wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Green Zebras z Wrocławia ma supernowoczesną linię do ekstraktów z konopi, ziół i chmielu. To rynek warty miliardy USD
Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn i kobietę: od lewej prof Tomasz Stuczyński, członek zarządu Green Zebras, dr inż. Ewelina Pawlus-Czerniejewska, prezes zarządu Green Zebras i Andrij Włach, procurent Green Zebras
Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn i kobietę: od lewej prof Tomasz Stuczyński, członek zarządu Green Zebras, dr inż. Ewelina Pawlus-Czerniejewska, prezes zarządu Green Zebras i Andrij Włach, procurent

Wrocławska spółka Green Zebras zbudowała jedną z najnowocześniejszych w Polsce linii produkcyjnych do pozyskiwania ekstraktów z roślin zielarskich, konopi włóknistych i chmielu. Spółka otrzymała „Bon na Innowacje”, który pomoże im w dalszym rozwoju. Wrocławianie są na rynku, którego wartość już teraz liczona jest w miliardach dolarów. Zobaczcie co robią

Reklama

Wrocławski Green Zebras nie ma wątpliwości, że od kilku lat w wielu branżach widoczny jest powrót do produktów naturalnych oraz wykorzystywania ekstraktów roślinnych.

- Do łask powróciły także konopie, przez długi czas postrzegane jedynie przez pryzmat konopi indyjskich, wykorzystywanych rekreacyjnie z oczywistym naruszeniem prawa. Obecnie wiedza na temat konopi włóknistych, nie zawierających THC, i ich korzystnego działania profilaktycznego, jest dużo bardziej powszechna niż jeszcze kilka lat temu, dlatego też coraz więcej branż decyduje się na wykorzystywanie ich w swoich produktach - mówię przedstawiciele wrocławskiej spółki Green Zebras.

Co robi Green Zebras z Wrocławia?

Skala inwestycji w zaplecze technologiczne umożliwiające jakościową ekstrakcję substancji biologicznie aktywnych z ziół i konopi, jest często poza zasięgiem mniejszych krajowych firm, wykorzystujących w swoich produktach ekstrakty roślinne.

Wrocławska spółka Green Zebras jest odpowiedzią na potrzebę takich podmiotów, świadcząc dla nich usługi ekstrakcyjne, bez zamiaru kreowania własnych produktów, konkurujących z usługobiorcami.

Jeszcze rok temu naszym celem było stworzenie technologii pozwalającej na pozyskanie z suszu roślinnego ekstraktów o bogatym profilu fitozwiązków występujących w roślinach. Dziś technologia ta jest już w pełni przetestowana. Naszą wartością jest też zespół doświadczonych specjalistów, z unikalną na rynku wiedzą. Chcemy, by Green Zebras w perspektywie kilku lat stało się jednym z głównych graczy na polskim rynku przetwórstwa i pozyskiwania wysokiej jakości ekstraktów z różnych gatunków roślin uprawianych w tej części Europy, a wytwarzane nad Wisłą ekstrakty zastępowały te importowane dziś Azji
prof. Tomasz Stuczyński, członek zarządu Green Zebras.

Green Zebras i ich technologia

Spółka otrzymała 85 tys. PLN wsparcia na dalszy rozwój technologii ekstrakcyjnej w ramach „Bonu na Innowacje”. Grant, przyznawany przedsiębiorstwom z Dolnego Śląska, finansuje usługi badawcze, konsultacje z jednostkami naukowymi i audyt technologiczny.

Co więcej, w ramach projektu finansowane są także prace badawczo-rozwojowe, dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu oraz technologii.

– Dotację wykorzystamy do rozpoznania składu fitochemicznego nowych ekstraktów roślinnych na podstawie wyników analiz, opartych na najbardziej zaawansowanych technikach analitycznych – tak zwanej pełnej metabolomiki. Uzyskamy pełniejszą niż do tej pory identyfikację związków biologicznie czynnych w konopiach włóknistych - wyjaśnia prof. Tomasz Stuczyński i dodaje:

- Konopie są dla nas interesujące z uwagi na aktualne trendy, jednak nasze możliwości są znacznie szersze – równolegle pracujemy nad opracowaniem i wdrożeniem optymalnych metod ekstrakcji dla wielu gatunków roślin, w tym np. chmielu i ziół, zawierających metabolity wtórne, stosowane coraz częściej jako nutraceutyki w terapiach i profilaktyce – wylicza Stuczyński.

Legalne konopie dla zdrowia

Pasty i olejki CBD wykorzystuje się w wielu gałęziach gospodarki, m.in. przemyśle kosmetycznym, spożywczym i farmacji. Mimo bardzo niewielkiej zawartości w konopiach włóknistych psychoaktywnego THC, ich uprawy oraz obrót suszem konopnym reguluje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii.

Na rosnące zapotrzebowanie na ekstrakty z konopi odpowiadają nowelizacje tej ustawy, które podnoszą do tej pory bardzo rygorystyczne limity dopuszczalnego w konopiach włóknistych poziomu THC, ale i upraszczają cały proces nadzorowania ich upraw i skupu.

[quote author=Andrij Włach, prokurent w Green Zebras i jeden z założycieli spółki, a zarazem zarządzający funduszem Kvarko.]

Jeszcze rok temu naszym celem było stworzenie technologii pozwalającej na pozyskanie z suszu roślinnego ekstraktów o bogatym profilu fitozwiązków występujących w roślinach. Dziś technologia ta jest już w pełni przetestowana. Naszą wartością jest też zespół doświadczonych specjalistów, z unikalną na rynku wiedzą. Chcemy, by Green Zebras w perspektywie kilku lat stało się jednym z głównych graczy na polskim rynku przetwórstwa i pozyskiwania wysokiej jakości ekstraktów z różnych gatunków roślin uprawianych w tej części Europy, a wytwarzane nad Wisłą ekstrakty zastępowały te importowane dziś Azji
prof. Tomasz Stuczyński, członek zarządu Green Zebras.
[/quote]

Rynek ekstrakcji ciągle rośnie. To miliardy USD

Globalny rynek ekstraktów roślinnych osiągnął wartość 34,4 mld USD (segment wyciągów ziołowych szacuje się na 8,70 mld USD), a jego prognozowaną wartość na 2027 r. oszacowano na 61,5 mld USD, co oznacza uśredniony roczny przyrost wartości na poziomie 12,3 proc.

Równie, jak mówią przedstawiciele spółki -  optymistycznie kształtuje się rynek przemysłu związanego z uprawą i przetwarzaniem konopi, rozwijający się w szybkim tempie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jego globalną wielkość oszacowano na 4,13 mld USD i oczekuje się, że w latach 2022-2030 skumulowany roczny wskaźnik wzrostu wyniesie 16,8 proc.

GREEN ZEBRAS to startup z Wrocławia

GREEN ZEBRAS współpracuje z podmiotami, wykorzystującymi w produkcji ekstrakty roślinne do tworzenia własnych produktów: doradza, prowadzi ekstrakcję i wykonuje usługi analityczne. Proponuje klientom konkretne rozwiązania, dostosowując proces technologiczny do indywidualnych potrzeb producentów.

W przetwórstwie firma stawia na wysoką jakość uzyskiwanych ekstraktów – bez zanieczyszczeń i substancji niebezpiecznych. Zespół tworzą specjaliści z zakresu chemii, technologii chemicznej oraz ziołolecznictwa. Misją spółki jest stworzenie zaplecza technologicznego dla podmiotów działających na rynku spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym.

Green Zebras działa w ramach grupy kapitałowej związanej z funduszem inwestycyjnym Kvarko, wspierającym startupy technologiczne.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl