wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Borka [RELACJA]

Parkowanie na wąskich uliczkach, organizacja ruchu, inwestycje w infrastrukturę w Parku Południowym, ustalenie, czy i jak uzupełnić zabudową wnętrze międzyblokowe w rejonie ul. Jastrzębiej – to były tematy, które zdominowały środowe (5 czerwca) spotkanie prezydenta Jacka Sutryka z mieszkańcami Borka.

Reklama

Spotkanie z mieszkańcami osiedla Borek

To osiedle o historycznym układzie. Ponad sto lat temu zostało pomyślane jako willowe, z licznymi nasadzeniami zieleni, która często znajduje się po obu stronach ulicy. Dziś jednak to, co jest jego wielką wartością, powoduje też wyzwania: wąskie uliczki często nie pomieszczą wszystkich samochodów, które ludzie chcieliby tam parkować.

Zieleń i chodniki są narażone na rozjeżdżanie i zastawianie pojazdami. Problem zastawiania samochodami dotyczy także okolic szkół na samym Borku i na przyległych osiedlach.

Mamy tutaj wiele ulic i uliczek, gdzie bardzo trudno pogodzić sprzeczne interesy różnych grup mieszkańców. Dobrze, że są takie spotkania. Potrzebujemy kompleksowych rozwiązań. Ważne, żebyśmy wszyscy umieli wyciszyć emocje i zdać sobie tutaj sprawę, że prawdopodobnie nie istnieje takie, które w stu procentach zadowoli wszystkich.
mówił pan Paweł, mieszkaniec części osiedla w okolicach Parku Południowego

Wiele pytań dotyczyło także dalszych prac nad planem miejscowym dla rejonu Jastrzębiej/Racławickiej/Powstańców

To jedna z części Borka, które straciły pierwotny charakter. Obecnie stoją tam bloki z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, między którymi jest sporo pojemnej przestrzeni. Przestrzeni, potencjalnie nadającej się do zabudowy. Tutaj także sprawa pozostaje otwarta. Już na etapie zbierania wniosków do planu Miasto otrzymało pisma, by dopuścić na tym terenie m.in. możliwość powstania parkingu dwupoziomowego. Nie wszyscy mieszkańcy chcą takich rozwiązań.

– Mi osobiście zależy na jak największej ilości zadbanej zieleni w tej okolicy, dlatego pytam o ten plan – tłumaczyła na spotkaniu pani Krystyna.

Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta Jacek Barski, który jest także zwierzchnikiem m.in. całego zespołu miejskich planistów, wyjaśniał mieszkańcom dalszą procedurę. Plan będzie wyłożony do publicznego wglądu. Wszyscy zainteresowani będą mieli prawo zgłosić do niego swoje uwagi. Zanim ostateczny projekt planu trafi pod głosowanie radnych miejskich, prezydent będzie miał obowiązek rozpatrzenia tych uwag.  

Mieszkańców interesowało także poprawienie standardów w Parku Południowym. Padały postulaty urządzenia terenu do grillowania, psiego wybiegu. Przede wszystkim jednak, alejki wymagają napraw.

– Po deszczu ciężko przejść. Stoi błoto, kałuże – mówili mieszkańcy i mieszkanki.

Spotkanie odbyło się w Parku Uśmiechu przy ul. Wolbromskiej, który w obecnym kształcie powstał kilka lat temu. Dawne wnętrze międzyblokowe zostało ładnie zrewitalizowane. Obecnie jest to kameralna przestrzeń, wyposażona m.in. w urządzenia placu zabaw.

Mamy tu na tylnej ścianie garaży stary mural, jeszcze z końca lat siedemdziesiątych, upamiętniający Międzynarodowy Rok Dziecka. Chcemy go odnowić i wzbogacić o malunki, zaprojektowane przez dzieci z naszych lokalnych placówek.
tłumaczyły pani Dominika i pani Małgorzata

– Mamy na to grant, ale on nie wystarczy – tłumaczyły prezydentowi Jackowi Sutrykowi, prosząc Miasto o pomoc.

Najwyższa frekwencja wśród spotkań z mieszkańcami

Spotkanie miało najwyższą frekwencję z dotychczasowych pięciu wizyt prezydenckich na wrocławskich osiedlach, które odbyły się już po wyborach. 

Widać, że to dobra formuła. Jako doktorant historii chciałbym, żeby prezydent znalazł czas na podobne rozmowy ze studentami i środowiskiem akademickim. Jesteśmy w dialogu z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, ale mamy w mieście różne grupy, które mają potrzeby niekoniecznie dające się kategoryzować według osiedli. Chcielibyśmy, żeby nasz głos też był słyszalny – mówił pan Mateusz, także mieszkaniec Borka.

Tekst: Michał Guz

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl