Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Otwarcie Palmiarni na antresoli wrocławskiego Dworca Głównego (ul. Piłsudskiego 105) zaplanowano na piątek (15 grudnia). Organizatorzy zapraszają od godz. 12 do 18.
Goście, którzy będą uczestniczyć w otwarciu Palmiarni, mogą liczyć na darmowe napoje i tropikalną muzykę. Będą mogli także zrobić świąteczne zakupy, a plakaty i publikacje BWA Wrocław kupią w specjalnej, promocyjnej cenie. Plakaty z minionych wystaw BWA udostępni za darmo.
Zobaczcie w galerii, jak będzie wyglądała Palmiarnia na Głównym
Palmiarnia na Dworcu Głównym. Skąd taki pomysł?
Jak to się stało, że na antresoli Dworca Głównego pojawi się Palmiarnia, miejsce relaksu?
W budynku Dworca Głównego brakowało przyjaznej przestrzeni dla publiczności galerii BWA Wrocław Główny, a także dla podróżnych, czekających na pociąg czy odwiedzających Wrocław.Joanna Kobyłt, autorka koncepcji Palmiarni
A dlaczego właśnie Palmiarnia?
– Palmiarnia – jak sama nazwa wskazuje – odwołuje się do koncepcji oranżerii charakterystycznych dla architektury pałacowej – czytamy w materiałach prasowych. – Dziewiętnastowieczny budynek dworca, zaprojektowany w stylu neogotyku Tudorów, kojarzy się właśnie z takim założeniem. Nowoczesne jak na ówczesne czasy zastosowanie elementów takich jak szkło i stal w hali głównej dworca kojarzy się z przypałacowymi palmiarniami i halami spacerowymi znanymi z uzdrowisk dolnośląskich. Miejsca te służyły odpoczynkowi i poszukiwaniu ukojenia.
Wnętrze Palmiarni. Ani kolory, ani rośliny nie są przypadkowe
Projekt wnętrza wykonała grupa Menthol Architects: Liliana Krzycka, Rafał Pieszko i Szymon Tobias.
Zaproponowana przez projektantów kolorystka nie jest przypadkowa: nawiązuje do wystroju budynku dworca. Elementy w kolorze zieleni nawiązują do barwnych przeszkleń w hali głównej, a indygo zaczerpnięty został z kolorystyki ścian z sąsiadującej z galerią Sali Sesyjnej.
Przypadkowe nie są także rośliny. Architekci wybrali takie, które są odporne na wahania temperatur.
Jak będzie wyglądać Palmiarnia i czym jest „Trzecie Miejsce”?
Palmiarnia to dwie połączone ze sobą strefy. Jedna pełni funkcję infopunktu galerii ze sklepem z książkami i plakatami, a druga stanowi miejsce spotkań, wykładów i prezentacji, a także odpoczynku i relaksu wśród zielni. Można tu przyjść, żeby napić się kawy czy herbaty albo po prostu posiedzieć w pięknym miejscu. Zamawianie czegokolwiek nie jest obowiązkowe.
Te dwie strefy spajają elementy wspólne, mp. powtarzające się we wnętrzu obłe formy kwietników i innych elementów oraz zieleń kojarząca się z przestrzeniami wypoczynku. Nowa przestrzeń galerii BWA Wrocław Główny odnosi się do koncepcji instytucji służącej poszukiwaniu ukojenia. Stanowi „trzecie miejsce” (The Third Place), które można odwiedzić niezależnie od trwających wystaw.Żaneta Wańczyk z BWA
„Trzecie miejsce” to miejsce odpoczynku – nie tylko od pracy, lecz także od wykonywanych na co dzień rutynowych czynności. Jest – jak informują organizatorzy – „neutralną przestrzenią, w której spędzamy wolny czas, spotykamy przyjaciół, odpoczywamy po pracy zawodowej, pracach domowych, nabieramy oddechu przy filiżance kawy lub herbaty, obserwujemy i pokazujemy się innym”.
Takie miejsca wzmacniają w nas poczucie przynależności do otoczenia oraz więzi z innymi - znanymi lub potencjalnie bliskimi nam osobami. Są to miejsca, w których tętni życie lokalnej społeczności, gdzie rodzą się nowe pomysły, utrwalają się lub ewoluują ważne w danym środowisku wartości.Agnieszka Koszowska w artykule o Trzecim miejscu według Raya Oldenburga
W jakich godzinach będzie czynna Palmiarnia na dworcu?
Palmiarnia będzie funkcjonować w dniach i godzinach otwarcia galerii BWA Wrocław Główny:
- środa-czwartek: 12 –20,
- piątek-niedziela: 12 –18.
Wstęp wolny.