Wrocławski sztandar niepodległości w Szkole Podstawowej nr 63

Szkoła Podstawowa nr 63 im. Anny Jasińskiej we Wrocławiu jako pierwsza  została depozytariuszem sztandaru, który jest jednym z wrocławskich akcentów upamiętnienia obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystej, ale i radosnej akademii uczestniczyli najmłodsi uczniowie szkoły.

  • Sztandar niepodległości

    Sztandar niepodległości w SP nr 63, fot. UM


Dla małych wrocławian takie hasła, jak naród, honor, ojczyzna, wolność, równość, partiotyzm i demokracja, to pojęcia, których znaczenia zaczynają się dopiero uczyć. Dlatego wydarzenie z 27 kwietnia w ich szkole jest na pewno jedną z lepszych lekcji historii o polskiej tradycji narodowej i jej symbolach.

Zwłaszcza że w przeprowadzenie tych „zajęć” mocno zaangażowali się sami uczniowie szkoły – przygotowując ciekawe informacje dla kolegów, co to jest sztadar, jakie ma funkcje i znaczenie. Były też pieśni i piosenki patriotyczne, wykonane m.in. przez zespół Krzykaśki, w radosnych, młodzieżowych aranżacjach.

Wolność to radość... 

– Dziś mamy wielkie szczęście, że możemy świętować niepodległość naszego kraju i cieszyć się wolnością – powiedział obecny na uroczystości w imieniu prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w magistracie. – Musimy pamiętać i wspominać te wszystkie ważne daty, dzięki którym Polska jest dziś niepodległa.

Dyrektor SP nr 63 Marzanna Wolska, dyrektor Departamentu Spraw SPołecznych UM Wrocławia i zespół Krzykaśki z wrocławskim sztandarem niepodległości, fot. UM 

– Przez cały rok w naszym mieście odbywać się będą wydarzenia, upamiętniające tak ważną dla nas, Polaków, datę 100-lecia niepodległości. Naszym zadaniem jest dbanie o wolność, nasze miasto, kraj. Patriotyzm dzisiaj to wyraz naszej życzliwości wobec siebie, zrozumienia, wzajemnego szacunku – zwrócił się do dzieci Jacek Sutryk i zachęcał ich do podtrzymywania narodowych tradycji:

– Pamiętajcie, że przed nami 2 maja, a to Dzień Flagi. Porozmawiajcie z rodzicami, żeby nie zapomnieli, że na zewnątrz waszych domów i mieszkań powinny pojawić się biało-czerowne flagi. Przyjdźcie także na majówkę na Wyspę Słodową, gdzie będzie piknik rodzinny, mający również charakter patriotyczny. 

...sztandar i flaga to pamięć

Wrocławski sztandar niepodległości jest czerwono-niebieski. Z jednej jego strony znajduje się godło Polski, z drugiej herb Wrocławia. Cały obszyty jest złotą frędzlą, a jego głowicę zdobi złoty orzeł. Uczniom SP nr 63 został przekazany przez przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta. 

– Na ten rok, na pamiątkę 100-lecia, mamy szczególny sztandar. Trafia on do waszej szkoły jako pierwszej. Będzie potem „podróżował” po wszystkicjh wrocławskich szkołach, a na koniec jedna z nich otrzyma imię Stulecia Niepodłegłości i tam sztandar już pozostanie – wyjaśnił ideę wędrującego symbolu dyrektor Sutryk.

Wśród dzieci goście z Wrocławskiego Centrum Seniora, fot. UM 

Żeby pokazać, jak prawidłowo uszyć biało-czerwoną flagę, z fachową radą do SP nr 63 przybyły seniorki z Wrocławskiego Centrum Seniora. Panie wystąpiły w własnoręcznie wykonanych, pięknych strojach z epoki, czym niewątpliwie przywołały klimat dwudziestolecia międzywojennego, czyli czasów, gdy Polska sięgała po wolność. Na przyspieszonym kursie szycia flagi pokazały małym patriotom, jak powinno się zszywać czerwień z bielą... 

Dla Niepodległej 

Warto dodać, że czerwiec w naszym mieście będzie miał szczególny wolnościowo-niepodległościowy charakter. Zapowiadany jest bowiem ze swoimi wieloma wydarzeniami Festiwal Wolności, a także „dziecięco-młodzieżowy” blok obchodów 100-lecia niepodległości.

 Jak uszyć biało-czerowną flagę..., fot. UM

– Serdecznie zapraszam wszystkich na 9 czerwca na godz. 11.00 na pl. Wolności – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. – Czeka tam niezwykła atrakcja, której wszystkich szczegółow jeszcze nie zdradzę, ale o jednej mogę już co nieco powiedzieć. Mianowicie będziemy tam świadkami rzeczy niezwykłej – na placu 100-konna kawaleria w strojach z epoki odbędzie musztrę. Na ten dzień przygotowuje się wiele szkół, które uczą się już „wrocławskiego rytmu niepodległości”, by go 9 czerwca razem z zespołem Krzykaśki odśpiewać – wyjaśnia Dorota Feliks.

Prapremiera piosenki, autorstwa Jacka Owczarka, którą Krzykaśki zaśpiewają 9 czerwca, odbyła się na uroczystości w SP nr 63. Jej refren i melodia są rzeczywiście w sam raz do klaskania i tupania, czego sobie mali uczniowie w piątek nie żałowali. 

Plenerowy piknik jazzowy

Plenerowy piknik jazzowy

Piknik / Jazz / W plenerze / Dla dzieci / Dla wszystkich
Termin od 28 kwietnia 2018 14:00 do 30 kwietnia 2018 23:59

Miejsce Plac Społeczny

Zobacz
Gitarowy Rekord Guinnessa

Gitarowy Rekord Guinnessa

Koncert / Eventy / W plenerze / Blues / Show / Dla wszystkich
Termin od 27 kwietnia 2018 17:00 do 1 maja 2018 23:59

Miejsce Rynek we Wrocławiu

Zobacz
Piknik Dnia flagi na Wyspie Słodowej

Piknik Dnia flagi na Wyspie Słodowej

Piknik
Termin 2 maja 2018 od 12:00 do 18:00

Miejsce Wyspa Słodowa

Zobacz
Festiwal Wolności

Festiwal Wolności

W plenerze / Akcje społeczne / Dla wszystkich
Termin 4 czerwca 2018 00:00

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz
Zgłoś uwagę