Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Roltec buduje we Wrocławiu pierwszą w Polsce fabrykę modułów solarnych w technologii CIGS
- Moduły solarne w technologii CIGS. Co to jest?
- Roltec rozwija i udoskonala technologię CIGS już od 2019 roku
- Ile będzie kosztował pierwszy w kraju zakład modułów solarnych w technologii CIGS?
- Roltec szuka pracowników do zakładu modułów solarnych we Wrocławiu
- Ogniwa krzemowe, perowskitowe, CIGS. Porównanie technologii
- We Wrocławiu powstała pierwsza na świecie fabryka perowskitów
Główny inwestor, wielkopolska firma Roltec, zdecydował się na budowę supernowoczesnej fabryki w stolicy Dolnego Śląska.
Tylko we Wrocławiu, uznawanym za "polską dolinę krzemową", jesteśmy w stanie pozyskać odpowiednich specjalistów do pracy z najnowocześniejszymi technologiami fotowoltaicznymi. To zdecydowało o lokalizacji. Poza tym samo miasto sprzyja takim pro-ekologicznym inwestycjom, bo bezkonfliktowo włączamy się w organizm miejski. Tworzymy nowe miejsca pracy, wpływając w znikomym stopniu na środowisko naturalneHubert Siuba, kierownik marketingu w firmie Roltec.
Roltec buduje we Wrocławiu pierwszą w Polsce fabrykę modułów solarnych w technologii CIGS
Rozpoczęta inwestycja ma się składać z dużej hali produkcyjno-magazynowej oraz biurowca. Hala ma pomieścić przede wszystkim zautomatyzowaną linię produkcyjną fotowoltaicznych modułów cienkowarstwowych CIGS.
Moduły solarne w technologii CIGS. Co to jest?
Hubert Siuba wyjaśnia, że to bezkrzemowa technologia, w której moduły powstają w wyniku próżniowego napylania pierwiastków na szybę. Proces jest więc czysty i wyizolowany, Powstający w całości i od podstaw moduł fotowoltaiczny będzie miał zastosowanie na farmach solarnych, jak i w instalacjach zintegrowanych ze struktura budynków (BIPV).
Roltec rozwija i udoskonala technologię CIGS już od 2019 roku
W Żylicach koło Rawicza spółka Roltec ma główne laboratorium i eksperymentalną linię produkcyjną. Wrocławska fabryka będzie rozwinięciem i przejściem na pełnoskalową produkcję przetestowanych w Żylicach rozwiązań.
– Konkurencyjny cenowo i jakościowo produkt, jaki ma powstawać we wrocławskiej fabryce, będzie alternatywą dla importowanych ze wschodu, nieekologicznych modułów opartych na krzemie – dodaje przedstawiciel firmy.
Ile będzie kosztował pierwszy w kraju zakład modułów solarnych w technologii CIGS?
Spółka Roltec (w pełni polski inwestor) zainwestuje w latach 2025-26 w fabrykę ok. 300 mln złotych. W 2026 roku moc wytwórcza ma osiągnąć planowane 50 MW/rok.
Roltec szuka pracowników do zakładu modułów solarnych we Wrocławiu
Pracę w firmie znajdzie niemal 200 specjalistów z różnych dziedzin a już dzisiaj firma poszukuje chętnych do pracy na wybrane stanowiska mieszkańców Wrocławia i okolic.
Ogniwa krzemowe, perowskitowe, CIGS. Porównanie technologii
Hubert Siuba z firmy Roltec wyjaśnia różnice i porównuje technologie: ogniwa krzemowe, perowskitowe, CIGS-y.
- Ogniwa krzemowe (Si) głównie poli - i monokrystaliczne (I. generacja), najpopularniejsze na rynku, Cechy: dość drogie w produkcji, wysoka wydajność i trwałość (pow. 25 lat), drogi i nieopłacalny recykling (nieekologiczne).
- Ogniwa perowskitowe (III. generacja) - drukowane na specjalnych urządzeniach. Zbudowane z tytanianu(IV) wapnia i CaTiO3. Wydajne. Najnowsze rozwiązanie z opisywanych trzech. Trwałość maks. kilka lat.
- Ogniwa CIGS - zbudowane z galu, indu, selenu i miedzi na podłożu z molibdenu lub ITO (przezroczyste) (II. generacja) - cienkowarstwowe. Tańsza produkcja kosztem mniejszej wydajności. Trwałe (pow. 25 lat), lepiej radzą sobie z wysokimi i niskimi temperaturami w porównaniu z I generacją, lepiej również z zacienieniem i lepiej pracują pod różnymi kątami nasłonecznienia. Prosty, tani recykling. CIGS-y dobrze nadają się do modułów tandemowych, czyli łączących różne technologie. Roltec pracuje np. w ramach europejskiego programu SITA nad połączeniem ogniwa CIGS z krzemowym.
We Wrocławiu powstała pierwsza na świecie fabryka perowskitów
Warto przypomnieć, że Wrocław ma już na koncie inwestycje w najnowsze technologie solarne. W 2021 r. spółka Saule Technologies otworzyła we Wrocławskim Parku Technologicznym pierwszy na świecie zakład ogniw perowskitowych – ultracienkie, utralekkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne.
Saule Technologies to firma, stworzona w 2014 r. przez fizyczkę Olgę Malinkiewicz oraz biznesmenów Piotra Krycha i Artura Kupczunasa. Olga Malinkiewicz jest laureatką nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia 2015”.