Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Panattoni Wrocław Campus 2: wielkość i termin realizacji
- Budowa spekulacyjna – co to oznacza w branży deweloperskiej
- Wrocław Campus Panattoni w sąsiedztwie największych hubów produkcyjnych
- Wrocław Campus Panattoni - nowe miejsca pracy
- Panattoni - co to za firma?
- Ogromny popyt na potężne magazyny i parki logistyczne we Wrocławiu
- Biznesowa wizytówka Wrocławia: centra biznesowe, rozwoju i badań, branża IT, powierzchnie biurowe
Panattoni, amerykański gigant na rynku nieruchomości przemysłowych informuje, że we Wrocławiu rozpoczął spekulacyjnie budowę kolejnej fazy kompleksu logistycznego Wrocław Campus 2.
Panattoni Wrocław Campus 2: wielkość i termin realizacji
Cała inwestycja Wrocław Campus 2 osiągnie 160 000 mkw., co odpowiada powierzchni około 22 pełnowymiarowych boisk piłkarskich, a budowana aktualnie faza, która ma być gotowa do czerwca 2025 r. to nieco ponad 4 boiska.
Dolny Śląsk to serce polskiej logistyki i przemysłu, które nieustannie przyciąga inwestorów z całego świata dzięki unikalnemu połączeniu dogodnej lokalizacji i dynamicznego rozwoju infrastruktury. Panattoni od lat odgrywa kluczową rolę w rozwoju tego regionuDamian Kowalczyk, Development Director w Panattoni.
Inwestor podkreśla, że Wrocław Campus 2 będzie realizowany zgodnie z najwyższymi standardami z zakresu zrównoważonego budownictwa i przejdzie certyfikację BREEAM na poziomie Excellent. Najemcy skorzystają m.in. z inteligentnych systemów zarządzania energią, armatury ograniczającej zużycie wody, co przełoży się na niższe koszty operacyjne. Deweloper zrealizuje również strefy zielone i zainstaluje stacje ładowania samochodów elektrycznych.
Budowa spekulacyjna – co to oznacza w branży deweloperskiej
Warto dodać, że branży deweloperskiej termin „spekulacyjnie” oznacza rozpoczęcie budowy obiektu bez wcześniejszego zabezpieczenia umów najmu, czyli bez gwarancji wynajęcia powierzchni przed ukończeniem inwestycji. Decyzja o rozpoczęciu budowy w tej formule świadczy o dużym potencjale lokalizacji i przekonaniu dewelopera co do popytu.
- Magazyn spekulacyjny to taki, który nie ma podpisanych wcześniej umów najmu i budowany jest pod ogólne zapotrzebowanie rynku. Jego przeciwstawieństwem są inwestycje magazynowe tzw. „szyte na miarę” (BTS – build to suit) czyli budowane pod potrzeby konkretnego klienta.
Wrocław Campus Panattoni w sąsiedztwie największych hubów produkcyjnych
Wrocław Campus to jeden z największych parków Panattoni na Dolnym Śląsku, w regionie, w którym deweloper zbudował już 2,3 mln m kw. nowoczesnych powierzchni przemysłowych. Pierwszy etap inwestycji, który objął 185 000 m kw., został w 2023 roku sprzedany firmie P3 Logistic Parks i była to jedna z największych transakcji w historii polskiego rynku powierzchni przemysłowych.
Następnie Panattoni zrealizowało pierwszą fazę kolejnego etapu – Wrocław Campus 2 – hala o powierzchni 30 000 m kw., została oddana do użytku w tym roku. Teraz deweloper rozpoczął prace nad następną halą.
Wrocław Campus 2 zlokalizowany jest na południu miasta - w jednej z najlepiej rozwiniętych stref logistycznych w Europie - w sąsiedztwie największych hubów produkcyjnych, takich jak gigantyczny kompleks LG. To decyduje o ogromnym potencjale naszej inwestycji, która zapewnia kooperantom tych zakładów doskonałą obsługę logistyczną i produkcyjną. Bezpośredni dostęp do autostrad A4 i A8 umożliwia z kolei sprawną dystrybucję na głównych rynkach europejskich - jak Niemcy i Austria - z bazą klientów liczącą ponad 100 milionów osób.wylicza Damian Kowalczyk
Wrocław Campus po rozbudowie będzie na obszarze 75 hektarów. Z nowoczesnych i proekologicznych powierzchni magazynowych kompleksu korzystają już giganci branży e-commerce oraz automotive: ID Logistics/Amazon, koreański operator logistyczny Unico oraz producent kabli samochodowych Leoni.
Wrocław Campus Panattoni - nowe miejsca pracy
Wrocław Campus Panattoni to inwestycja warta miliony. Potencjalnie także to nawet kilka tysięcy nowych miejsc pracy – biorąc pod uwagę wielkość hal. Ile dokładnie, na razie nie wiadomo, bo jak podkreślają przedstawiciele inwestora, wszystko zależy od najemców i rodzaju produkcji.
Panattoni - co to za firma?
Panattoni Development Company Inc, założył Carl Panattoni w Kalifornii w USA w 1986 roku. Przedsiębiorstwo po umocnieniu pozycji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, rozwinęło się także w Wielkiej Brytanii i Europie kontynentalnej.
Obecnie Panattoni przez ostatnie osiem lat utrzymuje pozycję czołowego specjalisty od nieruchomości przemysłowych w Europie.
Ogromny popyt na potężne magazyny i parki logistyczne we Wrocławiu
Obecnie na Dolnym Śląsku powstaje ponad 600 tys. metrów kwadratowych nowoczesnych magazynów. Prawie dwie trzecie z nich deweloperzy budują we Wrocławiu i najbliższej okolicy.
Na dolnośląskie hale czekają przede wszystkim najemcy z sektorów e-commerce oraz logistyki. Potężne magazyny w regionie budują Panattoni, Hillwood oraz GLP. I na tym nie koniec, bo w kolejce z nowymi inwestycjami już czekają kolejni deweloperzy.
Biznesowa wizytówka Wrocławia: centra biznesowe, rozwoju i badań, branża IT, powierzchnie biurowe
Centra BSS i R&D we Wrocławiu
- Centra nowoczesnych usług dla biznesu (ang. Business Services, BSS) we Wrocławiu: 234 (największe: Kyndryl, BNY Mellon, Capgemini, Boehringer Ingelheim, GlobalLogic, UBS, EY)
- Centra badawczo-rozwojowe (ang. Research and Development, R&D) we Wrocławiu: +100 (największe: 3M, Viessman, Nokia, Dolby) +400, wliczając wszystkie jednostki naukowe w firmach
- Zatrudnienie: ok. 66 200 osób
Branża IT we Wrocławiu
- Zatrudnienie: ok. 20,5 tys.
Powierzchnia biurowa we Wrocławiu
- 1,37 mln metrów kwadratowych