Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Rynek magazynowy. Największa transakcja
- SHEIN modowy gigant e-commerce z Singapuru inwestuje pod Wrocławiem
- Dlaczego inwestorzy wybierają Dolny Śląsk?
- Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce. Najważniejsze dane
- Inwestycyjny boom. Buduje się więcej magazynów
- Nowe magazyny na Dolnym Śląsku
- Największa transakcja w aglomeracji wrocławskiej
- W tej branży stawiają na nowoczesność
- Dobre perspektywy dla rynku nieruchomości komercyjnych
- Biznesowa wizytówka Wrocławia: centra biznesowe, rozwoju i badań, branża IT, powierzchnie biurowe
Rynek magazynowy. Największa transakcja
Największą transakcją na rynku magazynowym w 2024 roku w Polsce była umowa najmu na 126 000 mkw. w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub, podpisana przez najemcę z sektora e-commerce.
Od 2019 roku Dolny Śląsk odnotowuje systematyczny wzrost nowych powierzchni magazynowych, które w 2024 roku wyniosły 674 550 mkw., osiągając najwyższy wynik w krajuRynek magazynowo-przemysłowy w Polsce. Raport Newmark Polska.
SHEIN modowy gigant e-commerce z Singapuru inwestuje pod Wrocławiem
Najwięcej nowych magazynów oddano do użytku w Kątach Wrocławskich i Magnicach, gdzie jest również największa liczba inwestycji w budowie. To tam inwestuje SHEIN gigant e-commerce z Singapuru, który wynajmuje potężne magazyny i stworzył ponad 3 000 nowych miejsc pracy. Spółka z Singapuru, która w swoim sklepie internetowym sprzedaje produkty modowe - biznesowe zaangażowanie w okolicach Wrocławia określa jako strategiczne i zapowiada dalszy rozwój.
Dlaczego inwestorzy wybierają Dolny Śląsk?
Newmark uważa, że obecność globalnych deweloperów, takich jak Panattoni, Prologis, P3, Hillwood, Segro, GLP i Exeter, potwierdza dużą atrakcyjność Dolnego Śląska dla inwestorów.
- Kluczową rolę odgrywa tu autostrada A4, będąca częścią paneuropejskiego korytarza transportowego i łącząca się z trasą S3.
- Duże znaczenie ma również droga ekspresowa S5, która umożliwia szybkie połączenie z Poznaniem i portami bałtyckimi.
- Wśród innych atutów Dolnego Śląska można wymienić dostępność wykwalifikowanej kadry pracowniczej oraz dogodne połączenia transportowe pomiędzy miastami średniej wielkości (do 150 000 mieszkańców).
Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce. Najważniejsze dane
Według najnowszego raportu Newmark Polska, w 2024 roku rynek powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce utrzymał stabilne tempo wzrostu pomimo trudności wynikających z ogólnoeuropejskiego spowolnienia gospodarczego, ograniczonego dostępu do kapitału oraz relatywnie wysokiej inflacji.
Rok 2025 również zapowiada się dobrze dla tego sektora – według zapowiedzi deweloperów w tym czasie powstanie ok. 2 mln mkw. nowej powierzchni. Jednocześnie całkowita aktywność najemców przekroczy 5 mln mkw., a współczynnik pustostanów pozostanie w trendzie spadkowym.
Inwestycyjny boom. Buduje się więcej magazynów
Newmark podkreśla, że aktywność zarówno najemców, jak i deweloperów skupiała się na sześciu głównych rynkach magazynowych – Warszawie i okolicach, Górnym Śląsku, Polsce Centralnej, Dolnym Śląsku, Wielkopolsce i Trójmieście.
Polski rynek powierzchni magazynowo-przemysłowych, po okresie intensywnego wzrostu w latach 2014-2023, kiedy to całkowite zasoby wzrastały średnio o 15% rocznie, płynnie wszedł w fazę stabilnego rozwoju. W 2024 roku powiększył się o niespełna 9%, a według prognoz w kolejnych latach będzie rósł w tempie nieprzekraczającym 10% rocznie. Już w pierwszym kwartale 2025 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce przekroczą 35 mln mkw., a pod koniec grudnia mogą wzrosnąć do ponad 37 mln mkw.Jakub Kurek, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w firmie doradczej Newmark Polska.
Rok 2025 również zapowiada się dobrze dla tego sektora – według zapowiedzi deweloperów w tym czasie powstanie ok. 2 mln mkw. nowej powierzchni. Jednocześnie całkowita aktywność najemców przekroczy 5 mln mkw., a współczynnik pustostanów pozostanie w trendzie spadkowym.
Nowe magazyny na Dolnym Śląsku
W 2024 roku wybudowano ponad 2,6 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej. Rynkami o największej aktywności deweloperskiej w ubiegłym roku były województwa dolnośląskie 674 550 mkw. nowej powierzchni, mazowieckie 674 550 mkw. i łódzkie 342 900 mkw.
Na koniec IV kw. 2024 roku w budowie pozostawało prawie 1,76 mln mkw. powierzchni magazynowej i przemysłowej. Najwięcej nowych obiektów powstawało w tym czasie na Górnym Śląsku (383 000 mkw.), na Dolnym Śląsku (344 200 mkw.), w Polsce Centralnej (232 250 mkw.) oraz w woj. mazowieckim (206 500 mkw.). Sześć największych regionów odpowiadało za 82% inwestycji.
Największa transakcja w aglomeracji wrocławskiej
Największą transakcją ubiegłego roku była umowa najmu na 126 000 mkw. w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub, podpisana przez poufnego najemcę z sektora e-commerce. Na niewiele mniej, bo na ponad 105 700 mkw., opiewała umowa renegocjowana i połączona z ekspansją przez firmę Oponeo w obiekcie Hillwood Stryków II. Kolejną dużą transakcją było wynajęcie przez LPP Logistics obiektu BTS o powierzchni prawie 104 000 mkw. w kompleksie Bydgoszcz Białe Błota Logistics Centre.
W tej branży stawiają na nowoczesność
Bezsprzecznym atutem polskiego rynku magazynowego jest jego nowoczesność. Pod koniec 2024 roku prawie trzy czwarte istniejących zasobów miało mniej niż dziesięć lat, a ponad 46% – nie więcej niż pięć lat. Doceniają to zarówno deweloperzy i inwestorzy, jak i najemcy.
Potrzeba efektywniejszego wykorzystania przestrzeni magazynowej oraz zwiększenia produktywności przekłada się na wzrost inwestycji w automatyzację i nowoczesne technologie magazynowe. Z kolei wzrost świadomości ekologicznej oraz nacisk na zrównoważony rozwój skłaniają firmy do inwestowania w zieloną logistykę i ekologiczne magazyny, które są bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiskaAgnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa, Lider ds. ESG, Newmark Polska.
Dobre perspektywy dla rynku nieruchomości komercyjnych
Urszula Sobczyk, dyrektor działu wycen firmy Newmark Polska podkreśla, że po okresie spowolnienia aktywności inwestycyjnej polski rynek nieruchomości komercyjnych odnotowuje wyraźne ożywienie w 2025 roku. Prognozy na ten rok pozostają optymistyczne – kolejne obniżki stóp procentowych w strefie euro zachęcają inwestorów do poszukiwania okazji inwestycyjnych, a korzystne prognozy makroekonomiczne dla Polski dodatkowo wzmacniają pozytywne perspektywy rynkowe.
Sektor przemysłowy i logistyczny nadal cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, a jego rozwój napędzają ekspansja branży e-commerce oraz utrzymujący się trend reshoringu produkcji. Ponadto kwestie zrównoważonego rozwoju i certyfikacji ESG odgrywają coraz większą rolę w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych. W efekcie nieruchomości spełniające wysokie standardy środowiskowe i technologiczne zyskują na wartości, umacniając swoją pozycję na rynkuUrszula Sobczyk, dyrektor działu wycen firmy Newmark Polska.
Biznesowa wizytówka Wrocławia: centra biznesowe, rozwoju i badań, branża IT, powierzchnie biurowe
Centra BSS i R&D we Wrocławiu
- Centa nowoczesnych usług dla biznesu (ang. Business Services, BSS) we Wrocławiu: 234 (największe: Kyndryl, BNY Mellon, Capgemini, Boehringer Ingelheim, GlobalLogic, UBS, EY)
- Centra badawczo-rozwojowe (ang. Research and Development, R&D) we Wrocławiu: +100 (największe: 3M, Viessman, Nokia, Dolby) +400, wliczając wszystkie jednostki naukowe w firmach
- Zatrudnienie: ok. 66 200 osób
Branża IT we Wrocławiu
- Zatrudnienie: ok. 20,5 tys.
Powierzchnia biurowa we Wrocławiu
- 1,37 mln metrów kwadratowych