wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Jak odnowić ulicę Szczytnicką? Etap II [Raport z konsultacji]

Informacja o realizatorach konsultacji

Organizator konsultacji: Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia

Wsparcie w realizacji: Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich

Inicjator konsultacji: Wydział Mobilności Miejskiej Urzędu Miejskiego Wrocławia (byłe Biuro Zrównoważonej Mobilności) 

Realizacja: Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich

Opracowanie raportu: Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich

O konsultacjach

Przedmiotem konsultacji były koncepcje przebudowy ul. Szczytnickiej we Wrocławiu na odcinku od skweru Adolfa Marii Bocheńskiego do skrzyżowania z ul. Reja, wraz z placem na skrzyżowaniu ulic: Szczytnickiej, Polaka, Ładnej, Reja, Nehringa i Skłodowskiej–Curie.

Uczestnicy i uczestniczki spotkań narady obywatelskiej rozmawiali: o organizacji ruchu na ul. Szczytnickiej, sposobie urządzenia przestrzeni ulicy, nasadzeniach zieleni oraz instalacji elementów małej architektury, w tym – o organizacji przestrzeni dla ogródków gastronomicznych. Rozmawiano także o wyznaczeniu ewentualnych miejsc postojowych, także dla dostaw.

Podsumowanie

W odpowiedzi na rekomendacje wypracowane w ramach narady obywatelskiej i opinie mieszkańców i mieszkanek, dotyczące między innymi poprawy jakości przestrzeni, uspokojenia ruchu samochodowego czy wprowadzenia zieleni, zostaną opracowane dwa warianty koncepcji projektu.

Pierwszy będzie zgodny z koncepcją A przedstawioną na naradzie (układ trójnawowy symetryczny – obustronne szpalery drzew).

Obrazek przedstawiający projekt przekroju ulicy dla wariantu A. Grafika ilustracyjna. źródło: UM Wrocławia
Obrazek przedstawiający projekt przekroju ulicy dla wariantu A. Grafika ilustracyjna.

Drugi, zgodny z koncepcją B (szpaler po północnej stronie, dwukierunkowa droga dla rowerów po południowej stronie). 

Obrazek przedstawiający projekt przekroju ulicy dla wariantu B. Grafika ilustracyjna. źródło: UM Wrocławia
Obrazek przedstawiający projekt przekroju ulicy dla wariantu B. Grafika ilustracyjna.

Oba warianty zostaną zaprojektowane z uwzględnieniem pozostawienia ogólnego ruchu samochodowego. Projektantka opracuje rozwiązania zgodne z obowiązującymi przepisami i standardami projektowymi. Prace nad dwoma wariantami projektu koncepcyjnego mają zakończyć się w IV kwartale 2025 r., by z początkiem 2026 r. było możliwe ogłoszenie przetargu na opracowanie projektu budowlanego dla jednego wariantu. Rozpoczęcie przebudowy ulicy planowane jest na 1. połowę 2027 r.

Co się zmieniło dzięki konsultacjom?

Uczestnicy i uczestniczki narady obywatelskiej zaproponowali 10 rekomendacji dotyczących układu ruchu na ulicy Szczytnickiej. Rekomendacje zostały skomentowane przez Wydział Mobilności Miejskiej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Na tym etapie przyjęto sześć rekomendacji. Trzy w pełni, natomiast trzy pozostałe zostały przyjęte przez Urząd Miejski Wrocławia, jednak ich wprowadzenie do finalnego projektu zmian na ulicy Szczytnickiej będzie zależeć od pozytywnej opinii Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Kolejne cztery rekomendacje zostaną dokładnie przeanalizowane na etapie tworzenia planów realizacyjnych i mogą być przedmiotem kolejnych konsultacji z mieszkańcami i mieszkankami. Wydział Mobilności Miejskiej odniósł się także do zdania odrębnego zgłoszonego przez jedną z uczestniczek narady obywatelskiej.

32 opinie zgłoszone za pomocą formularza internetowego zostały wyjaśnione, gdyż ich rozstrzygnięcie może nastąpić na etapie projektowym lub wykraczały poza konsultowany zakres konsultacji.

Refleksja inicjatorów konsultacji

Konsultacje społeczne pokazały, jak zróżnicowane są potrzeby mieszkańców i mieszkanek w odniesieniu do ul. Szczytnickiej. Temat budzi duże zainteresowanie zarówno wśród zwolenników ograniczenia ruchu samochodowego, jak i tych, którzy uważają ul. Szczytnicką za ważny element układu drogowego osiedla.

Wskazano, że zmiany muszą uwzględnić potrzeby mieszkańców i mieszkanek także ulic sąsiednich, by nie pogorszyć ich warunków życia.

Wśród postulatów pojawiały się głosy za uporządkowaniem przestrzeni, poprawą estetyki i bezpieczeństwa oraz komfortu pieszych i rowerzystów, ale także za zachowaniem funkcjonalności ulicy. Pojawiło się wiele opinii dotyczących dostaw, parkowania, standardów rowerowych czy tożsamości ulicy.

Dzięki konsultacjom poznaliśmy lokalne uwarunkowania i codzienne doświadczenia mieszkańców i mieszkanek, co stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy dla projektantów.

Partnerzy lokalni

Za udostępnienie przestrzeni na spotkania konsultacyjne oraz wsparcie dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu – prowadzącej Filię nr 29.

Za zaangażowanie w spotkania konsultacyjne oraz wsparcie promocyjne dziękujemy Radzie Osiedla Plac Grunwaldzki oraz Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki ODNOWA.

Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkankom i mieszkańcom za udział w konsultacjach. Wasz głos jest ważny!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama