wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Aż 8 proc. startupów medycznych działa we Wrocławiu

Najnowsze osiągnięcia startupów i inspirujące rozwiązania, które zmieniają oblicze opieki zdrowotnej można poznać dzięki Raportowi Top Disruptors in Healthcare. Został on opracowany po raz piąty przez Koalicję AI w Zdrowiu, Polską Federację Szpitali oraz zespół ekspertów wZdrowiu. Partnerem przedsięwzięcia jest ARAW i Startup Wrocław.

Reklama

Raport Top Disruptors in Healthcare od pięciu lat stanowi najlepszy opis krajobrazu innowacji w sektorze medycznym w Polsce i regionie CEE. Tegoroczne wydanie to aż 170 polskich startupów medycznych oraz 24 startupy z regionu CEE. Znalazły się tam również wrocławskie firmy. Jak się okazuje na Dolnym Śląsku działa aż 8 proc. wszystkich polskich startupów medycznych.

Źródło inspiracji i wsparcia

Jak twierdzi Karolina Kornowska, główna autorka raportu oraz project manager Koalicji AI w Zdrowiu i Polskiej Federacji Szpitali, w ciągu ostatnich pięciu lat opracowanie to nie tylko dokumentowało postęp, lecz także odegrało aktywną rolę w rozwoju firm z tej branży, wspierając wartościowe partnerstwa i kreując ekosystem sprzyjający innowacjom.

Celem raportu jest nie tylko prezentacja innowacji, lecz także dostarczenie cennych danych wspierających podejmowanie świadomych decyzji w sektorze zdrowia. To źródło inspiracji i narzędzie aktywnego wsparcia dla innowacyjnych startupów medycznych.
Karolina Kornowska

Wzrost zainteresowania najnowszymi technologiami

Z Raportu Top Disruptors in Healthcare wynika, że w sektorze technologicznym kluczową rolę odgrywają AI i machine learning, wybierane przez 64 proc. startupów medycznych (108 respondentów). Wskazuje to na szybki wzrost zainteresowania tymi technologiami, bo w pierwszej edycji raportu było to jeszcze 30 proc. Odzwierciedla to ich rosnące znaczenie w digitalizacji opieki zdrowotnej.

Inwestorzy potrzebni od zaraz

Największym wyzwaniem dla polskich startupów medycznych jest znalezienie inwestora lub uzyskanie finansowania, co wskazuje 50 proc. respondentów. Ekspansja zagraniczna oraz promocja i sprzedaż rozwiązań również stanowią istotne bariery, wskazywane odpowiednio przez 40 i 37 proc. startupów.

Współpraca ze stroną publiczną pozostaje wyzwaniem dla 31 proc. badanych, co podkreśla potrzebę lepszej integracji innowacji z publicznym systemem opieki zdrowotnej. Mniejszym problemem są kwestie związane z pozyskaniem kompetentnych pracowników oraz tworzeniem modeli biznesowych, wskazywane przez 7 proc. startupów.

Tworzą dla lekarzy i pacjentów

Najczęściej wybieranymi docelowymi użytkownikami są lekarze oraz inne osoby wykonujące zawód medyczny (66 proc.) oraz podmioty lecznicze (65 proc.). Pacjenci stanowią 59 proc. docelowych użytkowników, co podkreśla znaczenie bezpośrednich rozwiązań zdrowotnych dostępnych dla pacjentów.

Podmioty lecznicze są również najważniejszym ostatecznym płacącym klientem dla startupów medycznych (62 proc.), co sugeruje, że placówki medyczne pozostają niezawodnym źródłem dochodów dla innowacyjnych firm. Udział pacjentów jako płacących klientów, choć spadający, nadal stanowi istotną grupę ostatecznych klientów (40 proc.).

Kobiet wciąż jest mniej

Większość startupów medycznych (51 proc.) została założona przez mieszane zespoły, co odzwierciedla różnorodność i otwartość na różne perspektywy. Jednak tylko 4 proc. startupów założyły wyłącznie kobiety, podczas gdy 44% założyli wyłącznie mężczyźni. To pokazuje, że wciąż istnieją pewne nierówności płciowe w przedsiębiorczości, które mogą być zredukowane przez wsparcie i promowanie kobiecej przedsiębiorczości.

W planach zdobywanie świata

Wysoki odsetek startupów planuje ekspansję międzynarodową, co wskazuje na ambicje rozwojowe oraz dążenie do zwiększenia skali działalności i przychodów poprzez dotarcie do nowych klientów poza krajem. Jednak ponad połowa startupów (59 proc.) nie jest jeszcze obecna na rynkach zagranicznych, ale planuje wejść na te rynki w przyszłości.

Według Karoliny Kornowskiej, polskie startupy medyczne wykazują dużą dynamikę i innowacyjność, odpowiadając na kluczowe potrzeby współczesnego sektora medycznego.

Mimo licznych wyzwań, mają ogromny potencjał do dalszego rozwoju i wprowadzania na rynek przełomowych rozwiązań, które mogą znacząco poprawić jakość opieki zdrowotnej.
Karolina Kornowska

Raport Top Disruptors in Healthcare został opublikowany podczas Konferencji AI & MEDTECH CEE.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama