskiego.

 Społeczna Akademia Kultury jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. We wtorek, 19 listopada, Jacek Żakowski wraz z  Krystyną Skarżyńską prowadzą społeczny warsztat w Bike Cafe, z kolei 20 listopada (środa) w godzinach 16.00 – 18.00 także w kawiarni Bike Cafe przy ulicy Świętego Antoniego 8 odbędzie się warsztat dla młodzieży w ramach nowego wydarzenia organizowanego pod nazwą Społeczna Młodzieżowa Akademia Kultury. Warsztat poprowadzą wrocławscy pedagodzy mgr Wiktor Figiel oraz dr Katarzyna Kuczyńska.Zgłoś uwagę