wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:50

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Rewitalizacja
  4. Sąsiedzka Mapa Osiedli
  5. Plac Grunwaldzki
Kliknij, aby powiększyć
Mapa rewitalizacji na Placu Grunwaldzkim materiały organizatora
Mapa rewitalizacji na Placu Grunwaldzkim

Sąsiedzka mapa Placu Grunwaldzkiego pełna jest ciekawych historii opowiedzianych przez sąsiadów i sąsiadki z osiedla. Dawne targowiska, najlepsze rurki z kremem, podwórkowe tajemnicze ogrody i nieistniejące już lotnisko wojskowe to dopiero początek. Aby poznać więcej opowieści, zerknij na mapę!

Kiedyś teren kilku wsi, a dziś ścisłe centrum miasta. Plac Grunwaldzki to połączenie wyjątkowej architektury, wielu ośrodków akademickich, a także biurowców. Dawniej dominowały tam kamienice czynszowe, jednak dużo się zmieniło ze względu na decyzję władz wojskowych Festung Breslau o budowie tymczasowego lotniska wojskowego na osi Most Grunwaldzki – Most Szczytnicki. W związku z tym wiele budynków zostało wyburzonych. Po wojnie przez kilka lat osiedle kojarzyło się przede wszystkim z największym targowiskiem w mieście, tzw. szaberplacem.

Wraz z początkiem lat 50. rozpoczęło się ponowne zabudowywanie tego obszaru. Na przestrzeni lat powstały siedziby uczelni wyższych, akademiki – słynne „Dwudziestolatka”, „Parawanowiec”, „Kredka” i „Ołówek”, a także budynki mieszkalne. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Placu Grunwaldzkiego są zaprojektowane w 1967 roku przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak „Sedesowce”. Na to założenie składa się sześć szesnastopiętrowych bloków o wyjątkowej konstrukcji. Na osiedlu mieszczą się również wydziały i instytuty Uniwersytetu Przyrodniczego, Medycznego, Wrocławskiego oraz Politechniki.

Mieszkańcy i mieszkanki Placu lubią spacerować wzdłuż nabrzeży Odry i obserwować pływające po rzece statki czy kajaki. Charakterystycznym miejscem jest również rondo Reagana, które stanowi jedno z najważniejszych centrów przesiadkowych w całym mieście. Z kolei niebieski most Grunwaldzki, zza którego wychylają się białe „Sedesowce”, to jeden z najbardziej znanych wrocławskich krajobrazów.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl