Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Coś dla kinomaniaków
- Teatr w centrum zainteresowania
- Z myślą o melomanach
- A może by tak na wystawę…
- Rzetelna informacja
- Obcokrajowcy o ofercie kulturalnej miasta
- Wybrane wydarzenia kulturalne przygotowane z myślą o obcokrajowcach:
- Polish Cinema for Beginners. Nowy sezon od października
- Polish Cinema for Beginners - Polish Youth
- Przyszłe wydarzenia
- Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu [PRZEWODNIK]
W wolny wieczór mogą oni wybrać się zarówno do kina, na koncert, jak i na wystawę czy do teatru. Wybór jest naprawdę ogromny.
Coś dla kinomaniaków
Dla wielu osób z zagranicy, które przez dłuższy czas przebywają we Wrocławiu jedną z najpopularniejszych rozrywek jest wyjście do kina lub teatru.
– Gdy tylko mam wolne popołudnie wybieram się z moją narzeczoną do kina – mówi Paul Morgan z Holandii, który od kilku miesięcy mieszka i pracuje we Wrocławiu. – Tu prawie nigdy nie ma problemów językowych, ponieważ większość filmów we wrocławskich kinach jest wyświetlana w oryginale, z polskimi napisami. Trochę gorzej, gdy film jest polski czy też francuski, bo w żadnym z tych języków nie jestem go w stanie zrozumieć.
O zagranicznych miłośnikach dobrego kina pomyślano w Kinie Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego. To właśnie tu odbywają się specjalnie przygotowane seanse z cyklu „Polish Cinema for begginers”. Jest to cykl spotkań z najciekawszymi dziełami polskiego kina, skierowany przede wszystkim do obcokrajowców. Wszystkie filmy wyświetlane są z angielskimi napisami, poprzedzone prelekcją eksperta ze świata filmu, wprowadzającą w tematykę i kontekst społeczno-historyczny prezentowanego dzieła i zakończone dyskusją. Całość odbywa się w języku angielskim. Szczegółowy repertuar można znaleźć tutaj.
W Kinie Nowe Horyzonty latem odbywa się również znany nie tylko w kraju, ale również za granicami Polski Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty, na którym wszystkie filmy posiadają angielskie tłumaczenie. Również spotkania z twórcami oraz materiały informacyjne są przygotowywane i prowadzone w tym języku.
Teatr w centrum zainteresowania
Coś dla siebie we Wrocławiu znajdą również miłośnicy teatru. W tym wypadku z pewnością mogą liczyć na Teatr Polski przy ul. Gabrieli Zapolskiej, który tłumaczy na język angielski część ze swoich spektakli. Specjalne napisy w tym języku pojawiają się wówczas nad oknem scenicznym - wyświetlana jest cała lista dialogowa. Najczęściej z danej sztuki przynajmniej jedno przedstawienie jest tłumaczone. Na takie spektakle mogą liczyć widzowie Dużej Sceny oraz Sceny na Świebodzkim. Informacje na temat tego typu przedstawień znajdują się na stronie Teatru Polskiego, gdzie również można wszystko przeczytać w języku angielskim.
Dla zagranicznych gości interesujących się teatrem, dobrym wyborem może okazać się także Wrocławski Teatr Pantomimy, gdzie jak wiadomo, nie używa się zbyt wielu słów. Również w tym wypadku repertuar można sprawdzić na stronie internetowej teatru.
Z myślą o melomanach
Z pewnością coś dla siebie znajdą we Wrocławiu wszyscy miłośnicy muzyki. Szczególnie interesujące propozycje ma dla swoich gości Narodowe Forum Muzyki, gdzie nie potrzebny jest tłumacz. Tu poza koncertami znajdującymi się w jego codziennym repertuarze, gości zagranicznych przyciągają liczne festiwale muzyczne, znane na całym świecie. Jest wśród nich m.in. Vratislavia Cantans, Jazztopad, Musica Polonica Nova czy Leo Festival. Informacje o wszystkich odbywających się tu koncertach można znaleźć w języku angielskim na stronie internetowej NFM.
Również Opera Wrocławska jest całkowicie otwarta na obcokrajowców.
– Gości z zagranicy zapraszamy na wszystkie nasze spektakle - mówi Anna Leniart, kierownik działu Promocji i Obsługi Widzów Opery Wrocławskiej. – Wydawnictwa Opery m.in. ulotki, programy i afisze są dostępne także w języku angielskim. Natomiast wszystkie spektakle wykonywane są w językach oryginalnych, a w programie każdego z nich znajduje się angielskie tłumaczenie libretta. Tak więc melomani z zagranicy z pewnością nie będą mieli problemu ze zrozumieniem przedstawienia.
W tym przypadku repertuar oraz wszystkie ważne informacje na temat planowanych spektakli można przeczytać po angielsku na stronie TUTAJ.
A może by tak na wystawę…
Każdy, kto chce ciekawie spędzić czas w stolicy Dolnego Śląska może również wybrać się na jedną z ciekawych wystaw np. w jednym z wrocławskich muzeów. Również tam pomyślano o obcokrajowcach. Na język angielski są przetłumaczone nie tylko treści stron internetowych, ale również na miejscu informacje dotyczące poszczególnych wystaw i eksponatów m.in. w Muzeum Miejskim Wrocławia znajdującym się w samym sercu wrocławskiego Rynku, Muzeum Narodowym przy Placu Powstańców Warszawy 5 , Pawilonie Czterech Kopuł znajdującym się tuż obok Hali Stulecia przy ul. Wystawowej 1, Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej 5, Galerii BWA Awangarda przy ul. Wita Stwosza 2, czy też w Panoramie Racławickiej. W niektórych muzeach i na ich stronach www można również znaleźć informacje w języku niemieckim.
Rzetelna informacja
Wszyscy goście z zagranicy poszukujący artystycznych wrażeń we Wrocławiu mają do dyspozycji Infopunkt Europejskiej Stolicy Kultury 2016, który znajduje się w Barze „Barbara” przy ul. Świdnickiej 8c we Wrocławiu (e-mail: [email protected] , tel.: +48 71 712 75 74). Otrzymają tam wyczerpujące informacje na temat wszelkich wydarzeń kulturalnych odbywających się w stolicy Dolnego Śląska w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
- Zwykle najbardziej szczegółowych informacji możemy udzielić na temat różnego rodzaju wystaw, spektakli czy pokazów odbywających się w ciągu najbliższego miesiąca – mówi Monika Ratajczak z Infopunktu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. – Podajemy też informacje dotyczące późniejszych wydarzeń, jednak wówczas zdarza się, że nie znamy jeszcze np. dokładnej godziny jakiegoś spektaklu czy jego pełnej obsady. Każdego dnia Infopunkt ESK 2016 odwiedza od kilku do kilkunastu obcokrajowców. Często zdarzają się też zagraniczne wycieczki.
- Zwykle najwięcej obcokrajowców, którzy poszukują u nas informacji pochodzi z Niemiec, Hiszpanii i Ukrainy – twierdzi Monika Ratajczak. – Zwykle pytają po prostu o bieżące wydarzenia kulturalne. Zdarza się też, że kogoś interesuje wyłącznie jedna dziedzina np. muzyka poważna albo teatr.
Obcokrajowcy o ofercie kulturalnej miasta
Erik Maita od lutego 2016 r. pracuje we wrocławskim oddziale Google’a. Ma 27 lat, pochodzi ze stolicy Peru – Limy. Kiedy ma czas i ochotę, korzysta z oferty kulturalnej miasta. Był już w kinie i na festiwalu filmowym. – Wiem, że Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury i sporo się w mieście dzieje W znalezieniu ofert pomaga pracownik Google’a, który tym się zajmuje. Często spaceruję i czytam uliczne plakaty, to też jest dobre źródło informacji – dodaje. Co mu da pobyt w Polsce? Do końca nie wiem, czego się nauczę. – Ale tak jak mieszkałem we Francji, mogłem poznać tamtą kulturę i ludzi, podobnie jest teraz. Znam hiszpański i angielski, ucząc się podstaw polskiego, będę mógł łatwiej poznać inne kraje słowiańskie, jak Rosja czy Czechy.
Raghavender Balasubramanian z Indii, we Wrocławiu, pracuje i mieszka z rodziną od 2 lat.
– Jest tu duża oferta spędzania wolnego czasu dla całej naszej rodziny. Przyjeżdżając do Wrocławia, myślałem, że tu więcej osób mówi po angielsku. Okazało się, że jest z tym problem. – mówi Raghav.
Wybrane wydarzenia kulturalne przygotowane z myślą o obcokrajowcach:
- Wratislavia Cantans – Festival muzyki klasycznej, program w języku angielskim dostępny na stronie Narodowego Forum Muzyki: tutaj Festiwal potrwa do 18 września 2016 r
- Cykliczne wykłady o architekturze prowadzone przez gości z zagranicy - tutaj
- Przedstawianie teatralne w języku starogreckim –przygotowane przez grupę aktorów rezydentów 16 września 2016 r. - tutaj
- Międzynarodowy Festival teatrów dla dzieci – większość przedstawień oparta jest na muzyce i widowisku bez użycia tekstu - tutaj
- Program rezydencyjny dla artystów z zagranicy – WRO ART. CENTER - tutaj
- Wystawa kolekcji polskiej sztuki współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł - tutaj
- Wystawa „Sztuka szuka IQ” w holu Narodowego Forum Muzyki - tutaj
Polish Cinema for Beginners. Nowy sezon od października
Były już klasyki, były tytuły, których nie wolno przegapić, a teraz organizatorzy cyklu Polish Cinema for Beginners, czyli Wrocławska Fundacja Filmowa, pokazują obcokrajowcom, którzy przyjdą do Kina Nowe Horyzonty obrazy poświęcone w szczególności dorastaniu. Mottem siódmej edycji jest „Polish Youth” (Polska młodzież), a wśród gości seansów Krzysztof Zanussi i Tomasz Wasilewski. Start 6 października 2016 r.
Polish Cinema for Beginners - Polish Youth
Wykład / Wydarzenie kinowe / Fabularny / ObyczajowyKino Nowe Horyzonty
Przyszłe wydarzenia
- Avant Art. Festival – Tegoroczny festiwal zapozna nas ze sztuką Japonii
- Międzynarodowy Festival Muzyki – Kościół na Ostrowie Tumskim
- European Festival of Glass
- Olimpiada Teatralna
- Międzynarodowy Festiwal Gitarowy
- Festiwal Eksperymentalnej muzyki rockowej
- Ceremonia zamknięcia obchodów ESK „Niebo”
Zagraniczni pracownicy we Wrocławiu [PRZEWODNIK]
Coraz więcej zagranicznych specjalistów pracuje we Wrocławiu. Z myślą o nich, ich rodzinach i pracodawcach przygotowujemy swojego rodzaju poradnik. W kolejnych artykułach znajdą się takie tematy, jak – relokacja pracowników z zagranicy w praktyce z punktu widzenia pracodawcy, relokacja członków rodziny pracownika z zagranicy, początkowe koszty obcokrajowca związane z przeprowadzką do Wrocławia, rejestracja firmy w Polce przez cudzoziemca oraz miniporadnik ekspata, czyli jak odnaleźć się we Wrocławiu.
Wersja angielska – Cultural offer for foreigners in Wroclaw
Wersja niemiecka – Kulturangebot für Ausländer in Wroclaw
Katarzyna Wiązowska, Jarek Ratajczak
Artykuł przygotowany we współpracy z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej