wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Jeden z najwyższych biurowców we Wrocławiu. Biurowiec Artefakt odsłania elewację [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Biurowiec Artefakt - widok z ulicy Powstańców Śląskich Oleksandr Poliakovsky
Biurowiec Artefakt - widok z ulicy Powstańców Śląskich

Od kilku lat naprzeciw Sky Towera trwa budowa biurowca zapowiadanego jako najwyższy w mieście. Budynek osiągnął już docelowe 60 metrów. Teraz ściąga rusztowania, pokazując szklaną elewację. W międzyczasie zmienił nazwę – z Wielka 27 na Artefakt. Do użytku ma być oddany pod koniec tego roku. Zobaczcie zdjęcia jednego z najwyższych biurowców we Wrocławiu.

Reklama

Najwyższy budynek we Wrocławiu? Sky Tower, oczywiście. 212 metrów. Najwyższy biurowiec? To o wiele trudniejsze pytanie ze względu na problem z przypisaniem konkretnych budynków do tej kategorii.

Kandydatów jest kilku. Wśród nich jeden z obiektów Centrum Południe, wznoszony obok Sky Tower – 55 metrów. To jednak za mało w porównaniu do wieży Quorum, planowanej przy ulicy Sikorskiego na Szczepinie. Ona urośnie na 140 metrów. Będzie jednakże częścią inwestycji wielofunkcyjnej, więc stwierdzamy, że jest poza konkurencją.

Artefakt, czyli jeden z najwyższych biurowców we Wrocławiu

Za najwyższy budynek stricte biurowy we Wrocławiu można uznać Artefakt, do niedawna nazywany Wielką 27. Przy skrzyżowaniu ulic Wielkiej i Powstańców Śląskich od pięciu lat buduje go i2 Development – firma deweloperska z Wrocławia. Biurowiec liczy 15 poziomów nadziemnych (parter plus piętra) i mierzy 60 metrów.

Z wyższych pięter rozciąga się wspaniały widok na miasto, a z najwyższych nawet na pobliskie pasma górskie okalające Równinę Wrocławską
i2 Development

17 sierpnia sprawdziliśmy osobiście. Wjechaliśmy widną na najwyższe piętro, by pooglądać Wrocław z góry. Widok niczego sobie, na cztery strony świata. W oczy rzuca się to, co w okolicy najwyższe:

  • wieża kościoła przy ulicy Sztabowej – 78 metrów,
  • wieża ciśnień przy alei Wiśniowej – 62 metry,
  • Silver Tower przy dworcu PKP – 55 metrów,
  • budynek Z Uniwersytetu Ekonomicznego – 36 metrów,
  • Manhattan – charakterystyczne wieżowce mieszkalne Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak na Grunwaldzie – 55 metrów,
  • akademiki Kredka i Ołówek – 85 metrów i 70 metrów,
  • i kilka innych, jak znane, charakterystyczne galeriowce mieszkalne przy Powstańców Śląskich lub wieża kościoła przy ulicy Kruczej.

Żadna budowla równać się nie może z majaczącą na horyzoncie Ślężą – 717,5 metra.

Widoki roztaczające się z ostatniego piętra Artefaktu obejrzycie w naszej galerii zdjęć.

Szkło na elewacjach, a w środku: kamień, metal, beton i lastryko

Z biurowca zdejmowane są rusztowania. Widać już szklane elewacje, dzięki którym bryła budynku sprawi wrażenie lekkiej, a biura (typu przestrzeń otwarta) i inne pomieszczenia będą jasne.

Zewnętrzne ściany są w całości przeszklone, z wysokimi od podłogi do sufitu, uchylnymi kwaterami okiennymi z podwójnym szkleniem niwelującym hałas dobiegający z ulicy
i2 Development

W środku oprócz biur zaplanowano m.in. całodobową recepcję, parking podziemny, pomieszczenia dla rowerzystów i lokale usługowo-handlowe.

Dominika Kowalska, dyrektor leasingu w i2 Development, przekonuje, że Artefakt od innych biurowców w mieście odróżni wystrój wnętrz. Ma kojarzyć się z luksusowymi hotelami. Głównie za sprawą czterech dominujących materiałów: kamienia, lastryko, metalu i betonu.

„Aranżacja przestrzeni ukazuje ponadczasowość, unikatowy design oraz obecność artefaktów klasycyzmu, które doskonale uzupełniają minimalistyczny, nowoczesny design, a kolorowe dodatki ocieplają całość” – czytamy w folderze.

Projekt przygotowało studio MIXD i firma Chamielec Architekci.

Biurowiec Artefakt ma być gotowy w tym roku. To trzeci, po Nowy Alexanderhaus koło placu Jana Pawła II i Twelve przy ul. Oławskiej, budynek biurowy i2 Development we Wrocławiu.

Więcej nowych biurowców przy Powstańców Śląskich 

W pobliżu Artefaktu, po przeciwnej stronie Powstańców Śląskich, trwa budowa Centrum Południe. To grupa grupa pięciu budynków łączących funkcje biurowe, usługowe i rekreacyjne. Dotychczas inwestor, firma Skanska, ukończył pierwszy etap. Drugi jest w realizacji i ma być gotowy pod koniec roku.

Obok Centrum Południe działa już MidPoint71, uruchomiony niedawno przez Echo Invesment. W 14-kondygnacyjnym budynku biura otworzyło kilka firm z różnych branż.

To pokazuje, że osiedle Powstańców Śląskich staje się coraz bardziej atrakcyjne dla deweloperów inwestujących w budynki biurowe.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl