Kapitalny remont budynku Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu przy ulicy Podwale 27, rozpoczął się w 2018 roku. Koszt inwestycji to ponad 50 mln zł. Jest to pierwsza tak kompleksowa renowacja tego budynku od czasów II wojny światowej.
Budynek po remoncie podoba się Filipowi Heliaszowi – to popularny wrocławski influencer, który od kilku lat z uwagą przygląda się, jak architektonicznie zmienia się jego miasto. W listopadzie 2019 r. założył na Facebooku stronę „Wrocław – Inwestycje budowlane”. Obecnie jego fanpage ma 30 tys. polubień i tyle samo obserwujących.
Najstarszy wojskowy gmach we Wrocławiu.
Pierwotnym przeznaczeniem budynku, w którym dziś jest prokuratura była siedziba Śląskiego Pułku Kirasjerów Gwardii „Wielki Elektor”. Obecnie to najstarszy wzniesiony na potrzeby wojska obiekt we Wrocławiu. Wzniesiony został w latach 1828-1832 według projektu budowniczego Schuberta. Gmach jest objęty ochroną konserwatorską.
– Pierwotny budynek powstał jako obiekt oparty na planie wydłużonego prostokąta, o dwóch kondygnacjach i z krótkimi skrzydłami bocznymi, ryzalitem głównym i dwoma ryzalitami narożnymi. W latach 70. XIX wieku budynek rozbudowano między innymi nadbudowując go o jedną kondygnację oraz rozbudowując skrzydła boczne – wylicza Anna Placzek-Grzelak.
Koszary kirasjerów, akademik i prokuratura.
W latach 90. XX w. i na początku XXI w. w części budynku mieścił się akademik P-8 Politechniki Wrocławskiej "Nad Fosą", znany pod częściej używaną nazwą "Fosik". Do 2009 roku, obiekt wykorzystywany był także przez Starostwo Powiatowe. Wrocławska prokuratura zajęła część budynku przy Podwalu w 1997 roku, tuż przed powodzią tysiąclecia.
Remont z dbałością o historyczne detale.
Inwestor prac podkreśla, że przygotowując się do remontu budynku rozpoznano materiały, z których pochodzą dekoracje pierwotnej elewacji jak i materiały użyte do wykonania dekoracji w okresach przebudowy budynku.
Ustalono kolorystykę żeliwnych słupów balustrady zewnętrznej okalającej rów fosy i ich oryginalną formę, a także rodzaj kamienia, w którym zostały umocowane. Skrupulatnie przebadano materiał archiwalny znajdujący się w Archiwum Budownictwa i Architektury Wrocławia dotyczący budynku dawnych koszar i przeanalizowano dostępny materiał fotografii archiwalnej. Dzięki tym zabiegom, udało się odtworzyć nie tylko kolorystykę budynku, ale też misterne detale.
– Część nadbudowana pod boniowaniem pasowym w kolorze zieleni oliwkowej posiada kremowo-białą pobiałę, przez co stanowi delikatne tło dla bardzo bogatej dekoracji architektonicznej wokół okien pilastry i girlandy utrzymywane kwiatami z wstęgami. Ostatnia kondygnacja zwieńczona została misternie odlanymi dekoracjami ceramicznymi. Ich powierzchnia pokryta została kolorem żółto-piaskowym imitując naturalny piaskowiec. Przemalowania fasady budynku dokonywano przynajmniej trzykrotne w XX w. Kolorem oryginalnym jest kolor niebiesko-szary – zaznacza Anna Placzek-Grzelak.
Gmach Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu i czterech Prokuratur Rejonowych.
W gmachu jest obecnie siedziba Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu i czterech Prokuratur Rejonowych.
Anna Placzek-Grzelak dodaje, że dzięki przeprowadzonej modernizacji, budynek został przystosowany do działalności prokuratury, zyskując sale konferencyjną, pokoje przesłuchań, pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz nowoczesne archiwum. Zastosowane rozwiązania umożliwią prokuratorom i pracownikom prokuratury sprawne i skuteczne wykonywanie obowiązków służbowych.