wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. The Mystery of Banksy…. We Wrocławiu będzie wystawa na podstawie sztuki ulicznej światowej sławy artysty
Kliknij, aby powiększyć
Stworzona przez sztuczną inteligencję reprodukcja pracy Banksy'ego przedstawiającej dziewczynkę z balonikiem Copilot
Stworzona przez sztuczną inteligencję reprodukcja pracy Banksy'ego przedstawiającej dziewczynkę z balonikiem

Banksy pojawia się na ścianach we właściwym miejscu i w odpowiednim czasie. W tym tkwi jego fenomen. We Wrocławiu jeszcze go nie było, ale będzie. Nie osobiście ani nie w oryginale, lecz pod postacią reprodukcji na zbliżającej się wystawie The Mystery of Banksy – A Genius Mind w IASE. To polska premiera pokazu.

Reklama

Banksy – prawdopodobnie najbardziej znany artysta uliczny na świecie – chce, by jego realizacje były wartością wspólną. Pozwala wykorzystywać je do celów osobistych i niekomercyjnych. Do komercyjnych oryginałów nie udostępnia, nie udziela licencji, a na straży postawił biuro Pest Control [ang. zwalczanie szkodników, deratyzacja].

W różnych miejscach świata spotykam wystawy z pracami Banksy’ego. Co się dzieje? Banksy nie jest zaangażowany lub powiązany z żadną z nich.
pestcontroloffice.com/faq

Oryginały ogląda się na ulicach. W muzeach (np. Muzeum Banksy’ego w Krakowie) lub na objazdowych wystawach czasowych zwykle pokazywane są reprodukcje. Jedną z nich jest podróżująca po Europie The Mystery of Banksy – A Genius Mind (Tajemnica Banksy’ego – Genialny Umysł). Po Hanowerze, Kolonii i Oslo przyjedzie do Wrocławia na premierę w Polsce. Jej następnym przystankiem będzie Poznań.

Tajemnica Banksy’ego we Wrocławiu od połowy marca

We Wrocławiu – w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych (ul. Wystawowa 1) – rozpocznie się 15 marca, a skończy 11 sierpnia 2024 roku. Zobaczymy ponad 150 motywów sztuki ulicznej w formie graffiti, rzeźby, instalacji wideo i wydruków.

Organizatorzy zaczerpnęli z całego okresu twórczości Banksy’ego. – Dążyliśmy do zebrania najbardziej wybitnych i efektownych motywów w jednym miejscu, tworząc swobodną atmosferę poza konwencjonalnym, muzealnym środowiskiem, ale jednocześnie dbając o zachowanie najwyższych standardów jakości – zaznacza producent Oliver Forster z COFO Exhibitions.

Kuratorką jest Virginia Jean, urodzona w Anglii mieszkanka Berlina, projektantka i autorka wystaw poświęconych sztuce ulicznej. Artystą fascynuje się ponoć od zawsze.

Jego dzieła dotykają istotnych prawd i problemów współczesnego świata, które często ignorujemy. Twórczość Banksy'ego dociera do każdego człowieka, bez względu na to, czy zdecydujemy się na jej akceptację, czy nie. Prezentowanie jego prac, ich promocja i celebracja, ma kluczowe znaczenie. Banksy poprzez swoją sztuką pisze historię. Historię, która dla nas w tej chwili jest rzeczywistością.
Virginia Jean

Wystawa The Mystery of Banksy – A Genius Mind (godziny otwarcia, ceny biletów)

Godziny i ceny:

  • wystawa będzie z reguły otwarta od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00 – 20:00 (wyjątki do sprawdzenia tutaj);
  • bilety normalne kosztują od 65 do 75 złotych – w zależności od dnia;
  • są bilety grupowe, ulgowe, rodzinne (pełny cennik – tutaj),
  • sprzedaż rozpoczęła się 9 lutego – tutaj.

Wydarzenie ma nie tylko wymiar komercyjny. Jest także cel charytatywny – zbiórka do puszki na pokrycie kosztów utrzymania statku ratunkowego Louise Michel, który od 2020 roku patroluje środkową część Morza Śródziemnego, aby udzielać pomocy potrzebującym migrantom.

Louise Michel został nabyty przez samego Banksy’ego, który podobno własnoręcznie pomalował jednostkę na różowo, używając gaśnicy. Motyw na statku, mała dziewczynka ubrana w kamizelkę ratunkową, trzymająca koło ratunkowe w kształcie serca, przypomina słynną „Dziewczynkę z balonikiem”.
organizatorzy wystawy The Mystery of Banksy - A Genius Mind

Zebrane do puszki datki organizatorzy podwoją, a następnie przekażą armatorowi statku „Handbreit – nautical safety solutions”.

Banksy pokazał szablony skrywane przez lata

Latem 2023 roku Galeria Sztuki Nowoczesnej w Glasgow (GoMA) zorganizowała wystawę Cut & Run – pierwszy od 14 lat pokaz szablonów Banksy’ego, pochodzących z okresu 1998-2023. Galeria podała, że przez dziesięć tygodni ekspozycję obejrzało 180 tysięcy widzów.

Trzymałem te szablony w ukryciu przez lata, mając świadomość, że mogą zostać użyte jako dowód w sprawie o wyrządzenie szkody na własności osobistej. Wydaje się jednak, że ten moment już minął i teraz wystawiam je w galerii jako dzieła sztuki. Nie jestem pewien, co jest większą zbrodnią.
Banksy

Autor określił miniony pokaz w Szkocji jako opowieść o wycinaniu kształtów, odbijaniu ich przy pomocy farby w spreju i ucieczce. „Dziękuję, Glasgow. Był ogień” – napisał, dodając, że chce pojechać z szablonami w trasę, ale nie wie dokąd w następnej kolejności. „Może ty wiesz?” – zapytał, zapraszając do kontaktu i współpracy.

Ile są warte prace Banksy’ego?

Od czasu do czasu prace Banksy’ego trafiają na aukcje i są wtedy sprzedawane za krocie. Przykłady:

  • „Devolved Parliament” – 9,9 miliona funtów w 2019 roku,
  •  „Show Me the Monet” – 7,6 miliona funtów w 2020 roku,
  • „Game Changer” – 17 milionów funtów w 2021 roku,
  • „Love is in the Bin” (czyli „Girl with Balloon" w wersji pociętej) – 18,5 miliona funtów w 2021 roku.

Istota twórczości Banksy’ego leży jednak nie w domach aukcyjnych, lecz na ulicach, gdzie jego graffiti staje się bezcenne dla lokalnych społeczności.

Banksy, Batalcan i „Smutna dziewczyna”

Znawcy sztuki ulicznej uważają, że geniusz autora nie tkwi w technice operowania prostymi szablonami odbijanymi na ścianach, lecz w tym, że mówi odpowiednią rzecz we właściwym miejscu i czasie. Dzięki temu jego sztuka ma wartość wykraczającą daleko poza mury, a wokół jego postaci powstał dyskurs kulturowy.

Banksy jest osobną kategorią. Jest jedyny w swoim rodzaju.
Sabina Andron, historyczka architektury i badaczka sztuki ulicznej, cytat z filmu pt. Banksy, Bataclan i Smutna dziewczyna

Banksy w 2018 roku przyjechał do Paryża, aby skrytykować stosunek do przyjmowania imigrantów we Francji i Europie. Odbił szablony. Wszystkie obejrzał Arnaud Oliveux, ekspert sztuki ulicznej: „To numer jeden na świecie”.

Ostatnim śladem, jaki artysta pozostawił wtedy w Paryżu, był wizerunek smutnej dziewczyny wysprejowany na drzwiach słynnego klubu Batalcan. Trzy lata wcześniej podczas koncertu doszło w nim do zamachu, w wyniku którego zginęło 90 osób.

Historię drzwi, skradzionych i odnalezionych, odpowiada film dokumentalny „Banksy, Batalcan i Smutna dziewczyna”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl