wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:45

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Lutowy nabór do Mikrograntów rozstrzygnięty! Jak tym razem będziemy spędzać czas na wrocławskich osiedlach?

Międzypokoleniowe warsztaty, pikniki, wspólne sadzenie roślin czy tworzenie osiedlowego zina – poznaliśmy laureatki i laureatów pierwszego w tym roku naboru! Wiosną i początkiem lata mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia razem z Wrocławskim Instytutem Kultury oraz Fundacją Umbrella zrealizują 36 nowych inicjatyw.

Przez pierwsze dwa tygodnie lutego zespół Mikrograntów zbierał propozycje na projekty z zakresu animacji, edukacji, rekreacji i wielu innych działań o charakterze integracyjnym i kulturotwórczym. Łącznie do trzech ścieżek spłynęły aż 162 inicjatywy, z których ekspertki i eksperci wskazali do realizacji 36 projektów.

Wybrane pomysły otrzymają wsparcie finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych brutto), a także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Już za moment ruszamy do pierwszych ustaleń z osobami fizycznymi, grupami nieformalnymi i organizacjami pozarządowymi, by wczesną wiosną rozpocząć realizację wybranych inicjatyw. Poznajcie zwycięskie projekty z trzech ścieżek.

Mikrogranty młodzieżowe

Zielone pokolenie – tak można określić współczesną młodzież, która już od wielu naborów przoduje w programie Mikrograntów w zgłaszaniu projektów ekologicznych. Wśród 14 wybranych inicjatyw w ścieżce dla osób w wieku od 13 do 21 lat, są pomysły na recyklingowy piknik na Kozanowie, wspólne sadzenie roślin na Grunwaldzie czy na gajowicki Festyn Rodzinny w temacie dbania o środowisko w swoim najbliższym otoczeniu.

Ale na roślinach się nie kończy – jeden ze zwycięskich projektów kręci się wokół wypieków. Z niecierpliwością czekamy na warsztaty cukiernicze na Szczepinie, podczas których młodzież i seniorzy zgłębią tajniki dekoracji ciastek. Będzie słodko, a przede wszystkim międzypokoleniowo! Ach, i jeszcze jedno – idzie wiosna! Młodzież zachęci więc do wyjścia z domów – na osiedlowy, gajowicki kabaret pełen wspólnych śpiewów czy na gimnastykę pod chmurką.

Więcej szczegółów zwycięskich projektów z młodzieżowej ścieżki przeczytacie TUTAJ.

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

W ścieżce dla każdej osoby lub grupy nieformalnej chcącej działać na terenie Wrocławia, zawsze pojawia się kilka zupełnie nietuzinkowych pomysłów! Z uśmiechem na twarzy (i gęsią skórką) zapowiadamy, że jeden z kolejnych 14-stu projektów będzie okazją do stworzenia zina z osiedlowymi historiami z dreszczykiem.

Podczas wydarzenia poznamy się przy opowieściach, które skrywają grabiszyńskie zaułki! Kolejną ciekawą inicjatywą wybraną przez komisję są rodzinne warsztaty z programowania i budowania robotów pomocnych przy codziennych czynnościach. Technologia, odbierana raczej negatywnie w kontekście wychowywania dzieci, potrafi ułatwiać życie i rozbudzać kreatywność. Lubimy przełamywać takie stereotypy w Mikrograntach! Lubimy też kontynuować pomysły mieszkańców i mieszkanek, biorących już wcześniej udział w naszym programie.

Wiosną czeka nas kolejna odsłona spotkań na wrocławski welodromie – przed nami audiospacer po kolarskiej arenie czy smakowanie tak zwanej ,,kawy kolarza’’. Wśród zwycięskich grup nieformalnych ponownie znaleźli się także Poszukiwacze Aktywnych Przygód, łączący edukację z integracją na świeżym powietrzu. Wspólne budowanie makiety ekologicznego miasta, wycieczka rowerowa wzdłuż Bystrzycy, gra terenowa – to będzie prawdziwie wiosenny cykl spotkań!

O szczegółach nowości w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych możecie przeczytać TUTAJ.

Mikrogranty dla organizacji pozarządowych

Wybrane projekty ze ścieżki NGO z pewnością przyciągną miłośników sztuki. Spośród 8 wybranych pomysłów znalazły się:

  • warsztaty teatralne i filmowe oparte na kultowym poemacie Dezyderata,
  • międzypokoleniowe zajęcia z fotografii sportowej, promującej aktywność na świeżym powietrzu,
  • warsztaty gry na bębnach zakończone koncertem dla sąsiadów i sąsiadek z okolicy.

Oczywiście w programie Mikrograntów nie może zabraknąć spacerów! Dlatego wiosną wybierzemysię na integracyjną wędrówkę po Borku, podczas której poznamy przedwojenną historię tego południowego osiedla.

Kolejny z projektów przeznaczony jest dla osób zaangażowanych w działania społeczne – wolontariusze i wolontariuszki wyruszą w rejs po Odrze, dzięki któremu opanują podstawy żeglarstwa i poznają się przy dźwiękach szant.

Komplet zwycięskich inicjatyw domykają zabawy logiczne i zajęcia matematyczno-cyfrowe dla seniorów oraz trzecia edycja Retro zGrania – integracyjnych rozgrywek na komputerach z lat 80. połączonych z edukacją w zakresie rozwoju technologii.

Informacji na temat wytypowanych organizacji oraz ich pomysłów szukajcie TUTAJ.

Gratulujemy zwycięzcom i zwyciężczyniom! Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Mikrograntów będą bezpłatne, a ich realizacja potrwa do końca czerwca. Kolejna szansa na zgłoszenie swojego pomysłu na działania w mieście już w maju – szczegółów drugiego naboru wyglądajcie z początkiem kwietnia.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl