wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu badają lek na AZS u psów
Nowy lek ma pomóc psom w wyleczenie przykrej dolegliwości. Bioceltix
Nowy lek ma pomóc psom w wyleczenie przykrej dolegliwości.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) dotyka około 15 proc. populacji psów. Niestety w weterynarii wciąż standardem pozostaje leczenie objawowe. Aby to zmienić, wrocławska spółka biotechnologiczna Bioceltix razem z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu prowadzi pilotaż badania klinicznego nad nowym lekiem biologicznym, który ma pomóc czworonogom wyleczyć tę dolegliwość.

Reklama

Aż 15 proc. populacji psów choruje na atopowe zapalenie skóry. W Polsce ten odsetek jest jeszcze większy. Według badań z zeszłego roku, przeprowadzonych w wybranych polskich lecznicach, psy z AZS stanowiły ponad 28 proc. przypadków.

Obecnie na rynku dostępne są leki stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry zwierząt, które działają głównie objawowo.

Niestety taka terapia nie daje długotrwałych efektów, a jej przewlekłe stosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia efektów ubocznych i uodpornienia się na nią. Lek, nad którym obecnie pracujemy, oparty na szczególnych właściwościach komórek macierzystych, może być tutaj rozwiązaniem. Wykazujące bowiem zarówno działanie objawowe jak i przyczynowe.
Łukasz Bzdzion, prezes zarządu Bioceltix

Właśnie trwa sezon na drapanie

Jeśli pies nadmiernie się drapie i częściej niż zazwyczaj tarza się lub ociera o różne przedmioty, a do tego na jego na skórze pojawiły się zmiany takie jak otarcia, ciemniejsze zabarwienie, krosty, grudki czy wyłysienia – to mogą być objawy AZS.

Zmiany na skórze najczęściej znajdziemy na pysku, łapach i bokach ciała naszego czworonoga. Skóra jest zmieniona zapalnie i bardzo swędząca. Zmiany mogą zanikać i powracać. Przy czym AZS to choroba sezonowa, tj. jej objawy nasilają się w konkretnym okresie. Teraz właśnie mamy taki okres, więc warto uważniej obserwować psa.
lek. wet. Marta Pasikowska, koordynatorka badania prowadzonego na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu ze strony Bioceltix

Zgłoś psa do udziału w pilotażu badania

Bioceltix i Wydział Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zapraszają psich pacjentów, u których opiekunowie albo zauważają objawy AZS albo już otrzymali taką diagnozę od weterynarza. Badanie jest prowadzone na podstawie zgody Lokalnej Komisji Etycznej we Wrocławiu, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi procedurami i wymogami bezpieczeństwa.

Aby zapisać swojego psa na badanie wystarczy wypełnić zgłoszenie.

Autorska technologia z Wrocławia

Bioceltix jest spółką biotechnologiczną rozwijającą nowoczesne produkty lecznicze dla zwierząt towarzyszących ze szczególnym uwzględnieniem psów i koni. Firma rozwija autorską technologię wytwarzania leków biologicznych w oparciu o mezenchymalne komórki macierzyste.

Przełomowość podejścia Bioceltix polega na wykorzystaniu metody umożliwiającej podanie komórek macierzystych pochodzących od niewielkiej liczby zdrowych dawców do dużej liczby pacjentów, czyli w modelu allogenicznym. Opracowane w ten sposób produkty lecznicze będą dostępne od ręki, na miejscu w klinice weterynaryjnej i gotowe do podania pacjentowi bezpośrednio po rozmrożeniu. Rozwijane w Bioceltix leki biologiczne mają szansę – obok działania objawowego – wykazywać również działanie przyczynowe poprzez wpływanie na środowisko zapalne oraz uruchomienie naturalnych mechanizmów odbudowy zmienionych chorobowo tkanek.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl