wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rynek nieruchomości biurowych w Polsce i we Wrocławiu w 2022 r. Prognoza na 2023 r.

Firma Newmark Polska, globalny partner Newmark - światowy ekspert na międzynarodowych rynkach nieruchomości podsumowała miniony rok na rynku nieruchomości biurowych w Polsce i we Wrocławiu. Zobaczcie jakie są prognozy dla rynku biurowego we Wrocławiu w 2023 r.

Reklama

Eksperci Newmark Polska podkreślają, że rok 2022 na polskim rynku biurowym upłynął pod znakiem działań podejmowanych dla złagodzenia skutków wywołanych przez wojnę w Ukrainie oraz wysokich kosztów budowy i aranżacji biur, a także dalszego upowszechnienia się modelu pracy hybrydowej.

Natomiast wśród najważniejszych wyzwań 2023 roku możemy wymienić ograniczoną dostępność i wysokie koszty finansowania nowych inwestycji biurowych oraz konieczność poszukiwania oszczędności - zarówno przez najemców, jak i właścicieli biurowców
Anna Osiecka, Associate Director w Dziale Reprezentacji Najemców Biurowych, Newmark Polska.

Rynek biurowy w Polsce i we Wrocławiu

Pod koniec III kw. 2022 r. nowoczesnych biur w Polsce było ponad 12,7 mln mkw. Do końca grudnia 2022 roku zaplanowano oddanie do użytku jeszcze ponad 100 000 mkw. – zasilą one wyłącznie regionalne rynki biurowe.

Newmark Polska przewiduje, że w 2023 roku, m.in. ze względu na wysoki koszt i ograniczoną dostępność finansowania dłużnego, będziemy świadkami dalszego spadku aktywności deweloperów na rynku biurowym w całej Polsce.

– Zjawisko to będzie szczególnie widoczne w Warszawie, gdzie nowa podaż sięgnie zaledwie ok. 60 000 mkw. Natomiast rynki regionalne mogą liczyć na ok. 400 000 mkw. nowej powierzchni w 2023 r. W 2023 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce przekroczą 13 mln mkw., przy czym miasta regionalne łącznie wyprzedzą Warszawę pod względem ilości powierzchni do zaoferowania – wylicza Anna Osiecka.

Wśród największych inwestycji w Polsce ukończonych od początku 2022 r. znalazły się: budynki A1 i A2 w ramach kompleksu Global Office Park w Katowicach (łącznie 55 200 mkw., I kw.), .KTW II w Katowicach (39 900 mkw., I kw.), Midpoint71 we Wrocławiu (36 200 mkw., I kw.), budynki C i D w ramach kompleksu Fuzja w Łodzi (łącznie 18 700 mkw., II kw.), Format w Trójmieście (16 000 mkw., I kw.) oraz Quorum Office Park D we Wrocławiu (16 200 mkw., III kw.).

Newmark Polska nie ma jeszcze danych za IV kw. 2022 r., ale w III kw. 2022 r. całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych na rynkach największych miast regionalnych Polski (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) wzrosły do prawie 6,36 mln mkw. Oznacza to, że nowych biur w regionach było mniej już drugi kwartał z rzędu. Na koniec III kw. 2022 r. łącznie na ośmiu regionalnych rynkach biurowych najemcy mieli do dyspozycji 967 200 mkw. wolnej powierzchni – najwięcej w Krakowie i Wrocławiu.

Nowe biura we Wrocławiu w 2022 r. i biurowiec sprzedany za 100 mln euro

W 2022 r. we Wrocławiu doszło do rekordowej transakcji na rynku biurowym. Kompleks MidPoint71 przy ul. Powstańców Śląskich sprzedano za ponad 100 mln euro. To największy oddany w tym roku do użytku, biurowiec we Wrocławiu. Tym samym inwestycja Echo Investment powiększyła wrocławski rynek biurowy o ponad 36 tys. mkw. powierzchni. Zobacz, kto już pracuje w MidPoint71.

MidPoint 71 powstał w sąsiedztwie Sky Tower – najwyższego wieżowca we Wrocławiu oraz kompleksu Centrum Południe przy ul. Powstańców Śląskich

Biurowce we Wrocławiu w 2023 roku. Powstaje wrocławskie city i business center

17 pięter, ponad 21 tys. mkw. powierzchni biurowej, tarasy dla najemców czy boisko do koszykówki – tak będzie wyglądać najnowszy wieżowiec w kompleksie biurowym Centrum Południe, które firma Skanska buduje przy ul. Powstańców Śląskich. 

Czytaj także: Wrocławski biurowiec Infinity na ukończeniu. Pierwszych najemców przyjmie wiosną 2023 r. Zobaczcie, jak wygląda.

Czytaj także: Przy Fabrycznej planowane są cztery potężne wieżowce a jeden z nich ma zdetronizować Sky Towera [ZDJĘCIA].

Jakich biur szukają najemcy: powierzchnie, koszty, coworking, praca hybrydowa

Zdaniem ekspertki Newmark Polska największym zainteresowaniem niezmiennie cieszą się biura, które umożliwiają elastyczne dostosowanie wynajmowanej powierzchni do zmieniających się potrzeb najemcy. Rosnące koszty funkcjonowania biura przyczyniły się do wzrostu zainteresowania rozwiązaniami technologicznymi, które pozwalają na optymalizację zużycia mediów, a zwłaszcza obniżenie kosztów energii elektrycznej.

Obecnie coraz częściej podpisywane są umowy najmu na dłuższe okresy – na 7-10 lat w porównaniu z dotychczasowym standardem 3-5 lat. Ma to związek z koniecznością zrównoważenia wyższych nakładów ponoszonych przez właścicieli biurowców, jak i rosnącą świadomością najemców w zakresie bardziej odpowiedzialnego korzystania z biur.

Anna Osiecka zauważa, że model pracy hybrydowej już na stałe zagościł na polskim rynku biurowym, co powoduje, że najemcy coraz częściej oczekują od wynajmującego elastyczności oraz szybkiej reakcji na zmieniające się potrzeby. W związku z tym upowszechniają się także rozwiązania hybrydowe dotyczące wynajmu powierzchni biurowej, czyli łączenia najmu tradycyjnego z powierzchnią elastyczną (np. coworki).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama