We wrześniu referendum we Wrocławiu [SONDA]

– Jest kilka ważnych spraw dla Wrocławia o wymiarze referendalnym. Dotyczą one bliższej i dalszej przyszłości naszego miasta – wyjaśnia prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. – Chciałbym wokół nich zogniskować dyskusję społeczną, a następnie zapytać o nie wrocławian we wrześniu.

  • referendum we wroclawiu 6 wrzesnia


Referendum lokalne ma się odbyć w tym samym dniu, co zapowiedziane ogólnopolskie referendum w sprawie zmian w ordynacji wyborczej, które zapowiedział już prezydent Polski Bronisław Komorowski.

 

Prezydent Wrocławia chce zapytać mieszkańców, czy warto m.in. ze względu na ochronę środowiska, ograniczać ruch samochodowy w centrum miasta. – Zakaz wjazdu starych samochodów do centrów dużych miast budzi dziś ogromnie dużo kontrowersji. Przed ewentualnym wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w naszym mieście warto o zdanie zapytać wrocławian – mówi Rafał Dutkiewicz.

Kolejnym zagadnieniem będzie organizacja przez Wrocław dużych imprez kulturalnych i sportowych, takich jak The World Games 2017 czy Europejska Stolica Kultury 2016. – Chcemy zapytać wrocławian, czy chcą, aby Wrocław się o takie imprezy w przyszłości starał – zapowiada prezydent Dutkiewicz. – Bo z jednej strony w ogromnym stopniu wpływają one na wzrost ruchu turystycznego, znajomość i markę miasta na arenie międzynarodowej, ale z drugiej – pociągają za sobą pewne, czasami duże zobowiązania finansowe.

Odpowiedź „nie” spowoduje, że przed rozpoczęciem starań o każdą następną dużą imprezę w mieście, o zgodę na ich podjęcie Rada Miejska każdorazowo będzie pytać wrocławian w lokalnym referendum.

Trzecie pytanie będzie dotyczyło budowy metra we Wrocławiu. To ogromny i czasochłonny proces. Prezydent chce zapytać o zdanie wrocławian – czy w ogóle warto, jeśli w przyszłości pojawi się szansa na środki z Unii Europejskiej lub budżetu centralnego, starać się o budowę metra we Wrocławiu. Kraków podobne pytanie zadał swoim mieszkańcom w zeszłym roku.

– Czwarte pytanie pozostawiam wrocławianom. Czekam na Państwa pytania – zapowiada Rafał Dutkiewicz.

 Zgłoś uwagę