Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- e-Doręczenia - na czym polegają zmiany i co oferuje nowy system
- Kto musi korzystać z e-Doręczeń?
- Jak założyć skrzynkę do e-Doręczeń?
- Poczta Polska wprowadza cyfrową rewolucję w komunikacji - e-Doręczenia już od stycznia 2025 roku. Najważniejsze informacje
- E-Doręczenia. Jaki jest adres do e-Doręczeń Urzędu Miejskiego Wrocławia, rady miejskiej i prezydenta?
W grudniu 2024 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Tym samym od 1 stycznia 2025 r. podmioty publiczne wskazane w ustawie mają obowiązek korzystania z e-Doręczeń.
e-Doręczenia to usługa umożliwiająca wysyłanie i odbieranie korespondencji urzędowej drogą elektroniczną. Docelowo system obejmie wszystkie podmioty publiczne oraz dużą grupę podmiotów prywatnych, w tym firmy i zawody zaufania publicznego.Ministerstwo Cyfryzacji
e-Doręczenia - na czym polegają zmiany i co oferuje nowy system
e-Doręczenia – umożliwiają odbieranie i nadawanie wszystkie urzędowe pisma w formie cyfrowej, czyli bez wizyty na poczcie.
– Nie ma potrzeby odbierania awiza i stania w kolejkach na poczcie, ponieważ listy z urzędu przychodzą bezpośrednio na elektroniczną skrzynkę. Można je przeczytać i odpowiedzieć na nie o dogodnej porze i w dowolnym miejscu. Wystarczy do tego komputer, tablet lub telefon z Internetem - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Cyfrowe listy polecone nie tylko nie będą wymagać kopert i znaczków, ale też będą bezpłatne. Zwykły Kowalski nie zapłaci ani za odbiór urzędowej przesyłki, ani za wysłanie dokumentu.
- W momencie pojawienia się nowej korespondencji w osobistej skrzynce do e-Doręczeń odbiorca natychmiast dostanie powiadomienie.
- Będzie też mógł sprawdzić status wysłanego przez siebie pisma, co ułatwi śledzenie sprawy i usprawni kontakty z urzędami.
Kolejnym plusem systemu będzie jawność, bo dowiemy się od kogo jest przesyłka. Teraz awizo nie zawiera informacji o nadawcy, dlatego dopiero przy okienku pocztowym odbiorca dowiaduje się, kto do niego napisał. W przypadku e-Doręczeń informacja o tym, jaka instytucja wysłała list, będzie od razu widoczna.
Co z osobami, które nie korzystają z poczty elektronicznej? - W tym przypadku Poczta Polska będzie drukować maile i przekazywać odbiorcom do rąk własnych - informuje dziennik "Fakt", który powołuje się na rozmowę prezesem Poczty Polskiej Sebastianem Mikoszem.
Tak ma być w przypadku osoby, która nie będzie chciała korzystać z nowego systemu: - Korespondencja będzie trafiać elektronicznie do Poczty Polskiej. Będzie drukowana, pakowana w kopertę i jak teraz doręczana przez listonosza. Jeśli ten nie zastanie odbiorcy, zostawi awizo w skrzynce - wyjaśnia "Fakt".
Kto musi korzystać z e-Doręczeń?
Od 1 stycznia 2025 r. ze skrzynki doręczeń elektronicznych będą obowiązkowo korzystać podmioty publiczne, czyli na przykład urzędy miast i gmin, ZUS, NFZ, urzędy skarbowe, publiczne ośrodki zdrowia czy placówki oświatowe.
Jak założyć skrzynkę do e-Doręczeń?
System e-Doręczeń został uruchomiony 1 stycznia 2025 r. Skrzynki można już zakładać i aktywować na stronie www.gov.pl/web/e-doreczenia. Wystarczy przygotować adres mailowy i adres do korespondencji, a potem przejść kilka prostych kroków. Pozostałe dane pojawią się automatycznie po zalogowaniu profilem zaufanym;
Skrzynka będzie aktywna przez 3 lata. Żeby nadal z niej korzystać, wystarczy przedłużyć ważność konta przed upływem tego czasu.
Poczta Polska wprowadza cyfrową rewolucję w komunikacji - e-Doręczenia już od stycznia 2025 roku. Najważniejsze informacje
Podmioty publiczne będą miały obowiązek wysyłać i odbierać dokumenty z wykorzystaniem systemu e-Doręczeń.
Firmy i zawody zaufania publicznego (np. notariusze, radcy prawni, doradcy podatkowi) zobowiązani są posiadać skrzynkę do doręczeń i w związku z tym zobowiązani są odbierać korespondencję przesłaną od podmiotów publicznych.
Skrzynka e-Doręczeń docelowo zastąpi korespondencję przez ePUAP. Pozostałe usługi ePUAP będą stopniowo zastępowane w ramach innych projektów.
Tak, ale nie od razu. Podmioty publiczne mogą już wysyłać pisma i dokumenty przez e-Doręczenia. Minister właściwy do spraw informatyzacji ogłosił w specjalnym komunikacie termin, od którego urzędy będą miały obowiązek korzystać z e-Doręczeń.
Korzystanie z e-Doręczeń przez obywateli nie jest to obowiązkowe.
Tak. e-Doręczenia mogą być wykorzystywane w każdym procesie administracyjnym, sądowym i cywilnym, ponieważ są usługą zaufania, co oznacza, że:
- nadawca i odbiorca są identyfikowani (ich tożsamość jest sprawdzana) i nikt nie może przejąć ich adresów ani podszyć się pod nich,
- zaufany dostawca usługi umożliwia pobranie dowodu wysyłania i doręczenia korespondencji,
- usługa jest zabezpieczona tak, aby nikt nie mógł zmienić treści korespondencji w drodze między nadawcą a odbiorcą.
E-Doręczenia. Jaki jest adres do e-Doręczeń Urzędu Miejskiego Wrocławia, rady miejskiej i prezydenta?
Realizując przepisy ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1045) Urząd Miejski Wrocławia uruchamia z dniem 1 stycznia 2025 r. adres do e-doręczeń dla korespondencji kierowanej do organów miasta (Rady Miejskiej Wrocławia i Prezydent Wrocławia) oraz do Urzędu Miejskiego Wrocławia.
adres: AE:PL-95179-82549-VVTFT-27
- Jednocześnie informujemy, iż trwają równolegle prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy, które mają umożliwić wprowadzenie okresu przejściowego w stosowaniu e-doręczeń do dnia 31 grudnia 2025 r. - napisano w komunikacie UM Wrocławia.
Nowelizacja zakłada zapewnienie w okresie przejściowym równoważności e-doręczenia z doręczeniem za pośrednictwem operatora pocztowego lub poprzez ePUAP. Przy czym wprowadzane rozwiązania legislacyjne na pewno promować będą doręczanie korespondencji już z wykorzystaniem e-doręczeń.