wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Ruszyła sprzedaż biletów na PPA
Cezary Studniak, dyrektor artystyczny PPA 2024 na tle plakatu festiwalowego fot. Tomasz Hołod
Cezary Studniak, dyrektor artystyczny PPA 2024 na tle plakatu festiwalowego

Tegoroczna 44. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej, czyli słynnego PPA, startuje 15 i potrwa do 24 marca w Teatrze Muzycznym Capitol i wielu innych lokalizacjach Wrocławia. Sprzedaż biletów ruszyła w sobotę, 10 lutego o 10.00. Bilety kupimy: w kasie albo przez stronę festiwalową. Zobaczcie program 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu!

Reklama

– Zastanawiałem się nad myślą przewodnią i stwierdziłem, że tempo naszego życia jest tak radykalne, że paleta barw zaczęła się po prostu miksować i mocno dewaluować, jeśli chodzi o wartości. Sięgnąłem więc do samej nazwy festiwalu – Przegląd Piosenki Aktorskiej – bo jest istotne, jak przez lata piosenka aktorska ewoluowała pod względem gatunkowym. Zawierzyłem też artystom, oni podpowiadają, nad czym się zastanowić, poza najważniejszymi wartościami – miłością i życiem – mówi Cezary Studniak, dyrektor artystyczny Przeglądu Piosenki Aktorskiej 2024.

PPA 2024 – Julia Wieniawa i Ralph Kaminski gośćmi gali 

Jedno z największych wydarzeń Przeglądu Piosenki Aktorskiej – gala – tym razem, po raz pierwszy nie pod koniec, ale na początku festiwalu. Cezary Studniak wysłuchał głosów bywalców i fanów, dla których łączenie na koniec PPA gali i koncertu finałowego bywało mylące. – Gala jest zjawiskiem wyjątkowym, więc pomyślałem, dlaczego nie może być po prostu galą otwarcia PPA, a finał finałem – tłumaczy dyr. artystyczny.

W tym roku gala 16 marca (o 16.00, a potem także o 20.00), koprodukcja z Teatrem Powszechnym w Warszawie, zatytułowana będzie „Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt”, a wyreżyseruje ją wrocławianin Jakub Skrzywanek, laureat ubiegłorocznych Paszportów Polityki, na co dzień dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. 

Ta gala będzie wyjątkowa na kilku poziomach. Odniosę się do dwóch najważniejszych tekstów kulturowych mówiących o społecznym zaangażowaniu. Do filmów Andrzeja Wajdy - Człowiek z marmuru i Człowiek z żelaza oraz do legendarnej Opery za trzy grosze Bertolda Brechta. Nie będziemy jednak śpiewać o biedzie, skupimy się na temacie, o którym jest ostatnio głośno. Stworzymy operę o problemie mieszkalnictwa. Rozpoczniemy od tych, którzy nie mają już nic i opowiemy też o tych, którzy mogą stracić wszystko.
Jakub Skrzywanek, reżyser gali 44. PPA

Już wiadomo, że gośćmi specjalnymi gali 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej będą Ralph Kaminski, zwycięzca 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2019 roku oraz aktorka Julia Wieniawa.

Gwiazdy Przeglądu Piosenki Aktorskiej 2024 – wybrane wydarzenia

Formacja Kaizers Orchestra

Ich zaproszenie jest zrządzeniem opatrzności. W 2016 roku podczas gali PPA „Budorigum, czyli amerykańscy naukowcy o polskim Wrocławiu” pojawił się wątek zajęcia stolicy Dolnego Śląska przez Norwegów, a Agnieszka Dygant śpiewała piosenkę norweskiej Kaizers Orchestra.

Zespołu nie można było jednak zaprosić do Wrocławia, bo muzycy zrezygnowali ze wspólnych występów. W ubiegłym roku wrócili na trasę. Na PPA 2024 wystąpią 18 marca o 19.00.

– Ich podstawową mocą jest silne rockowe brzmienie, ale czerpią z estetyki poezji, Toma Waitsa, realizmu magicznego, chętnie sięgają po wątki antywojenne i charakteryzuje ich stricte teatralna estetyka – opowiada Cezary Studniak. – Szykuje się potężny cios muzyczny. Cicho nie będzie – zapowiada występ Norwegów szef artystyczny PPA 2024.

Ben Caplan

Kanadyjski pieśniarz przyjedzie z premierowym repertuarem i wystąpi 19 marca o 19.00. – To charyzmatyczna postać czerpiąca z kultury folkowej, muzyki Europy Wschodniej i popularnej muzyki współczesnej, ale to także twórca teatru, a zachwycić może mocne brzmienie jego głosu – zapowiada Cezaru Studniak.

Hamlet on the Road

Tym razem dobrze nam znana opowieść o duńskim księciu Hamlecie, ale zrealizowana przez trupę aktorską używającą lalek, bo rzecz „Hamlet on the Road” Teatru Lalek w czeskim Brnie w reż. Joanny Zdrady obejrzymy 17 marca o 18.00. – To mieszanka teatru ulicznego, cyrku, ale też dobrego czeskiego humoru – Agnieszka Szelega-Kolerska z Teatru Muzycznego Capitol.

Matki. Pieśń na czas wojny

To spektakl w reżyserii Marty Górnickiej, który obejrzymy na scenie Teatru Polskiego. Opowieść ma 21 bohaterek – Ukrainek, Białorusinek, Polek, wojennych uciekinierek. Śpiewają o swojej bezsilności, bezczynności kobiet, a w ich repertuarze są utwory, które niekoniecznie kojarzą się z wojną, jak ukraińska kołysanka „Szczedriwka”. 

Spektakl obejrzymy 24 marca o 18.00.  

PPA 2024 – wybrane koncerty

Nieobecność – w hołdzie Ewie Demarczyk

Młode wokalistki, finalistki PPA 19 marca o 17.00 zaśpiewają utwory „Czarnego Anioła” polskiej piosenki. Towarzyszyć im będą uznani aktorzy – Iwona Bielska, Mirosław Baka, Adam Woronowicz. 

Dylan.pl: No, jak to jest?

Piosenki Boba Dylana wykona na scenie Filip Łobodziński z formacją Dylan.pl. Łobodziński, aktor, tłumacz jest autorem przekładu utworów noblisty na język polski. Koncert 21 marca o 19.00. 

Gdziekolwiek I Wibracje na temat Grechuty

Nowy projekt Mariusza Kiljana, skręt w stronę eksperymentu, choć twórczość Marka Grechuty potraktował wrocławski artysta z wielką emfazą. Koncert w Teatrze Polskim 22 marca o 18.00 i 21.00. 

PPA 2024 – wybrane spektakle

W.A.S.O.W.S.K.I I FOTOPLASTYKON

Tego spektaklu mogło nie być, bo Ewa Konstancja-Bułhak miała go zrealizować ze studentami jako przedstawienie dyplomowe. Projekt przerwała pandemia, ale studenci dopięli swego, postanowili sprawę dokończyć i dziś spektakl o Jerzym Wasowskim, połowie słynnego komediowego duetu, święci triumfy na scenie warszawskiego Teatru Collegium Nobilium. 

Na PPA 2024 obejrzymy go 21 marca o 18.00 i 21.00.

Instrukcje

Konrad Imiela wyreżyserował z kolei spektakl o tym, jak żyje się w rzeczywistości nafaszerowanej instrukcjami i wytycznymi. Obejrzymy go w Piekarni 19 marca o 21.00.

Świetlicki, Ziut Gralak w Klubie Festiwalowym

W Klubie Festiwalowym będzie się w tym roku działo. Na zaostrzenie apetytu warto zapowiedzieć, że już 22 marca o 22.00 Marcin Świetlicki i Zgniłość z koncertem. 

A 20 marca o 22.00 w klubie Plastic Bag, czyli Jacek Bieleński i Ziut Gralak. 

Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki 2024 – etapy

Od lat najważniejsza część i punkt kulminacyjny każdego Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Nie inaczej będzie i w tym roku, kiedy jurorzy będą oceniać kolejnych przyszłych świetnych wokalistów. Właśnie zakończył się nabór zgłoszeń. Wszystkie trzy etapy konkursu obejrzymy w Teatrze Muzycznym Capitol.

Dwa pierwsze etapy ocenia Rada Artystyczna PPA, trzeci Jury Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki w składzie Magda Miśka-Jackowska, Dorota Pomykała, Katarzyna Szyngiera, Mariusz Kiljan, Marcin Macug.

I etap konkursu (11-12 lutego 2024)

 • 11.02.2024  w Teatrze Muzycznym Capitol, Scena Ciśnień– dla wszystkich chętnych, niezrzeszonych z Polski i z zagranicy.
 • 12.02.2024 w Teatrze Muzycznym Capitol, Scena Ciśnień  – dla aktorek/ów, wokalistek/ów, a także studentek/ów wyższych szkół teatralnych i muzycznych z Polski i z zagranicy.

II etap konkursu (15 marca 2024) podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej

 • Każdy uczestnik konkursu zakwalifikowany do III etapu otrzyma nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych.

III etap konkursu (23 marca 2024) – Finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki

Nagrody w Finale:

 • Grand Prix – statuetka Tukana Złotego oraz 25 tysięcy złotych
 • Statuetka Tukana Dziennikarzy
 • Statuetka Tukana Publiczności
 • Nagroda Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Kulturalnego Polonika w Kolonii w wysokości 4.000,00 zł wraz zaproszeniem do udziału w 32. edycji Rock&Chanson Festiwalu "Kolonia-Wrocław-Paryż" w Kolonii w dniach 29-30.11.2024
 • Nagroda Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu w postaci sesji nagraniowej w Studiu Nagrań (w tym: nagranie, miks i mastering)
 • Nagroda Radia RAM im. Moniki Jaworskiej – statuetka i Tour de RAM – udział laureatki/laureata w wybranych programach i podcastach.

PPA 2024 – miejsca festiwalowe

 • Teatr Muzyczny Capitol, ul. Piłsudskiego 67
 • AST, ul. Braniborska 59
 • Piekarnia – Centrum Sztuk Performatywnych, ul. Księcia Witolda 62-70
 • Teatr Polski, Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, ul. Zapolskiej 3
 • Teatr Polski, Scena Kameralna, ul. Świdnicka 28
 • Teatr Polski, Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c
 • Firlej, ul. Grabiszyńska 56
 • Impart Centrum, ul. Piłsudskiego 19
 • Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39a
 • Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1
 • Stary Klasztor, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1
 • Krupa Art Foundation, Rynek 27/28

Bilety na PPA 2024 – gdzie kupić

Jak zawsze w kasach i online. Od soboty 10 lutego od godz. 10.00. Ceny od 10 zł do 200 zł za najdroższy bilet na galę inauguracyjną i 190 zł za najdroższy na koncert laureatów. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl