wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:47

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Miasto
  4. Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu
  5. Obcokrajowcy we Wrocławiu – Raghavender Balasubramanian
Raghavender Balasubramanian Tomasz Walków
Raghavender Balasubramanian

Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych i zatrudnianie przez polskie firmy obcokrajowców wiąże się ściśle z przyjazdem wielu cudzoziemców. Są to zarówno pracownicy wrocławskich firm, jak i członkowie ich rodzin. Prezentujemy, co robią i jak żyją we Wrocławiu. Raghavender Balasubramanian z Indii, we Wrocławiu, pracuje i mieszka z rodziną od 2 lat.

Reklama

Pakując bagaże, o Wrocławiu wiedział tyle, co wyczytał w internecie i zobaczył na YouTube. Wiedział, że jedzie do kraju pokomunistycznego. Spodziewał się zniszczonych budynków i… bardzo się rozczarował. W firmie mówią do niego Ragav, bo Polakom trudno wymówić jego pełne imię i nazwisko – Raghavender Balasubramanian. Ma 35 lat i od lipca 2014 r. jest szefem oddziału firmy CRISIL Global Research & Analytics (GR&A) we Wrocławiu.

Dlaczego Wrocław? Tutaj od 2008 r. działa biuro międzynarodowej firmy outsourcingowej Crisil GR&A, oferującej usługi w zakresie badań i analiz rynków finansowych dla klientów europejskich. Raghav, zanim trafił do Wrocławia, pracował w oddziałach CRISIL w Indiach i Singapurze.

Przeprowadzka do Wrocławia

W przeprowadzce Raghavowi pomógł poprzedni szef wrocławskiego oddziału firmy, który podpowiedział na przykład, jak znaleźć szkołę dla córki.

– Podczas pierwszego przyjazdu do Wrocławia chciałem zobaczyć, gdzie będzie kontynuować naukę moja córka. Pracownicy Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej umówili mnie na spotkania z dyrektorami placówek, bo chciałem poznać infrastrukturę szkół i ich ofertę. Podczas drugiej mojej wizyty (tym razem już z całą rodziną) załatwione zostały formalności związane z wynajęciem mieszkania. W sumie cały proces relokacji poszedł dość gładko i mogłem rozpocząć pracę we Wrocławiu. Dziś moja córka chodzi do międzynarodowej szkoły i uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne, m.in. na balet. Żona jest tu szczęśliwa. Lubi Wrocław, bo jest tu duża oferta spędzania wolnego czasu dla całej naszej rodziny – opowiada Raghav.

Przyjechał z żoną i dwiema córkami, w wieku 2 i 7 lat. Starsza dziewczynka chodzi do międzynarodowej szkoły. Uczy się języka polskiego i już teraz czasami jest dla mamy i taty… tłumaczem. – Dzieci doskonale się aklimatyzują – podkreśla Raghavender. – Przyjeżdżając do Wrocławia, myślałem, że tu więcej osób mówi po angielsku. Okazało się, że jest z tym problem. Natomiast bardzo podoba mi się sprawnie działający w mieście system transportu publicznego, duża liczba rowerzystów oraz relatywnie niskie natężenie ruchu drogowego.

Tyle śniegu jeszcze  nie widzieli

We Wrocławiu rodzina Balasubramanian mieszka na Krzykach. W mieście mają już swoje ulubione miejsca. Uwielbiają spacery w parku Szczytnickim. Dla rekreacji chętnie wybierają wrocławski Aquapark. Lubią robić zakupy we wrocławskich centrach handlowych, szczególnie w Magnolii. W wolnych chwilach zwiedzają Dolny Śląsk i Polskę, byli m.in. w Warszawie, Krakowie. Gdańsku, Sopocie i Karpaczu i Szklarskiej Porębie.

– Doświadczenie zimy jest dla nas czymś nowym. Tyle śniegu, co zobaczyliśmy w Polsce, jeszcze nie widzieliśmy – śmieje się Raghavender.

Do rodzinnego domu w Indiach ma…. 14 godzin lotem przez Niemcy lub 22 godziny przez Warszawę. Najbliższych odwiedzają dwa razy w roku.

Kilka rad dla obcokrajowców chcących pracować we Wrocławiu

– Po pierwsze – pamiętać o zimowych ubraniach, bo osoba, która przyjedzie tu latem (które we Wrocławiu potrafi być  bardzo gorące), może być nieprzygotowana na zimę w Polsce. Po drugie – we Wrocławiu nie ma problemu z dostępem do produktów żywnościowych różnych kuchni. Jestem wegetarianinem i nie mam z tym najmniejszych kłopotów. Po trzecie – trzeba pamiętać o skomplikowanym systemie podatkowym, np. pensje są specyficznie podzielone, są robione potrącenia podatków. Trzeba to wiedzieć i orientować się w tym.

Co po Wrocławiu?

Pytany o plany mówi, że wszytko zależy od firmy. Najbliższe trzy-cztery lata na pewno będzie mieszkał i pracował we Wrocławiu: – Będziemy rozwijać nasz oddział – podkreśla.

CRISIL GR&A

CRISIL Global Research & Analytics (GR&A) jest największym światowym  dostawcą usług w dziedzinie zaawansowanych badań i analiz rynków finansowych. Jako wiodący wykonawca analiz, CRISIL GR&A swoją działalnością wspomaga działy handlowe i zarządzania ryzykiem czołowych międzynarodowych banków i innych instytucji finansowych. Dodatkowo, CRISIL GR&A realizuje szeroki wachlarz badań na zlecenie; analiz ekonomicznych i marketingowych we wszystkich możliwych branżach: informatycznej i telekomunikacyjnej, medycznej, farmaceutycznej, produktów konsumenckich czy w przemyśle. CRISIL ma centra analitycze w Polsce, Chinach, Argentynie i Indiach, współpracującym z klientami wszystkich stref czasowych i językowych.

Ilu jest obcokrajowców we Wrocławiu?

Dokładnie nie wiadomo, bo dane zmieniają się z miesiąca na miesiąc. W 2014 r. we Wrocławiu było ponad 4000 obcokrajowców oraz 3670 zagranicznych studentów uczących się na wrocławskich uczelniach wyższych (dane Głównego Urzędu Statystycznego). Obecnie obcokrajowców jest znacznie więcej. Tylko Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu w 2015 r. przyjął od pracodawców 36 tys. wniosków (99 proc. dotyczyło obywateli Ukrainy) chcących zatrudnić obcokrajowców w ramach procedury uproszczonej (chodzi o obywateli 6 państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, którzy mogą w Polsce pracować przez 6 miesięcy w okresie 12 następujących po sobie miesięcy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę).

O tym, że na Dolnym Śląsku przybywa cudzoziemców świadczą dane Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, który wydaje zezwolenia na pracę, pobyt stały, czasowy oraz rezydenta długoterminowego UE. W 2013 r. wydano 2121 zezwoleń na pracę, w 2014 r. – 2268, a w 2015 r. – 4627. Wojewoda nie prowadzi rejestrów dotyczących narodowości cudzoziemców, ale wiadomo z jakich krajów pochodzą i tak w 2013 r. zezwolenia na pobyt czasowy otrzymało 1414 obywateli Ukrainy, 383 obywateli Korei Południowej i 175 Chińczyków. W 2015 r. Ukraina – 7018, Korea Południowa 350, Indie i Rosja – 264.

Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu [PRZEWODNIK]

Coraz więcej zagranicznych specjalistów pracuje we Wrocławiu. Z myślą o nich, ich rodzinach i pracodawcach opracujemy swojego rodzaju poradnik. W kolejnych artykułach znajdą się takie tematy, jak – relokacja pracowników z zagranicy w praktyce z punktu widzenia pracodawcy, relokacja członków rodziny pracownika z zagranicy, początkowe koszty obcokrajowca związane z przeprowadzką do Wrocławia, rejestracja firmy w Polce przez cudzoziemca oraz miniporadnik ekspata, czyli jak odnaleźć się we Wrocławiu.

Jarek Ratajczak

Artykuł przygotowany we współpracy z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl