wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

28°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Prezydent spotkał się z mieszkańcami OŁTASZYNA

Sprawa przebudowy linii kolejowej 285, budowy linii tramwajowej na Ołtaszyn, kwestie ulepszenia komunikacji zbiorowej oraz poprawy stanu dróg – to tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców Ołtaszyna. W środę (8 maja) prezydent Jacek Sutryk spotkał się z nimi oraz z miejscowymi radnymi osiedlowymi w parku przy ul. Ułańskiej.

Reklama

Prezydent spotkał się z mieszkańcami Ołtaszyna

Było to drugie spotkanie prezydenta w ramach cyklu odwiedzin wszystkich wrocławskich osiedli. Na początek, dwa tygodnie temu, Jacek Sutryk i dyrektorzy najważniejszych departamentów oraz wydziałów odwiedzili Lipę Piotrowską, gdzie również rozmawiali z przedstawicielami Rady Osiedla oraz z mieszkańcami. W kolejną środę będą na Sołtysowicach. Spotkania mają odbywać się co tydzień, z wyłączeniem okresów urlopowych i wakacyjnych (dlatego nie było osiedlowej wizyty w ramach tzw. długiej majówki).  

Na Ołtaszynie najwięcej emocji, co nie było zaskoczeniem, budziły kwestie związane z komunikacją. Bardzo szybki rozwój osiedli na południu Wrocławia, który nastąpił szczególnie w poprzedniej dekadzie, inwestycje drogowe, które za nim nie nadążyły oraz przywrócenie do funkcjonowania linii kolejowej 285, która w kilku miejscach przecina kluczowe drogi w tej części miasta – to kwestie, których omawianie zajęło najwięcej czasu. 

Gdybyśmy dziś budowali Zwycięską, wyglądałaby inaczej. Podobnie, jak Buforową na Jagodnie, którą nie ja budowałem. Nie należy jednak patrzeć wstecz, tylko zastanowić się wspólnie, co i jaki sposób możemy poprawić w tej sytuacji, którą już mamy.
mówił do lokalnej społeczności Jacek Sutryk

Tematy komunikacyjne, ale nie tylko

Mieszkańcy przedstawiali sporo koncepcji, szczególnie w kwestii zakorkowanej Zwycięskiej i Ronda Ojca Pio. Przypomnijmy, że w ramach Pakietu dla Południa, który obecnie jest dyskutowany w ramach konsultacji społecznych (jak wziąć w nich udział – kliknij tutaj), sugerowana jest między innymi przebudowa tego ronda na zwykłe skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Co na to sami mieszkańcy?

– Mieszkam w tej części miasta od około 40 lat. To rondo nie było koszmarem w jednym momencie: kiedy było w budowie i ustawiono tam światła – skomentował pan Przemysław, jeden z obecnych na spotkaniu mieszkańców.

Omawiano też m.in. możliwości budowy buspasa wzdłuż Grota-Roweckiego, P&R przy Kurpiów, dróg rowerowych. Wiele uwagi poświęcono także sprawom linii kolejowej 285. Miasto konsekwentnie domaga się od kolei, by w granicach administracyjnych Wrocławia ta linia w całości została przeniesiona na nasyp, a ruch na Zwycięskiej, Ołtaszyńskiej, Grota Roweckiego/Borowskiej, Buforowej nie był tamowany przez przejazdy kolejowe. Poinformowano mieszkańców, że kolej na razie chce podnieść tory tylko na dwóch ostatnich spośród wspomnianych przekroczeń. To zdecydowanie mniej korzystny wariant, który utrudniłby realizację miejskich inwestycji komunikacyjnych w tej części Wrocławia.  

Nie wszystkie tematy były jednak powiązane z komunikacją. Podnoszono kwestię oświetlenia niektórych ulic.  W rejonie ulic Nefrytowej, Jaspisowej i Bursztynowej tereny są nieoświetlone  mówił pan Łukasz.  Przeanalizujemy, co można zrobić  odpowiedział Jacek Sutryk.

Podobne pytanie padło w kwestii Obrońców Poczty Gdańskiej. Obecne na spotkaniu dyrektorki z Departamentu Infrastruktury i Transportu poinformowały, że w najbliższym czasie planowane jest oświetlenie ulicy Obrońców Poczty na odcinku od Ułańskiej do Frankowskiego. Mieszkańców interesowała np. kwestia działki przy gen. Maczka (sąsiadującej z centrum samochodowym). Dawniej Miasto trzymało ten teren jako rezerwę pod usługi oświaty. Obecnie utrzymywanie jej nie wydaje się już zasadne, zwłaszcza, że duża placówka szkolno-przedszkolna ma powstać przy Zwycięskiej. Jeden z mieszkańców przyszedł na spotkanie, proponując tam skatepark.

Jesteśmy gotowi na dyskusję z lokalną społecznością, jakiego przeznaczenia dla tego terenu by chcieli – mówił prezydent Sutryk.  

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl