wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławska prokuratura w nowej odsłonie! Wyremontowany potężny gmach i jego kunsztowne detale [ZDJĘCIA]

Nowo wyremontowana siedziba wrocławskich prokuratur przy ulicy Podwale, nieopodal fosy miejskiej i placu Orląt Lwowskich, robi wrażenie. Potężny gmach przeszedł pierwszy od zakończenia wojny gruntowny remont, który kosztował 50 milionów złotych. Zobaczcie efekt i kunsztowne detale.

Reklama

Kapitalny remont budynku Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu przy ulicy Podwale 27, rozpoczął się w 2018 roku. Koszt inwestycji to ponad 50 mln zł. Jest to pierwsza tak kompleksowa renowacja tego budynku od czasów II wojny światowej.

Dzięki przeprowadzonemu, kompleksowemu remontowi, budynek dawnych koszar kirasjerów, który wzniesiono w XIX wieku, wygląda jak dawniej i zyskał niezbędną dla pracy prokuratury funkcjonalność. Zakresem prac objęta została nie tylko elewacja zewnętrzna gmachu z wymianą stolarki okiennej i drzwi, ale też przebudowa wnętrza od piwnic po poddasze
Anna Placzek-Grzelak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Budynek po remoncie podoba się Filipowi Heliaszowi – to popularny wrocławski influencer, który od kilku lat z uwagą przygląda się, jak architektonicznie zmienia się jego miasto. W listopadzie 2019 r. założył na Facebooku stronę „Wrocław – Inwestycje budowlane”. Obecnie jego fanpage ma 30 tys. polubień i tyle samo obserwujących.

Remont gmachu prokuratury należy do bardzo udanych, przywrócone zostały oryginalne kolory, a detale odrestaurowano precyzyjnie. Ulica Podwale jest jedną z najważniejszych w mieście, i bardzo cieszy mnie fakt, że reprezentacyjne budynki, które się tam znajdują są remontowane z dużą dbałością. Przykładem takich działań może być także gmach sądu u zbiegu ulic Podwale i Sądowej
Filip Heliasz,, twórca fanpage Wrocław - Inwestycje budowlane.

Najstarszy wojskowy gmach we Wrocławiu.

Pierwotnym przeznaczeniem budynku, w którym dziś jest prokuratura była siedziba Śląskiego Pułku Kirasjerów Gwardii „Wielki Elektor”. Obecnie to najstarszy wzniesiony na potrzeby wojska obiekt we Wrocławiu. Wzniesiony został w latach 1828-1832 według projektu budowniczego Schuberta. Gmach jest objęty ochroną konserwatorską.

– Pierwotny budynek powstał jako obiekt oparty na planie wydłużonego prostokąta, o dwóch kondygnacjach i z krótkimi skrzydłami bocznymi, ryzalitem głównym i dwoma ryzalitami narożnymi. W latach 70. XIX wieku budynek rozbudowano między innymi nadbudowując go o jedną kondygnację oraz rozbudowując skrzydła boczne – wylicza Anna Placzek-Grzelak.

Koszary kirasjerów, akademik i prokuratura.

W latach 90. XX w. i na początku XXI w. w części budynku mieścił się akademik P-8 Politechniki Wrocławskiej "Nad Fosą", znany pod częściej używaną nazwą "Fosik". Do 2009 roku, obiekt wykorzystywany był także przez Starostwo Powiatowe. Wrocławska prokuratura zajęła część budynku przy Podwalu w 1997 roku, tuż przed powodzią tysiąclecia.

Remont z dbałością o historyczne detale.

Inwestor prac podkreśla, że przygotowując się do remontu budynku rozpoznano materiały, z których pochodzą dekoracje pierwotnej elewacji jak i materiały użyte do wykonania dekoracji w okresach przebudowy budynku.

Ustalono kolorystykę żeliwnych słupów balustrady zewnętrznej okalającej rów fosy i ich oryginalną formę, a także rodzaj kamienia, w którym zostały umocowane. Skrupulatnie przebadano materiał archiwalny znajdujący się w Archiwum Budownictwa i Architektury Wrocławia dotyczący budynku dawnych koszar i przeanalizowano dostępny materiał fotografii archiwalnej. Dzięki tym zabiegom, udało się odtworzyć nie tylko kolorystykę budynku, ale też misterne detale.

– Część nadbudowana pod boniowaniem pasowym w kolorze zieleni oliwkowej posiada kremowo-białą pobiałę, przez co stanowi delikatne tło dla bardzo bogatej dekoracji architektonicznej wokół okien pilastry i girlandy utrzymywane kwiatami z wstęgami. Ostatnia kondygnacja zwieńczona została misternie odlanymi dekoracjami ceramicznymi. Ich powierzchnia pokryta została kolorem żółto-piaskowym imitując naturalny piaskowiec. Przemalowania fasady budynku dokonywano przynajmniej trzykrotne w XX w. Kolorem oryginalnym jest kolor niebiesko-szary – zaznacza Anna Placzek-Grzelak.

Gmach Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu i czterech Prokuratur Rejonowych.

W gmachu jest obecnie siedziba Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu i czterech Prokuratur Rejonowych.

Anna Placzek-Grzelak dodaje, że dzięki przeprowadzonej modernizacji, budynek został przystosowany do działalności prokuratury, zyskując sale konferencyjną, pokoje przesłuchań, pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz nowoczesne archiwum. Zastosowane rozwiązania umożliwią prokuratorom i pracownikom prokuratury sprawne i skuteczne wykonywanie obowiązków służbowych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl