wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Lutowy nabór do Mikrograntów rozstrzygnięty! Jak tym razem będziemy spędzać czas na wrocławskich osiedlach?
Na zdjęciu: zabawa dzieci zorganizowana w ramach programu Mikrogranty. Zdjęcie ilustracyjne fot. Michał Kacprzak
Na zdjęciu: zabawa dzieci zorganizowana w ramach programu Mikrogranty. Zdjęcie ilustracyjne

Międzypokoleniowe warsztaty, pikniki, wspólne sadzenie roślin czy tworzenie osiedlowego zina – poznaliśmy laureatki i laureatów pierwszego w tym roku naboru! Wiosną i początkiem lata mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia razem z Wrocławskim Instytutem Kultury oraz Fundacją Umbrella zrealizują 36 nowych inicjatyw.

Przez pierwsze dwa tygodnie lutego zespół Mikrograntów zbierał propozycje na projekty z zakresu animacji, edukacji, rekreacji i wielu innych działań o charakterze integracyjnym i kulturotwórczym. Łącznie do trzech ścieżek spłynęły aż 162 inicjatywy, z których ekspertki i eksperci wskazali do realizacji 36 projektów.

Wybrane pomysły otrzymają wsparcie finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych brutto), a także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Już za moment ruszamy do pierwszych ustaleń z osobami fizycznymi, grupami nieformalnymi i organizacjami pozarządowymi, by wczesną wiosną rozpocząć realizację wybranych inicjatyw. Poznajcie zwycięskie projekty z trzech ścieżek.

Mikrogranty młodzieżowe

Zielone pokolenie – tak można określić współczesną młodzież, która już od wielu naborów przoduje w programie Mikrograntów w zgłaszaniu projektów ekologicznych. Wśród 14 wybranych inicjatyw w ścieżce dla osób w wieku od 13 do 21 lat, są pomysły na recyklingowy piknik na Kozanowie, wspólne sadzenie roślin na Grunwaldzie czy na gajowicki Festyn Rodzinny w temacie dbania o środowisko w swoim najbliższym otoczeniu.

Ale na roślinach się nie kończy – jeden ze zwycięskich projektów kręci się wokół wypieków. Z niecierpliwością czekamy na warsztaty cukiernicze na Szczepinie, podczas których młodzież i seniorzy zgłębią tajniki dekoracji ciastek. Będzie słodko, a przede wszystkim międzypokoleniowo! Ach, i jeszcze jedno – idzie wiosna! Młodzież zachęci więc do wyjścia z domów – na osiedlowy, gajowicki kabaret pełen wspólnych śpiewów czy na gimnastykę pod chmurką.

Więcej szczegółów zwycięskich projektów z młodzieżowej ścieżki przeczytacie TUTAJ.

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

W ścieżce dla każdej osoby lub grupy nieformalnej chcącej działać na terenie Wrocławia, zawsze pojawia się kilka zupełnie nietuzinkowych pomysłów! Z uśmiechem na twarzy (i gęsią skórką) zapowiadamy, że jeden z kolejnych 14-stu projektów będzie okazją do stworzenia zina z osiedlowymi historiami z dreszczykiem.

Podczas wydarzenia poznamy się przy opowieściach, które skrywają grabiszyńskie zaułki! Kolejną ciekawą inicjatywą wybraną przez komisję są rodzinne warsztaty z programowania i budowania robotów pomocnych przy codziennych czynnościach. Technologia, odbierana raczej negatywnie w kontekście wychowywania dzieci, potrafi ułatwiać życie i rozbudzać kreatywność. Lubimy przełamywać takie stereotypy w Mikrograntach! Lubimy też kontynuować pomysły mieszkańców i mieszkanek, biorących już wcześniej udział w naszym programie.

Wiosną czeka nas kolejna odsłona spotkań na wrocławski welodromie – przed nami audiospacer po kolarskiej arenie czy smakowanie tak zwanej ,,kawy kolarza’’. Wśród zwycięskich grup nieformalnych ponownie znaleźli się także Poszukiwacze Aktywnych Przygód, łączący edukację z integracją na świeżym powietrzu. Wspólne budowanie makiety ekologicznego miasta, wycieczka rowerowa wzdłuż Bystrzycy, gra terenowa – to będzie prawdziwie wiosenny cykl spotkań!

O szczegółach nowości w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych możecie przeczytać TUTAJ.

Mikrogranty dla organizacji pozarządowych

Wybrane projekty ze ścieżki NGO z pewnością przyciągną miłośników sztuki. Spośród 8 wybranych pomysłów znalazły się:

  • warsztaty teatralne i filmowe oparte na kultowym poemacie Dezyderata,
  • międzypokoleniowe zajęcia z fotografii sportowej, promującej aktywność na świeżym powietrzu,
  • warsztaty gry na bębnach zakończone koncertem dla sąsiadów i sąsiadek z okolicy.

Oczywiście w programie Mikrograntów nie może zabraknąć spacerów! Dlatego wiosną wybierzemysię na integracyjną wędrówkę po Borku, podczas której poznamy przedwojenną historię tego południowego osiedla.

Kolejny z projektów przeznaczony jest dla osób zaangażowanych w działania społeczne – wolontariusze i wolontariuszki wyruszą w rejs po Odrze, dzięki któremu opanują podstawy żeglarstwa i poznają się przy dźwiękach szant.

Komplet zwycięskich inicjatyw domykają zabawy logiczne i zajęcia matematyczno-cyfrowe dla seniorów oraz trzecia edycja Retro zGrania – integracyjnych rozgrywek na komputerach z lat 80. połączonych z edukacją w zakresie rozwoju technologii.

Informacji na temat wytypowanych organizacji oraz ich pomysłów szukajcie TUTAJ.

Gratulujemy zwycięzcom i zwyciężczyniom! Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Mikrograntów będą bezpłatne, a ich realizacja potrwa do końca czerwca. Kolejna szansa na zgłoszenie swojego pomysłu na działania w mieście już w maju – szczegółów drugiego naboru wyglądajcie z początkiem kwietnia.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl