wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Rusza nowy kierunek studiów

Na Uniwersytecie SWPS, w zespole Katedry Grafiki ruszają pierwsze w Polsce innowacyjne studia podyplomowe z zakresu projektowania produktów cyfrowych z uwzględnieniem celów zrównoważonego rozwoju: Sustainable Digital Design. To propozycja dla tych, którzy stawiają przyszłość człowieka i środowiska w centrum procesu projektowego.

Reklama

Dynamiczne zmiany w branży ICT, technologii oraz w projektowaniu produktów cyfrowych, sprawiły, że zespół Katedry Grafiki USWPS we Wrocławiu postanowił uruchomić nowy kierunek studiów podyplomowych: Sustainable Digital Design. Są one skierowane do osób pragnących poszerzyć swoje kompetencje w zakresie projektowania zrównoważonych produktów cyfrowych dla przyszłości.

Zmiana w podejściu do projektowania

Jak twierdzi Martyna Mrozek, projektantka, współkierowniczka kierunku i współautorka programu studiów podyplomowych Sustainable Digital Design, żyjemy w niezwykle interesującym czasie dynamicznych zmian, w którym mamy obowiązek dbać o nasz świat i codziennie starać się go na nowo zrozumieć. Według niej po raz pierwszy od sześćdziesięciu lat, dzięki popularności rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, zmienia się paradygmat projektowania interakcji z produktami cyfrowymi.

Po raz pierwszy od premiery pierwszego iPhona w 2007 roku, obserwujemy rzeczywiste innowacje i zmiany w podejściu do projektowania interfejsów nowych technologii, za sprawą m.in. interfejsów immersyjnych.
Martyna Mrozek

Według Martyny Mrozek, agenda ONZ stawia przed projektantami wyzwania pozwalające na budowanie lepszego świata dla przyszłych generacji.

Studia Sustainable Digital Design nauczą adaptacji do zmian, umożliwiając projektantkom i projektantom produktów cyfrowych świadome patrzenie w przyszłość.
Martyna Mrozek

Będą tworzyć innowacyjnie i ekologicznie

Celem studiów jest przygotowanie absolwentów do sprostania wyzwaniom współczesnego świata poprzez projektowanie innowacyjnych, ekologicznych i zrównoważonych rozwiązań cyfrowych. ​​Podczas zajęć studenci poznają szerokie spektrum zastosowań designu w kreowaniu rozwiązań cyfrowych, które wspierają realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ na 2030 rok.

Wśród kompetencji, jakie studenci zdobędą w czasie nauki znajdą się m.in.:

 • znajomość wyzwań projektowania bazującego na celach zrównoważonego rozwoju
 • wiedza na temat rozwiązań cyrkularnych
 • zrozumienie społecznego i środowiskowego oddziaływania produktów cyfrowych
 • wiedza na temat uczenia maszynowego, rozwoju sztucznej inteligencji i ich zastosowań
 • wiedza i umiejętności wykorzystywania AI w projektowaniu, w tym projektowaniu dla sztucznej inteligencji i ze sztuczną inteligencją
 • umiejętność badania i analizowania trendów oraz prognozowania przyszłości, zrozumienie, czym są trendy i jak je badać
 • zdolność projektowania doświadczeń użytkowników oraz interfejsów, w tym interfejsów immersyjnych i wearables, wychodząc poza współcześnie znane ramy technologii
 • umiejętności niestandardowego wykorzystywania technologii
 • wiedza z zakresu projektowania inkluzywnego, opartego na różnorodności i neuroróżnorodności, włączającego wiedzę o mózgu do projektów cyfrowych
 • umiejętności przywództwa w zmianie społecznej

Dla kogo nowe studia?

Studia podyplomowe Sustainable Digital Design są skierowane do osób zainteresowanych poszerzeniem perspektywy projektowania cyfrowego i wzmocnieniem swojej pozycji na rynku. Odbiorcami studiów są m.in.:

 • osoby pracujące w sektorach technologicznym i kreatywnym, które “patrzą szerzej”.
 • osoby współtworzące startupy oraz software houses, chcące przygotować organizację do realizacji wyzwań współczesności i przyszłości oraz móc realizować usługi i produkty w sposób zrównoważony.
 • aktywiści i aktywistki zaangażowani/zaangażowane społecznie, wrażliwi/wrażliwe na kwestie środowiskowe.
 • osoby dążące do wywierania pozytywnego wpływu na świat i otoczenie.
 • osoby skupiające się na ochronie środowiska i zapewnieniu sprawiedliwości społecznej
 • osoby propagujące ekologię cyfrową oraz relację technologii ze środowiskiem naturalnym
 • osoby implementujące technologię sprzyjającą zrównoważonemu rozwojowi
 • osoby zainteresowane przewidywaniem i kształtowaniem trendów przyszłości
 • startupowcy, konstruktorzy i właściciele małych biznesów chcący kreować innowacje
 • projektanci szukający przyszłościowej specjalizacji

Unikalny projekt z partnerem rynkowym

Integralną częścią programu będzie projekt zaliczeniowy, który ma polegać na realizacji projektu z zakresu projektowania zrównoważonego rozwoju, z uwzględnieniem Agendy 2030. Studenci będą mieli okazję współpracować z wyspecjalizowanym partnerem rynkowym, co pozwoli im na zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce oraz nawiązywanie wartościowych kontaktów zawodowych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl