wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

28°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Aira zainwestuje we Wrocławiu 1,27 mld zł. Wyprodukują do 500 tys. pomp ciepła rocznie

Szwedzka firma Aira specjalizująca się w technologii czystej energii, właśnie uroczyście zainaugurowała działalność swojej pierwszej fabryki we Wrocławiu. Będzie ona mogła produkować nawet do 500 tys. pomp ciepła rocznie i w ciągu następnej dekady utworzy tysiące nowych miejsc pracy.

Reklama

Zaledwie rok po oficjalnej premierze marki Aira, ruszyła produkcja inteligentnych pomp ciepła, która przyspieszy rozwój firmy na rynku europejskim. Wrocławską fabrykę firmy uroczyście otworzyli: Martin Lewerth - dyrektor generalny Grupy Aira, Harald Mix - prezes Aira, Anna Uggla - Charge d’affaires Ambasady Szwecji oraz Piotr Wojtyczka - prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest – Park.

Było Volvo, jest Aira

W 2023 r. Aira porozumiała się w sprawie przejęcia fabryki po innej szwedzkiej firmie – Volvo. W zakładzie produkcyjnym o powierzchni 220 tys. mkw., wytwarzanych będzie do 500 tys. pomp ciepła rocznie. W ciągu najbliższej dekady pracę znajdzie tu do 2 tys. osób.

Wybrano lokalizację we Wrocławiu ze względu na wykwalifikowaną siłę roboczą i doskonałe zaplecze, które umożliwiało firmie Aira znaczące przyspieszenie startu produkcji.

Jak twierdzi Peter Prem, dyrektor ds. produktu, to ważny moment dla firmy Aira i wszystkich zaangażowanych zespołów.

Szybko przekształciliśmy fabrykę autobusów w fabrykę pomp ciepła Aira. Otwieramy ją dziś oficjalnie z wielką dumą, rok po ogłoszeniu startu firmy.
Peter Prem

Rynek o ogromnym potencjale

Wraz z europejskimi celami dekarbonizacji, zapotrzebowanie na pompy ciepła będzie gwałtownie rosnąć. Dlatego ambicją firmy Aira jest zaopatrzenie 5 mln europejskich domów w rozwiązania technologiczne w zakresie czystej energii w nadchodzącej dekadzie.  Wrocławska fabryka ma odegrać kluczową rolę w realizacji tego celu.

To nie jest tylko fabryka. To symbol naszego zaangażowania w innowacje, zrównoważony rozwój i bezemisyjną przyszłość Europy.
Martin Lewerth

Jak twierdzi Martin Lewerth, obecnie 130 mln kotłów na paliwa kopalne nadal ogrzewa domy w całej Europie. To rynek o ogromnym potencjale, ale także szansa na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i obniżenie rachunków klientów.

Nasza polska fabryka ma kluczowe znaczenie dla tej transformacji i doskonale, że zaczynamy już teraz.
Martin Lewerth

15 mln euro wsparcia od polskiego rządu

Aira uzyskała od polskiego rządu dotację w wysokości 15 mln euro na założenie oddziału we Wrocławiu.

Inauguracja fabryki Aira we Wrocławiu to potwierdzenie świetnych relacji biznesowych między Szwecją i Polską. Ta współpraca odzwierciedla nasze wspólne dążenie do innowacji, zrównoważonego wzrostu i dekarbonizacji Europy.
Anna Uggla

Aira dostarcza konsumentom rozwiązania technologiczne w zakresie czystej energii, dzięki czemu umożliwia osiągnięcie zerowej energii netto. Jest dostawcą kompletnych rozwiązań w zakresie oszczędzania energii w domu, których sercem są inteligentne pompy ciepła.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl