wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Nowa biblioteka na dworcu otwarta
Nowa biblioteka na dworcu Wrocław Główny fot. UM Wrocław
Nowa biblioteka na dworcu Wrocław Główny

20 tys. woluminów, audiobooku, gry planszowe oraz kolekcja ponad 1.5 tysiąca komiksów manga – to między innymi znalazło się w ofercie nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, którą w piątek, 12 maja oficjalnie otwarto na pierwszym piętrze dworca Wrocław Główny. 

Reklama

Nie pierwsza w Polsce, ale najładniejsza

Biblioteka swoje drzwi dla czytelników otworzy o godzinie 16, wcześniej nastąpiło uroczyste otwarcie.

Uczestniczył w nim m.in. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, Donna Schreder, prezydent organizacji bibliotekarzy IFLA i Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Wśród zaproszonych byli również architekci, którzy zaprojektowali wygląd nowej biblioteki.  - Nie jest to może pierwsza biblioteka na dworcu w Polsce, ale na pewno jest najładniejsza - zachwalał dyrektor Andrzej Ociepa. 

Wtórował mu prezydent Wrocławia. - Do niedawna, byliśmy Światową Stolicą Książki. Takitytuł zobowiązuje. Dlatego też staramy się, aby we Wrocławiu było udostępnianych coraz więcej miejsc takich jak to, znajdujących się bliżej ludzi. Zachęcających nie tylko do wejścia i wypożyczenia książki, ale do uczestnictwa w kulturze i pozostania na dłużej. Jestem przekonany, że otwierana właśnie filia Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, multimedialna, ale jednocześnie z domowym klimatem, stanie się jedną z takich przestrzeni. Miejscem do poczytania, skorzystania z Internetu, ale też spotkań z ciekawymi ludźmi i wspólnego spędzenia czasu - mówił Rafał Dutkiewicz.

Na koniec, jak na takie miejsce przystało, prezydent odczytał najmłodszym uczestnikom otwarcia wiersz "Lokomotywa" Juliana Tuwima. Nowa biblioteka na dworcu otwarta

Biblioteka proponuje bogaty zasób około 20 tysięcy woluminów, w tym interesującą kolekcję książki mówionej, gry planszowe oraz polecaną przez pracowników biblioteki kolekcję ponad 1.5 tysiąca tytułów komiksów manga. – Manga to nasza odpowiedź na oczekiwania, zainteresowania i potrzeby młodzieży, która w bibliotece widzi nie tylko magazyn książek, ale miejsce wypoczynku, relaksu, rozwijania własnych  zainteresowań i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami” – zaprasza Daria Waszczuk, kierownik nowej filii, która mangę kompletuje od 2013 roku.  

Czytelnicy mogą także korzystać z czterech stanowisk komputerowych z dostępem do bezpłatnego Internetu, przeglądać czasopisma i gazety oraz książki dla dzieci wydane w latach 1945-1980, a zgromadzone w tzw. Kuchni Literackiej.   Nowa biblioteka na dworcu otwarta

Dla najmłodszych czytelników przygotowano zakątek z pluszową leżanką, stanowiskiem  komputerowym i bogatą kolekcją książek dla różnych poziomów czytelniczych – od książek-zabawek po pierwsze czytanki i lektury rozwijające umiejętność czytania.

W bibliotece na dworcu nie tylko książki

W pierwszych dniach działalności nowo otwartej biblioteki można oglądnąć przegląd prac plastycznych  z kilku edycji ogólnopolskiego konkursu „Ikony Popkultury“ oraz prezentację osiągnięć uczestników pracowni ceramiki, udostępnionych partnersko przez  Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży z ul. Kołłątaja.

Inaugurację działalności rozpocznie warsztat animacji filmowej, prowadzony przez reżyserkę Anielę Lubieniecką (13 maja br. o godz. 12.00).

W bibliotece poczekalnia jak na dworcu

Adoptowana przestrzeń zachowała elementy oryginalnego wystroju, m.in. kształt stolarki drzwiowej i okiennej, ażurowe podciągi, a w centralnej części lokalu – pomieszczenie z zachowanymi kwiatowymi polichromiami.

Nowa biblioteka na dworcu otwarta

Przestrzeń nowej filii  nawiązuje do jej lokalizacji. – Dworzec to miejsce obsługi podróżnych, to początek, koniec lub chwilowy przystanek od dalszej podróży, obsługa pasażerów, hol recepcyjny, kasy biletowe, poczekalnie, bary. Biblioteka na dworcu to przystanek i odpoczynek w podróży w atmosferze apartamentu – mówi projektantka, Agnieszka Opiela z pracowni projektowej ReaDesign, które odpowiadała za aranżację wnętrz nowej biblioteki.

Godziny otwarcia biblioteki na dworcu głównym

 • Poniedziałek godz. 10-19
 • Wtorek godz. 10-19
 • Środa godz. 12-16
 • Czwartek godz. 10-19
 • Piątek godz. 10-19
 • Sobota 10-15
 • Niedziela - nieczynna

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl