wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Green Zebras z Wrocławia ma supernowoczesną linię do ekstraktów z konopi, ziół i chmielu. To rynek warty miliardy USD
Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn i kobietę: od lewej prof Tomasz Stuczyński, członek zarządu Green Zebras, dr inż. Ewelina Pawlus-Czerniejewska, prezes zarządu Green Zebras i Andrij Włach, procurent Green Zebras
Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn i kobietę: od lewej prof Tomasz Stuczyński, członek zarządu Green Zebras, dr inż. Ewelina Pawlus-Czerniejewska, prezes zarządu Green Zebras i Andrij Włach, procurent

Wrocławska spółka Green Zebras zbudowała jedną z najnowocześniejszych w Polsce linii produkcyjnych do pozyskiwania ekstraktów z roślin zielarskich, konopi włóknistych i chmielu. Spółka otrzymała „Bon na Innowacje”, który pomoże im w dalszym rozwoju. Wrocławianie są na rynku, którego wartość już teraz liczona jest w miliardach dolarów. Zobaczcie co robią

Reklama

Wrocławski Green Zebras nie ma wątpliwości, że od kilku lat w wielu branżach widoczny jest powrót do produktów naturalnych oraz wykorzystywania ekstraktów roślinnych.

- Do łask powróciły także konopie, przez długi czas postrzegane jedynie przez pryzmat konopi indyjskich, wykorzystywanych rekreacyjnie z oczywistym naruszeniem prawa. Obecnie wiedza na temat konopi włóknistych, nie zawierających THC, i ich korzystnego działania profilaktycznego, jest dużo bardziej powszechna niż jeszcze kilka lat temu, dlatego też coraz więcej branż decyduje się na wykorzystywanie ich w swoich produktach - mówię przedstawiciele wrocławskiej spółki Green Zebras.

Co robi Green Zebras z Wrocławia?

Skala inwestycji w zaplecze technologiczne umożliwiające jakościową ekstrakcję substancji biologicznie aktywnych z ziół i konopi, jest często poza zasięgiem mniejszych krajowych firm, wykorzystujących w swoich produktach ekstrakty roślinne.

Wrocławska spółka Green Zebras jest odpowiedzią na potrzebę takich podmiotów, świadcząc dla nich usługi ekstrakcyjne, bez zamiaru kreowania własnych produktów, konkurujących z usługobiorcami.

Jeszcze rok temu naszym celem było stworzenie technologii pozwalającej na pozyskanie z suszu roślinnego ekstraktów o bogatym profilu fitozwiązków występujących w roślinach. Dziś technologia ta jest już w pełni przetestowana. Naszą wartością jest też zespół doświadczonych specjalistów, z unikalną na rynku wiedzą. Chcemy, by Green Zebras w perspektywie kilku lat stało się jednym z głównych graczy na polskim rynku przetwórstwa i pozyskiwania wysokiej jakości ekstraktów z różnych gatunków roślin uprawianych w tej części Europy, a wytwarzane nad Wisłą ekstrakty zastępowały te importowane dziś Azji
prof. Tomasz Stuczyński, członek zarządu Green Zebras.

Green Zebras i ich technologia

Spółka otrzymała 85 tys. PLN wsparcia na dalszy rozwój technologii ekstrakcyjnej w ramach „Bonu na Innowacje”. Grant, przyznawany przedsiębiorstwom z Dolnego Śląska, finansuje usługi badawcze, konsultacje z jednostkami naukowymi i audyt technologiczny.

Co więcej, w ramach projektu finansowane są także prace badawczo-rozwojowe, dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu oraz technologii.

– Dotację wykorzystamy do rozpoznania składu fitochemicznego nowych ekstraktów roślinnych na podstawie wyników analiz, opartych na najbardziej zaawansowanych technikach analitycznych – tak zwanej pełnej metabolomiki. Uzyskamy pełniejszą niż do tej pory identyfikację związków biologicznie czynnych w konopiach włóknistych - wyjaśnia prof. Tomasz Stuczyński i dodaje:

- Konopie są dla nas interesujące z uwagi na aktualne trendy, jednak nasze możliwości są znacznie szersze – równolegle pracujemy nad opracowaniem i wdrożeniem optymalnych metod ekstrakcji dla wielu gatunków roślin, w tym np. chmielu i ziół, zawierających metabolity wtórne, stosowane coraz częściej jako nutraceutyki w terapiach i profilaktyce – wylicza Stuczyński.

Legalne konopie dla zdrowia

Pasty i olejki CBD wykorzystuje się w wielu gałęziach gospodarki, m.in. przemyśle kosmetycznym, spożywczym i farmacji. Mimo bardzo niewielkiej zawartości w konopiach włóknistych psychoaktywnego THC, ich uprawy oraz obrót suszem konopnym reguluje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii.

Na rosnące zapotrzebowanie na ekstrakty z konopi odpowiadają nowelizacje tej ustawy, które podnoszą do tej pory bardzo rygorystyczne limity dopuszczalnego w konopiach włóknistych poziomu THC, ale i upraszczają cały proces nadzorowania ich upraw i skupu.

Jeszcze rok temu naszym celem było stworzenie technologii pozwalającej na pozyskanie z suszu roślinnego ekstraktów o bogatym profilu fitozwiązków występujących w roślinach. Dziś technologia ta jest już w pełni przetestowana. Naszą wartością jest też zespół doświadczonych specjalistów, z unikalną na rynku wiedzą. Chcemy, by Green Zebras w perspektywie kilku lat stało się jednym z głównych graczy na polskim rynku przetwórstwa i pozyskiwania wysokiej jakości ekstraktów z różnych gatunków roślin uprawianych w tej części Europy, a wytwarzane nad Wisłą ekstrakty zastępowały te importowane dziś Azji
prof. Tomasz Stuczyński, członek zarządu Green Zebras.

Rynek ekstrakcji ciągle rośnie. To miliardy USD

Globalny rynek ekstraktów roślinnych osiągnął wartość 34,4 mld USD (segment wyciągów ziołowych szacuje się na 8,70 mld USD), a jego prognozowaną wartość na 2027 r. oszacowano na 61,5 mld USD, co oznacza uśredniony roczny przyrost wartości na poziomie 12,3 proc.

Równie, jak mówią przedstawiciele spółki -  optymistycznie kształtuje się rynek przemysłu związanego z uprawą i przetwarzaniem konopi, rozwijający się w szybkim tempie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jego globalną wielkość oszacowano na 4,13 mld USD i oczekuje się, że w latach 2022-2030 skumulowany roczny wskaźnik wzrostu wyniesie 16,8 proc.

GREEN ZEBRAS to startup z Wrocławia

GREEN ZEBRAS współpracuje z podmiotami, wykorzystującymi w produkcji ekstrakty roślinne do tworzenia własnych produktów: doradza, prowadzi ekstrakcję i wykonuje usługi analityczne. Proponuje klientom konkretne rozwiązania, dostosowując proces technologiczny do indywidualnych potrzeb producentów.

W przetwórstwie firma stawia na wysoką jakość uzyskiwanych ekstraktów – bez zanieczyszczeń i substancji niebezpiecznych. Zespół tworzą specjaliści z zakresu chemii, technologii chemicznej oraz ziołolecznictwa. Misją spółki jest stworzenie zaplecza technologicznego dla podmiotów działających na rynku spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym.

Green Zebras działa w ramach grupy kapitałowej związanej z funduszem inwestycyjnym Kvarko, wspierającym startupy technologiczne.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl