wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Trwające konsultacje
  5. Jak odnowić ulicę Szczytnicką? Etap II

Kontynuujemy naszą rozmowę o ulicy Szczytnickiej. Omówimy koncepcje jej przebudowy na odcinku od skweru Adolfa Marii Bocheńskiego do skrzyżowania z ul. Reja, wraz z placem na skrzyżowaniu ulic Szczytnickiej, Polaka, Ładnej, Reja, Nehringa i Skłodowskiej–Curie.

Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Obszar, o którym rozmawiamy. Ulica Szczytnicka od skweru Adolfa Marii Bocheńskiego do skrzyżowania z ul. Reja, wraz z placem na skrzyżowaniu ulic Szczytnickiej, Polaka, Ładnej, Reja, Nehringa i Skłodowskiej–Curie. źródło: Geoportal.wroclaw.pl
Obszar, o którym rozmawiamy. Ulica Szczytnicka od skweru Adolfa Marii Bocheńskiego do skrzyżowania z ul. Reja, wraz z placem na skrzyżowaniu ulic Szczytnickiej, Polaka, Ładnej, Reja, Nehringa i Skłodowskiej–Curie.

Pierwszy etap konsultacji za nami.
Przeanalizowaliśmy raport, co nam pomogło lepiej zrozumieć potrzeby osób korzystających z ulicy.
Podtrzymujemy potrzebę opracowania dwóch wariantów zagospodarowania ulicy, wskazują na to opinie, oczekiwania i potrzeby użytkowników.
Opracowaliśmy kwerendę historyczną.
Wykonaliśmy makietę ulicy, która będzie służyć do dalszej pracy w trakcie konsultacji i do demonstrowania rozwiązań docelowych.

Narada obywatelska różni się od otwartych konsultacji przede wszystkim w kwestii celu, struktury i formy zaangażowania uczestników. Zdecydowaliśmy się na taką formę z kilku powodów:

  • Skupienie na dialogu i deliberacji

Narady obywatelskie zazwyczaj polegają na głębszym, bardziej poukładanym dialogu między uczestnikami. Są to często wydarzenia, w których mieszkanki i mieszkańcy nie tylko wyrażają swoje opinie, ale też analizują problem, deliberują nad rozwiązaniami i szukają wspólnych rozwiązań w bardziej zorganizowanej formie. 

  • Reprezentatywność i włączenie różnych grup społecznych

Narady obywatelskie często są bardziej reprezentatywne, ponieważ uczestnicy są selekcjonowani w sposób, który ma na celu odzwierciedlenie różnorodnych poglądów i doświadczeń różnych grup społecznych. W przeciwieństwie do otwartych konsultacji, które mogą przyciągnąć głównie osoby, które są już zainteresowane tematem, narady obywatelskie starają się angażować osoby, które mogą nie mieć wcześniej wyrobionych opinii lub zaangażowania w temat.

  • Zwiększenie jakości dyskusji

Otwarta forma konsultacji może prowadzić do powierzchownych odpowiedzi i dużej liczby komentarzy, które nie zawsze wnoszą wartościową, głęboką analizę. Narada obywatelska daje uczestnikom czas na przemyślenia, wymianę poglądów i opracowanie bardziej przemyślanych propozycji.

Otwarte konsultacje odbyły się podczas pierwszego etapu rozmowy o przyszłości ul. Szczytnickiej. Zgodnie z zapowiedziami drugi etap odbywa się w formie narady. Po zakończeniu narady będzie możliwe zgłoszenie opinii poprzez formularz.

  • Dobre doświadczenie

Mamy za sobą bardzo dobre doświadczenie narady obywatelskiej dotyczące przyszłości ul. Ruskiej. Zależy nam, aby właśnie w ten sposób rozmawiać o złożonych sprawach.

Tak, po zakończeniu narady czyli po 10 maja będzie można odnieść się do zaproponowanych rekomendacji poprzez formularz elektroniczny dostęþny na stronie konsultacji.

Jako organizatorom zależy nam, aby w konsultacjach mogły uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby. 
Jeżeli masz specjalne potrzeby, napisz do nas (adres: konsultacje[at]feps.pl ) najpóźniej 5 dni przed planowanym wydarzeniem, zapewnimy Ci udział w konsultacjach społecznych bezpośredni lub alternatywny.

Nazwa
Jak odnowić ulicę Szczytnicką? Etap II
Co konsultujemy?
Koncepcje przebudowy ul. Szczytnickiej we Wrocławiu na odcinku od skweru Adolfa Marii Bocheńskiego do skrzyżowania z ul. Reja, wraz z placem na skrzyżowaniu ulic Szczytnickiej, Polaka, Ładnej, Reja, Nehringa i Skłodowskiej–Curie.
Termin
22 kwietnia – 15 czerwca 2025 r.
Zakres
  • Organizacja ruchu na ulicy Szczytnickiej
  • Sposób urządzenia przestrzeni ulicy
  • Nasadzenia zieleni
  • Elementy małej architektury, w tym organizacja przestrzeni dla ogródków gastronomicznych
  • Wyznaczenie ewentualnych miejsc postojowych, w tym dla dostaw
Cel

Zebranie opinii mieszkańców i mieszkanek na temat koncepcji przebudowy ulicy Szczytnickiej.

Ustalenie w trakcie narady obywatelskiej rekomendacji dla docelowych kierunków przekształceń ulicy.

Formy
  • Narada obywatelska
  • E-Formularz opinii (od 3 czerwca)
Kto konsultuje?
Mieszkanki i mieszkańcy Wrocławia oraz użytkownicy ulicy, w szczególności osoby mieszkające lub prowadzące działalność gospodarczą przy tym odcinku Szczytnickiej oraz mieszkające w okolicy.
Efekt
Raport z konsultacji

Zapisz datę!

  • Start konsultacji
  • Narada obywatelska
  • Narada obywatelska
  • Narada obywatelska
  • Zakończenie konsultacji

Reklama