Wybory do Rady Mieszkańców TBS Wrocław odbyły się w niedzielę, 13 października br. na siedmiu z dwunastu osiedli, którymi zarządza ta spółka. Zatem wszędzie tam, gdzie zgłosili się kandydaci do objęcia mandatu. W sumie o 10 miejsc konkurowało 11 chętnych osób, z czego najwięcej było na Brochowie - trzech kandydatów na dwa miejsca do rady.
Mandaty rozdzielono proporcjonalnie – największe osiedla TBS Wrocław otrzymały po 2 członków, mniejsze po jednym. Dzięki temu do rady, poza przedstawicielami trzech najliczniejszych osiedli na Brochowie, w Leśnicy i na Stabłowicach, weszli też reprezentanci Psiego Pola, Zakrzowa, Pilczyc oraz osiedla Poświętne.
Większe zaangażowanie mieszkańców, to wyższy standard życia
Jak twierdzi Wojciech Adamski, prezes TBS Wrocław, nie byłoby nowo wybranej rady, gdyby nie współpraca spółki, gminy Wrocław oraz samych mieszkańców osiedli, którzy oddali swoje głosy na poszczególnych kandydatów. Według niego to właśnie im należą się największe gratulacje.
Głosowało blisko 400 osób
W głosowaniu wzięło udział 371 osób spośród ponad 8 tys. mieszkańców osiedli, na których odbyły się wybory. To około 4,5 proc. upoważnionych do tego lokatorów.
Jak poinformowała Fundacja “Obywatel TBS”, która była organizatorem przedsięwzięcia, były to pierwsze wybory, które mieszkańcy sami opracowali od A do Z, korzystając ze swojej mądrości, doświadczenia zawodowego i społecznego, zasięgając porad ekspertów.
„Za nami pół roku pracy, by wszystko opracować koncepcyjnie i zorganizować. I zrobiliśmy to! Dziękujemy wszystkim dobrym ludziom spotkanym po drodze, którzy przyłożyli do tego swoją pomocną dłoń” – można przeczytać na oficjalnym profilu fundacji w mediach społecznościowych.
Ważny głos doradczy mieszkańców
Rada Mieszkańców TBS Wrocław, z uwagi na swój doradczy i konsultacyjny charakter, ma pomóc TBS-owi lepiej poznać potrzeby oraz oczekiwania lokatorów jego osiedli. Z kolei oni zyskają dzięki niej m.in. możliwość podejmowania negocjacji w sprawach spornych pomiędzy spółką a poszczególnymi mieszkańcami, a także opiniowania poszczególnych decyzji. Zarząd TBS Wrocław będzie mógł też korzystać z informacji i rekomendacji pozyskanych przez radę od mieszkańców, np. w ramach konsultacji społecznych. Poza tym, wybrani właśnie radni, zgodnie z deklaracją prezydenta Jacka Sutryka, będą mogli rekomendować gminie Wrocław, czyli właścicielowi TBS-u, przedstawiciela mieszkańców do Rady Nadzorczej spółki.
Uprawnienia wypracowane dzięki długim rozmowom
Ramy funkcjonowania Rady Mieszkańców określa regulamin, wypracowany podczas konsultacji ze środowiskiem skupionym wokół Fundacji “Obywatel TBS”. Prace nad nim trwały od sierpnia tego roku.
Jak tłumaczy Aleksandra Palus, kierownik Biura Komunikacji Społecznej TBS Wrocław, przez dwa miesiące prowadzone były rozmowy ze środowiskiem skupionym wokół Fundacji “Obywatel TBS”. W trakcie tych dyskusji analizowane były jego postulaty, również pod względem prawnym.
W ciągu miesiąca pierwsze posiedzenie
Pierwsze posiedzenie Rady Mieszkańców TBS Wrocław zostanie zwołane w ciągu najbliższego miesiąca. Kadencja radnych, którzy będą w niej pracowali społecznie, potrwa 4 lata.
TBS Wrocław to wrocławska spółka miejska, która zajmuje się budową tanich mieszkań na wynajem w systemie budownictwa społecznego. Istnieje od 1998 r., a dziś należy do niej 112 budynków, 4434 mieszkania na wynajem, 58 lokali usługowych i ponad 18 ha terenów zielonych. Na osiedlach TBS w całym mieście mieszka ok. 12-13 tys. osób.