wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2024
  6. Jak odnowić ulicę Szczytnicką?
  7. Jak odnowić ulicę Szczytnicką? [Raport z konsultacji]

Zapoznaj się z raportem konsultacji społecznych, które poświęcone były zagospodarowaniu i przebudowie ul. Szczytnickiej we Wrocławiu na odcinku od skweru Adolfa Marii Bocheńskiego do skrzyżowania z ul. Reja, wraz z placem na skrzyżowaniu ulic Szczytnickiej, Polaka, Ładnej, Reja, Nehringa i Skłodowskiej–Curie.

Informacja o realizatorach konsultacji

Organizator konsultacji: Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia

Wsparcie w realizacji: Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich

Inicjator konsultacji: Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o.

Wsparcie merytoryczne: Budotechnika, Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia

O konsultacjach

Konsultacje dotyczące ul. Szczytnickiej miały przede wszystkim na celu zebranie opinii mieszkanek i mieszkańców na temat kierunku planowanych zmian w organizacji ruchu na ul. Szczytnickiej. We wszystkich spotkaniach konsultacyjnych wzięło udział łącznie 107 osób, w tym także dzieci z pobliskiego przedszkola oraz młodzież z okolicznych szkół. Ponadto przekazano 326 e-formularz, a młodzież wypełniła 346 ankiet.

Podsumowanie

Duża część zgłoszonych opinii dotyczyła uspokojenia ruchu przy ul. Szczytnickiej: mieszkańcy i mieszkanki zwracali uwagę przede wszystkim na hałas, którego źródłem jest zły stan nawierzchni oraz nadmierna prędkość samochodów oraz pojazdów komunikacji miejskiej. Negatywnie wpływają one również na bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów. Jako potrzebne zmiany wskazywano remont chodnika oraz uporządkowanie kwestii parkowania.

Wnioskując o takie zagospodarowanie ulicy, które może sprawić, że ul. Szczytnicka nie będzie jedynie ciągiem komunikacyjnym, ale miejscem, w którym można się zatrzymać, mieszkańcy i mieszkanki pisali o zieleni oraz odpowiednim dostosowaniu przestrzeni chodnika. Dużo było także pomysłów dotyczących funkcjonowania małej przedsiębiorczości oraz lokali gastronomicznych. Wskazywano także elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci oraz stonowane, ciepłe oświetlenie.

Dodatkowe informacje

Efektem konsultacji będą dwie koncepcje projektowe odnowy ul. Szczytnickiej. Pierwsza z nich oznacza pozostawienie ogólnego ruchu samochodowego, druga natomiast zakłada ruch samochodowy ograniczony do tak zwanej obsługi bytowej, gdzie pozwolenie na wjazd mają mieszkańcy, przedsiębiorcy funkcjonujący przy ulicy, służby komunalne oraz pojazdy uprzywilejowane.

Koncepcje projektowe na podstawie opinii zebranych w trakcie tego procesu konsultacyjnego realizuje projektant ­– firma Budotechnika sp. z o.o. we współpracy z odpowiednimi jednostkami Urzędu Miejskiego Wrocławia (Wydziałem Inżynierii Miejskiej, Biurem Zrównoważonej Mobilności), na zlecenie spółki Wrocławskie Inwestycje. Drugi etap ma przynieść odpowiedź na pytanie, który z dwóch wariantów jest rekomendowany przez mieszkańców do dalszych prac projektowych.

Co się zmieniło dzięki konsultacjom?

Na 257 analizowanych opinii, 66 zostało wyjaśnionych, bo odnoszą się do kwestii, które będą rozpatrywane na dalszym etapie projektowym lub były poza zakresem konsultacji. Wśród pozostałych 191 opinii, uwzględniono 186, z czego 100 częściowo. To oznacza, że niemal 98% opinii proponujących zmiany miały wpływ na jedną lub obie przygotowywane propozycje odnowy ul. Szczytnickiej.

Nie uwzględniono opinii, które postulowały rozwiązania, które były sprzeczne z założeniem projektu odnowy ul. Szczytnickiej.

Opinie, które zostały uwzględnione częściowo w większości przypadków oznaczają, że propozycje zostały zaakceptowane w jednym z dwóch wariantów przygotowywanych koncepcji. Opinie uwzględnione znajdą swoje odzwierciedlenie w obu koncepcjach zmian na ul. Szczytnickiej.

Wszystkie opinie zostały przeanalizowane pod kątem możliwości włączenia ich do projektu koncepcji odnowy ul. Szczytnickiej.

Partnerzy lokalni

Spotkanie konsultacyjne odbyło się w sali Miejskiej Biblioteki Publicznej, filii nr 29 przy ul. Reja 1. Za zaangażowanie oraz wsparcie promocyjne dziękujemy Radzie Osiedla Plac Grunwaldzki oraz Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA.

Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkankom i mieszkańcom za udział w konsultacjach. Wasz głos jest ważny!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama