Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.
Pierwszy etap konsultacji za nami.
Przeanalizowaliśmy raport, co nam pomogło lepiej zrozumieć potrzeby osób korzystających z ulicy.
Podtrzymujemy potrzebę opracowania dwóch wariantów zagospodarowania ulicy, wskazują na to opinie, oczekiwania i potrzeby użytkowników.
Opracowaliśmy kwerendę historyczną.
Wykonaliśmy makietę ulicy, która będzie służyć do dalszej pracy w trakcie konsultacji i do demonstrowania rozwiązań docelowych.
Narada obywatelska różni się od otwartych konsultacji przede wszystkim w kwestii celu, struktury i formy zaangażowania uczestników. Zdecydowaliśmy się na taką formę z kilku powodów:
- Skupienie na dialogu i deliberacji
Narady obywatelskie zazwyczaj polegają na głębszym, bardziej poukładanym dialogu między uczestnikami. Są to często wydarzenia, w których mieszkanki i mieszkańcy nie tylko wyrażają swoje opinie, ale też analizują problem, deliberują nad rozwiązaniami i szukają wspólnych rozwiązań w bardziej zorganizowanej formie.
- Reprezentatywność i włączenie różnych grup społecznych
Narady obywatelskie często są bardziej reprezentatywne, ponieważ uczestnicy są selekcjonowani w sposób, który ma na celu odzwierciedlenie różnorodnych poglądów i doświadczeń różnych grup społecznych. W przeciwieństwie do otwartych konsultacji, które mogą przyciągnąć głównie osoby, które są już zainteresowane tematem, narady obywatelskie starają się angażować osoby, które mogą nie mieć wcześniej wyrobionych opinii lub zaangażowania w temat.
- Zwiększenie jakości dyskusji
Otwarta forma konsultacji może prowadzić do powierzchownych odpowiedzi i dużej liczby komentarzy, które nie zawsze wnoszą wartościową, głęboką analizę. Narada obywatelska daje uczestnikom czas na przemyślenia, wymianę poglądów i opracowanie bardziej przemyślanych propozycji.
Otwarte konsultacje odbyły się podczas pierwszego etapu rozmowy o przyszłości ul. Szczytnickiej. Zgodnie z zapowiedziami drugi etap odbywa się w formie narady. Po zakończeniu narady będzie możliwe zgłoszenie opinii poprzez formularz.
- Dobre doświadczenie
Mamy za sobą bardzo dobre doświadczenie narady obywatelskiej dotyczące przyszłości ul. Ruskiej. Zależy nam, aby właśnie w ten sposób rozmawiać o złożonych sprawach.
Tak, po zakończeniu narady czyli po 10 maja będzie można odnieść się do zaproponowanych rekomendacji poprzez formularz elektroniczny dostęþny na stronie konsultacji.
Jako organizatorom zależy nam, aby w konsultacjach mogły uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby.
Jeżeli masz specjalne potrzeby, napisz do nas (adres: konsultacje[at]feps.pl ) najpóźniej 5 dni przed planowanym wydarzeniem, zapewnimy Ci udział w konsultacjach społecznych bezpośredni lub alternatywny.