wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Sezon czas start! Co ciekawego szykują dla nas instytucje kultury? [PROGRAM]

Wyjątkowe koncerty, premiery spektakli i sztuk scenicznych, a nawet propozycja spędzenia sylwestrowego wieczoru. Co ciekawego przygotowały dla nas w nowym sezonie artystycznym 2023/2024 instytucje kultury, takie jak Impart Centrum, Firlej, Teatr Muzyczny Capitol czy Narodowe Forum Muzyki? Zobaczcie program i terminy wydarzeń.

Reklama

Sezon artystyczny w instytucjach kultury

Firlej i Impart Centrum

Na najbliższe miesiące Strefa Kultury Wrocław przygotowała program naszpikowany koncertami, spektaklami oraz wydarzeniami w ramach stałych cykli.

Impart Centrum, ul. Piłsudskiego 19

19 września sezon rozpocznie duet Vicinato Piano Duo, który tworzą Yelyzaveta Akhromenko oraz Piotr Niemiec. Koncert „Klasycznie i filmowo” to zbiór aranżacji fortepianowych na cztery ręce łączący w sobie doskonałą harmonię muzyki klasycznej i emocje muzyki filmowej.

Następnie (24 września) pojawi się okazja do spotkania z aktorką Anną Seniuk, która zaprezentuje autorską wypowiedź sceniczną „Księga ziół i nie tylko”. To spektakl pełen inteligencji i wdzięku, gdzie proza Sándora Márai przeplata się z wierszami polskich poetów takich jak m.in. Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz, ks. Jan Twardowski. Co jeszcze w programie?

  • 06 października – projekt Młynarski Plays Młynarski feat. Gaba Kulka

Subiektywne, świeże spojrzenie syna na fragment twórczości ojca oraz spotkanie artystki, kompozytorki i wokalistki młodego pokolenia z poezją zaklętą w legendarnych piosenkach.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Młynarski Plays Młynarski feat. Gaba Kulka mat. pras.
Młynarski Plays Młynarski feat. Gaba Kulka

  • 15 października – „Trzecioligowy życia król”

Energetyczny, rockandrollowy koncert-spektakl z Tomaszem Marsem w roli głównej.

  • 19 października – Anna Wyszkoni – „Oprócz błękitnego nieba”. Tribute to Marek Jackowski 

Anna Wyszkoni uczci pamięć Marka Jackowskiego, jednego z najwybitniejszych twórców w historii polskiej muzyki. Podczas koncertu wokalistka zaprezentuje szeroki i bardziej przekrojowy repertuar Jackowskiego i Maanamu.

  • 26 października – Marcin Januszkiewicz – „Perfect Lady Pank”

Marcin Januszkiewicz wystąpi z nieoczywistymi aranżacjami mniej lub bardziej znanych piosenek legendarnych zespołów Perfect i Lady Pank.

  • 28 października – Sarah McKenzie Quintet

Sarah McKenzie to australijska pianistka, kompozytorka, wokalistka i liderka zespołu, której pełen werwy styl techniczny, talent do pisania piosenek i wyraźne liryczne wyczucie swingu przywodzą na myśl Blossom Dearie i Dianę Krall.

  • 29 października – Ewa Bem z kwartetem Andrzeja Jagodzińskiego

W programie znalazły się największe przeboje pierwszej Damy Polskiego Jazzu oraz nowe opracowania utworów innych wykonawców.

Firlej, ul. Grabiszyńska 56

Z kolei w Firleju pojawi się więcej mocnych i eksperymentalnych dźwięków. Najpierw Bisz zaprezentuje swój alternatywny, poetycki, inteligentny i refleksyjny rap. Artysta wraz z live bandem zagra projekt „DEKADA WILKA”, czyli materiał z trzech albumów: „Wilk Chodnikowy”, „Blady Król” i „Ulisses”.

Następnie Firlej odwiedzą dziewczyny z zespołu Cudowne Lata, których twórczość inspirowana jest gitarową alternatywą, polskim jazz-popem z lat 70. i 80. i dźwiękami ze świata arabskiego. Swoją niezwykłą wizję – skrzyżowanie muzyki eksperymentalnej, ambientu i elektroniki – zaprezentuje również szwajcarski skrzypek oraz kompozytor Tobias Preising

Fani nieoczywistych melodii i tekstów, które penetrują ciemne zakamarki ludzkiego istnienia, z pewnością będą zainteresowani koncertem zespołu Trupa Trupa, post punkowego, psychodelicznego zespołu z Gdańska. Październikowy program zamknie spektakl „Moje serce zostało we Lwowie”, który wspomina Mariana Hemara, wybitnego poetę, twórcę kabaretów i piosenek, dramaturga, tłumacza oraz „lwofila”.

  • 10 września – FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Baśń o grającym imbryku”
  • 15 września – 122. Antykabaret „Dobry Wieczór we Wrocławiu”: NIEOSTRY
  • 17 września – Siła głosu – Siła kobiety: twórcze warsztaty rozwojowe dla kobiet w ramach cyklu Kobietostan 
  • 06 października – Bisz
  • 08 października – FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Kopakonan – opowieść o kobiecie foce”
  • 13 października – 123. Antykabaret „Dobry Wieczór we Wrocławiu”: ANTYKABARET W TOREBCE
  • 14 października – Cudowne Lata
  • 15 października – Bunt w ciele. Bunt ciała: twórcze warsztaty rozwojowe dla kobiet w ramach cyklu Kobietostan 
  • 19 października – Przed premierą: Maria Wróbel
  • 21 października – „Kobietostan: Chór na jedną aktorkę”
  • 22 października – FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Przygody Kropli Wody”
  • 25 października – Tobias Preisig
  • 27 października – Trupa Trupa
  • 28 października – „Moje serce zostało we Lwowie”

Oprócz tego, FIRLEJ DZIECIOM ponownie zaprosi najmłodszych widzów do podziwiania niewielkich przedstawień wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Dobry wieczór we Wrocławiu zapewnią gospodarze i goście Antykabaretu – projektu, który za cel postawił sobie dobrą zabawę na scenie i jeszcze lepszą interakcję z publicznością.

We wrześniu i październiku spotkamy się również z kolektywem Kobietostan – autorki cyklu przygotowały dwa twórcze warsztaty dla kobiet oraz spektakl „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” w reżyserii Joanny Lewickiej. Wróci równieżPrzed premierą”cykl muzycznych spotkań z młodymi obiecującymi artystami i ich interpretacjami piosenki literackiej i aktorskiej. 

Bilety na wydarzenia Strefy Kultury Wrocław są dostępne tutaj.

Narodowe Forum Muzyki

Przykładowe wydarzenia w nowym sezonie Narodowego Forum Muzyki:

  • Dyrygent też komponuje – Skrowaczewski na inaugurację sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej (6.10.2023)

Narodowe Forum Muzyki nie mogło przejść obojętnie nad przypadającą w tym roku setną rocznicą urodzin dyrygenta Stanisława Skrowaczewskiego, zmarłego w 2017 roku. Z tej okazji podczas pierwszego w tym sezonie koncertu NFM Filharmonii Wrocławskiej orkiestra prowadzona przez Pinchasa Stainberga razem ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem, klarnecistą Krzysztofem Grzybowskim i pianistą Piotrem Sałajczykiem dokona europejskiego prawykonania Koncertu potrójnego skomponowanego przez Skrowaczewskiego w 1991 roku. Artyści zestawią go z Małą suitą Witolda Lutosławskiego opartą na ludowych motywach z Rzeszowszczyzny oraz poematem symfonicznym Aus Italien Richarda Straussa.

  • Nowy dyrektor artystyczny NFM Orkiestry Leopoldinum poprowadzi inaugurujący sezon koncert (7.10.2023)

Pierwszy koncert NFM Orkiestry Leopoldinum w nadchodzącym sezonie. Poprowadzi go nowy dyrektor artystyczny tego zespołu – skrzypek i dyrygent Alexander Sitkovetsky, który pierwsze kroki w karierze stawiał pod przewodnictwem samego Yehudiego Menuhina. W programie znalazły się kompozycje Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego, Maxa Brucha, a także Georges'a Bizeta. Podczas wydarzenia nastąpi także wręczenie 47. Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii.

  • Vivaldi forever (5.11.2023)

Cztery pory roku Antonia Vivaldiego to dzieła bez ustanku reinterpretowane i prezentowane w nowych odsłonach. Erik Bosgraaf zdecydował się opracować partię skrzypiec w tych słynnych utworach na instrument, z którego wirtuozowskiego opanowania zasłynął – flet prosty. Genialny artysta, który w Narodowym Forum Muzyki wystąpi razem z Wrocławską Orkiestrą Barokową kierowaną przez Jarosława Thiela, nagrał już Cztery pory roku na płycie wydanej kilka lat temu przez Brilliant Classics. 

  • Koncert orkiestry gościnnej Filharmonie Brno (6.11.2023)

Koncert Filharmonie Brno, Chóru NFM i znakomitych solistów pod batutą wybitnego dyrygenta Dennisa Russela Daviesa. W repertuarze znalazły się dzieła dwóch czeskich kompozytów: Antonína Dvořáka i Leoša Janáčka. Utworzona w 1956 roku Filharmonie Brno jest zespołem mającym bardzo silne związki z muzyką drugiego z tych twórców, który przez wiele lat mieszkał w Brnie, gdzie pracował w roli dyrektora tamtejszego konserwatorium. Pierwszym szefem artystycznym orkiestry był jego uczeń, znakomity dyrygent Břetislav Bakala.

  • Jubileusz 20-lecia Jazztopad Festival (17–26.11.2023)

Dwudziesta edycja Jazztopadu to kwintesencja tego, co od samego początku istnienia festiwalu było dla nas najważniejsze – wspólnotowości, przyjaźni i więzi między artystami oraz publicznością.  Wrocławskie święto jazzu zainauguruje koncert poświęcony Wayne’owi Shorterowi. Podczas koncertu wystąpią artyści, którzy współpracowali z Wayne’em, zwłaszcza w ostatnich latach. Pojawi się więc esperanza spalding, Danilo Pérez, John Patitucci, Terri Lyne Carrington, a na saksofonie zagra Ravi Coltrane. Tym ikonom jazzu towarzyszyć będzie NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Clarka Rundella.

Jazztopad Festival 2023 zwieńczy koncert z okazji osiemdziesiątych piątych urodzin Charlesa Lloyda. Oprócz tego, podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpią: Samora Pinderhughes, Marta Warelis, Frank Rosaly, Craig Taborn, Lutosławski Quartet, Jakob Bro, Palle Mikkelborg, Marilyn Mazur.

  • Muzyczne świętowanie nowego roku z Janoska Ensemble (5.01.2024)

Uwertura z Wesela Figara, improwizacja na temat legendarnego Kaprysu a-moll Paganiniego, Blue Rondo à la Turk Dave’a Brubecka z przełomowego jazzowego albumu Time Out , wszystko w oryginalnych opracowaniach nietuzinkowego Janoska Ensemble – to tylko część wyjątkowego programu Gali Noworocznej. Założony przez trzech braci z Bratysławy zespół zyskał wielką sławę i popularność dzięki sztuce improwizacji, której podstawę stanowią najczęściej znane i lubiane dzieła muzyki klasycznej. Muzycy chętnie sięgają także po tematy zaczerpnięte z jazzu. 

  • Langlois de Swarte & Leclair (13.01.2024)

Théotime Langlois de Swarte został gwiazdą francuskiego wykonawstwa historycznego, stając się pierwszym w historii skrzypkiem barokowym nominowanym do prestiżowej nagrody Victoires de la Musique Classique w kategorii „Objawienie – instrumentalista roku”. Mimo swojego młodego wieku muzyk nagrał już kilka płyt, może się również pochwalić współpracą z zespołami Les Ombres oraz Les Arts Florissants, a także z samym Williamem Christiem.

Podczas jego wspólnego występu z Wrocławską Orkiestrą Barokową będzie można posłuchać rzadko wykonywanych osiemnastowiecznych koncertów instrumentalnych przynależących zarówno do tradycji włoskiej, jak i francuskiej. Tę pierwszą reprezentować będą dzieła Pietra Locatellego i kompozytorów niderlandzkich, tę drugą – utwory Jean-Marie Leclaira.

  • Triumfator Konkursu Chopinowskiego powraca do Wrocławia (25, 26.01.2024)

Bruce Liu, zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 roku, już niedługo powróci do Wrocławia. 25 stycznia podczas swojego solowego recitalu zaprezentuje interpretacje dwóch utworów Fryderyka Chopina – Scherza E-dur op. 54 oraz Wariacji B-dur op. 2. Repertuar jego występu w NFM uzupełnią również utwory Haydna, Liszta oraz Ravela.

Dzień później, 26 stycznia, wrocławska publiczność będzie miała okazję wysłuchać jego interpretacji jednego z wczesnych koncertów Ludwiga van Beethovena, który mistrz fortepianowej klawiatury wykona w towarzystwie NFM Filharmonii Wrocławskiej. 

  • Koncert orkiestry gościnnej I Virtuosi Italiani (8.02.2024)

I Virtuosi Italiani to niezwykle wszechstronna włoska orkiestra kameralna założona w Weronie w 1989 roku. Zespół nagrał już ponad setkę płyt, a wśród artystów, którzy z nim występowali, można wymienić Franca Battiata, Gorana Bregovića, Uriego Caine’a, Chicka Coreę, Paola Fresu, Ludovica Einaudiego czy Antonellę Ruggiero.

Wśród solistów często występujących z „Wirtuozami” jest też wybitny flecista, z którym Włosi zagrają w Narodowym Forum Muzyki – Massimo Mercelli. Polskiej publiczności znany jest on przede wszystkim jako wykonawca dzieł Krzysztofa Pendereckiego. Obaj artyści byli również przyjaciółmi.

  • Mischa Maisky & NFM Orkiestra Leopoldinum (15.06.2024)

Dobrze znany wrocławskiej publiczności Mischa Maisky, kiedyś student samego Mścisława Rostropowicza, należy do najwyżej cenionych wirtuozów wiolonczeli naszych czasów. Występ tego artysty z NFM Orkiestrą Leopoldinum będzie jedną z wielkich atrakcji dobiegającego końca sezonu artystycznego 2023/2024. W programie jego koncertu 15 czerwca znajdą się wielkie dzieła Gustava Mahlera, Franza Schuberta, Maxa Brucha i Béli Bartóka.

Bilety na wszystkie wydarzenia organizowane przez Narodowe Forum Muzyki dostępne są w Kasie NFM oraz na stronie internetowej.

Teatr Muzyczny Capitol

Sezon artystyczny 2023/2024 w Teatrze Muzycznym Capitol to między innymi trzy premiery i 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej, który potrwa od 15 do 24 marca 2024 roku.

  • Premiera spektaklu „A statek płynie” (7.10.2023)

Na Dużej Scenie odbędzie się premiera spektaklu „A statek płynie”, zaadaptowanego i wyreżyserowanego przez Wojciecha Kościelniaka. Musical jest inspirowany scenariuszem Federico Felliniego i Tonino Guerry do filmu z 1983 roku.

To historia pożegnalnego rejsu, podczas którego goście chcą spełnić ostatnie życzenie zmarłej śpiewaczki operowej, Edmei Tetui i rozsypać jej prochy. Jest rok 1914 kiedy luksusowy statek wypływa z portu w Neapolu. Morską wyprawę nieoczekiwanie zakłócają Serbowie, którzy wtargnęli na pokład. Podczas gdy arystokracja korzysta z uroków dostatku, dobrego jedzenia i zabawy, w Europie wybucha wojna, która już na zawsze zmieni zarówno losy kontynentu, jak i wysoko postawionych grup społecznych.

Muzykę do spektaklu skomponował Mariusz Obijalski, scenografię stworzył Mariusz Napierała, kostiumy zaprojektowała Martyna Kander, za choreografię odpowiada Mateusz Pietrzak. W głównych rolach zobaczymy miedzy innymi Magdalenę Szczerbowską, Justynę Szafran i Justynę Woźniak.

  • „Złote płyty” autorstwa i w reżyserii Mateusza Pakuły (luty 2024)

To spektakl, którego premiera odbędzie się w lutym 2024 roku na Scenie Ciśnień. Musical skupia się na historii Carla Sagana, słynnego kosmologa. W latach siedemdziesiątych dostał od NASA zadanie wybrania materiałów na płyty, które zostaną wysłanie w kosmos sondami Voyager. Dzięki temu, obce cywilizacje będą mogły odczytać zapis ziemskich dokonań, na którym nie zabranie największych przebojów muzycznych. 

W spektaklu wybrzmi kosmiczna muzyka autorstwa Antonisa Skoliasa i Zuzanny Skolias-Pakuły. Scenografię i kostiumy zaprojektuje Justyna Elminowska, choreografią zajmie się Mikołaj Karczewski.

  • Wieczór sylwestrowy 2023/2024

W wieczór sylwestrowy, Capitol zaprosi widzów na muzyczne zakończenie roku. Podczas premierowej gali sylwestrowej, aktorzy teatru zaśpiewają największe przeboje musicalowe. Koncert sylwestrowy znajdzie się także w noworocznym repertuarze Capitolu.

  • 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej (od 15 do 24 marca 2024 roku)

Jak zawsze, będzie można zobaczyć spektakle w Nurcie Głównym i Nurcie Off. W programie nie zabranie głośnych produkcji teatralnych, wyczekiwanego przez publiczność Koncertu Galowego, premier i występów muzycznych. Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu jest Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki, zwieńczony Koncertem Finałowym, podczas którego jury wyłoni finalistkę lub finalistę konkursu.

Oprócz Złotego Tukana i Tukana Off dla najlepszego spektaklu niezależnego, zostaną wręczone także nagrody fundowane przez media i instytucje kultury. Widzowie będą mieli również do wyboru koncerty klubowe, które każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem.

  • Czytanie na Dywanie

W nowym sezonie Teatr Muzyczny Capitol kontynuuje cykl spotkań dla najmłodszych, czyli Czytanie na Dywanie. Podczas tego cotygodniowego wydarzenia, artystki i artyści Capitolu czytają dzieciom i młodzieży fragment książki, którą wybiera Filia nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Raz w miesiącu, odbędzie się czytanie ukraińsko-polskie, do którego zostanie zaproszony gość specjalny.

Wrocławski Teatr Lalek

W nadchodzącym sezonie Wrocławski Teatr Lalek zrealizuje trzy premiery na podstawie tekstów współczesnych polskich autorów. Dwie z nich to sztuki oryginalne, które doczekały się już wystawień, jedna jest reinterpretacją klasyki powstałą na zamówienie naszego teatru.

Na przełomie maja i czerwca czeka nas siódma edycja Przeglądu Nowego Teatru Dla Dzieci, w tym roku pod hasłem „Wy-gramy! w teatrze”. 

Premiery sezonu 2023/2024:

„ODYSEJA” 

  • Premiera: 23.09.2023
  • Wiek: 8+
  • Obsada: Agata Cejba, Jolanta Góralczyk, Krzysztof Grębski, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Agata Kucińska, Konrad Kujawski, Patrycja Łacina-Miarka, Anna Makowska-Kowalczyk, Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń, Piotr Starczak.

Sztuka na motywach eposu Homera to propozycja familijna, również dla starszych uczniów podstawówki i nastolatków.

Odyseja – zgodnie ze śpiewanym eposem Homera – to fascynująca, niesamowita, momentami śmieszna i wzruszająca, a momentami bolesna opowieść o wojnie i o tym co ona z nami robi. To wojna widziana oczami mężczyzn, ale także czekających na mężczyzn kobiet i dorastających w cieniu walk dzieci, tych sprzed tysiącleci, ale i tych dzisiejszych. Odyseja to także opowieść o potrzebie domu, miłości i bliskości. To piękna – opowiedziana współczesnymi środkami – historia, która poruszyć może zarówno młodych jak i dorosłych widzów.

„MISIACZEK”

  • Premiera: 24.02.2024
  • Wiek 3+
  • Obsada: Aneta Głuch-Klucznik, Aleksandra Mazoń

Sztuka Marty Guśniowskiej to pełna ciepła, kameralna historia o Misiaczku, który nie może zasnąć. Wokół malucha gromadzą się różne zwierzątka, które podpowiadają mu jak może poradzić sobie z bezsennością. Spektakl w wykonaniu dwóch aktorek będzie oparty na animacji form lalkowych.

Z pewnością będzie to przedstawienie, które dla wielu małych Wrocławian stanie się pierwszą przygodą z teatrem. Wrażliwość twórców, zarówno autorki, która jako jedna z niewielu dramatopisarek potrafi pisać teksty sceniczne dla przedszkolaków, jak i reżysera gwarantują, że „Misiaczek” wprowadzi dzieci w świat teatru łagodnie, z czułością i humorem.

„SPRZEDAWCY BAJEK”

  • Premiera: 31.05.2024 na otwarcie 7. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci
  • Wiek 7+

Sztuka napisana przez kierowniczkę literacką WTL to klasyczna bajka, w której jest smok, królewna i książę pretendujący do jej ręki. Oraz rodzeństwo z piekła rodem – para wędrownych komediantów, tytułowych sprzedawców bajek, których pojawienie się na dworze doprowadza do serii katastrof. Dramat czerpie z tradycji komedii dell’arte, pełno w nim pomyłek, przebieranek i zamian tożsamości. Na głębszym poziomie zadaje jednak pytanie o miejsce bohaterów w porządku społecznym i o to kto komu w rzeczywistości „sprzedaje bajki”.

Przegląd Nowego Teatru dla dzieci

  • Edycja 7. pod hasłem: „Wy-gramy w teatrze!” odbędzie się w terminie 31.05-5.06.2024 roku.

W spektaklach minionych dwóch sezonów odbija się trudna rzeczywistość. Pandemia, szkoła online, depresja dotykająca coraz młodsze osoby, a wreszcie wojna w Ukrainie – wszystkie te problemy znajdują odzwierciedlenie w spektaklach powstających w całej Polsce, również w produkcjach dla dzieci. Widać jednak wyraźnie, że przedstawienia, które mierzą się z trudnymi tematami poszukują też przestrzeni nadziei, pocieszenia. Stąd hasło tegorocznej edycji festiwalu: „Wy-gramy w teatrze!”.

Integralną częścią przeglądu jest „Ogród Sztuk”, czyli kilkadziesiąt bezpłatnych warsztatów z różnych dziedzin sztuki, jest to odpowiedź na potrzebę zaangażowania dzieci w działania twórcze. 

Wrocławski Teatr Współczesny

Sezon 2023/24 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym będzie zdominowany przez realizacje sceniczne sztuk nagrodzonych w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU. Widzowie zobaczą w nowym sezonie pięć premier, a dwie z nich zostaną wystawione jeszcze w tym roku.

  • Annie Ernaux, „Młody mężczyzna"

Pierwszą realizacją w sezonie 2023/24 w WTW będzie „Młody mężczyzna". To prapremiera spektaklu na podstawie nowej książki ubiegłorocznej noblistki pt. „Le jeune homme” o intymnej relacji pisarki z młodszym od niej o trzydzieści lat mężczyzną. Książka została wydana w 2022 roku, choć powstała w 2000. To doświadczenie i ten tekst były dla Ernaux tak trudne, że musiała ukonstytuować się jako kobieta i autorka, żeby pozwolić sobie na ich ujawnienie. Istotą opowieści jest wyzwolony głos kobiety. Związek z młodszym partnerem staje się kluczem do przeżycia przeszłości na nowo, do odzyskania własnego ciała, historii i pamięci.

Prapremiera: 16 września 2023 na Scenie na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Kolejne spektakle: 17, 19 i 20 września oraz 20, 21 i 22 października.

  • Zenon Fajfer, „Uwolnienie"

Zgromadzeni na sali widzowie oczekują na rozpoczęcie spektaklu, ale kurtyna się nie podnosi. Z narastającego zniecierpliwienia rodzą się napięcia, konflikty i coraz poważniejsze pytania o to, co jest za kurtyną, czy ktoś się bawi nami, czy jesteśmy tylko rolami w sztuce i czy to co się nam zdarza, zostało wcześniej zapisane. Początkowa sytuacja „teatru w teatrze” stopniowo staje się metaforą kondycji człowieka, jego lęku przed tym, co nieuchronne a nieznane.

„Uwolnienie" to pierwsza z trzech zaplanowanych na sezon 2023/24 realizacji scenicznych sztuk nagrodzonych w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Prapremiera: 28 października na Dużej Scenie WTW. Kolejne spektakle: 29 i 31 października. Sprzedaż biletów ruszy wkrótce.

  • Jakub Tabaczek, „Stulejka"

„Stulejka" to sztuka złożona z niezwiązanych ze sobą fabularnie epizodów, które łączy wspólny temat – „męskość” i mężczyźni wobec zmian w pojmowaniu tradycyjnych ról płciowych. Operując zmiennymi konwencjami teatralnymi i językowymi, absurdem i groteską, Jakub Tabaczek, autor dramatu, stawia w nim pytania o to, dlaczego mężczyzna ciągle stwarza system opresji i sam staje się jego ofiarą, a także, czy naprawdę przekleństwo dziedziczenia złego wzorca męskości jest nieuchronne. Jak zatem odczytywać własny los, jak świadomie wypełnić rolę człowieka, kiedy wydaje się, że nic nie jest przez nas wybrane?

„Stulejka" to druga ze sztuk nagrodzonych w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU. Spektakl wyreżyseruje Marcin Liber.

Prapremiera: 13 stycznia 2024, Duża Scena WTW.

  • Filip Zawada, „Kolejność fal"

„Kolejność fal" to dramat, w którym porządek realistyczny miesza się z symbolicznym, fantazja z obserwacją psychologiczną, dotkliwość prawdziwych wspomnień z projekcjami chorej pamięci. Bohaterami sztuki jest para starych ludzi oraz ich alter ego z przeszłości. W spektaklu młodzieńcze wyobrażenia i lęki dotyczące starości zostaną skonfrontowane z doświadczeniami schyłku życia. Jak mówi bohater dramatu: „na starość przedmioty zmuszają do działania, choć przez całe życie było odwrotnie". Zaczynają się mylić słowa, potem uczucia. Żywe i zarazem poetyckie dialogi nakreślają krąg refleksji: co z czasem się dzieje z ludzkimi uczuciami? Czy miłość to przypadek, czy konieczność? Czy mogło być inaczej, a jeśli tak, to czy byłoby lepiej? I to najważniejsze pytanie: o naturę i sens starości.

„Kolejność fal" to trzecia ze sztuk nagrodzonych w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Prapremiera: 13 kwietnia 2024, Scena na Strychu WTW.

  • Franz Kafka, „Przemiana"

Bohater opowiadania Franza Kafki pt. „Przemiana" budzi się pewnego dnia przemieniony w robaka i stwierdza, że nie będzie mógł iść do pracy. Rodzina trzyma go zamkniętego w pokoju, aby nikt nie dowiedział się o przemianie. Skoro nie może dłużej utrzymywać rodziny (jak do tej pory), staje się bezużyteczny i w końcu umiera. Dla reżysera, Michała Kmiecika, groza ukazanej przez Kafkę sytuacji bierze się z tego, że Gregor Samsa w takiej właśnie kolejności rozpoznaje swoją kondycję – ważniejsze dla niego są służbowe obowiązki komiwojażera, które zaniedbuje, a nie to, że w ogóle nie jest w stanie normalnie żyć jako karaluch. Historia Samsy pokazuje, co robi z człowiekiem kapitalizm – jak zniewala go, uprzedmiotowia i przemienia jego świadomość.

Premiera: czerwiec 2024, Scena na Strychu WTW.

  • Piotr Froń, „Bezdroże"

Dramat interaktywny, na stronie www WTW od grudnia 2023 roku.

Projekt porusza temat uchodźstwa w kontekście kryzysu humanitarnego wywołanego atakiem Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. „Bezdroże" to zebrane i spisane przez autora historie, które łączy granica i szeroko pojęty temat sąsiedztwa. Opowiadają je osoby polskie i ukraińskie, potrzebujące i odpowiadające na potrzebę, wstydzące się i nienawidzące, bezdomne i goszczące, dobre i złe, lepsze i gorsze. Całość łączy szacunek i empatia dla każdego doświadczenia i pewnego rodzaju równouprawnienie każdej emocji. Wchodząc na podstronę dramatu „Bezdroże", czytelnik będzie mógł wędrować pomiędzy różnymi opowieściami, samemu wybierając wątki, tematy, osoby czy miejsca, za którymi podąża. 

Klub Muzyki i Literatury

Muzyka:

Koncert duetu fortepianowego

  • Chiemi Tanaka (Japonia)
  • Krzysztof Dziurbiel (Polska)
  • 4 września (poniedziałek) 2023 roku o godz. 18.00
  • Szczegóły tutaj.

Spektakl muzyczny pt. „Powstanie trwa”

  • 23 września (sobota) 2023 roku o godz. 17.00
  • Szczegóły tutaj.

Recital Bartosza Bryły (skrzypce) i Andrzeja Tatarskiego (fortepian) pt. „Józef i Henryk Wieniawscy”

  • Prowadzenie Juliusz Adamowski
  • 26 września (wtorek) 2023 roku o godz. 18.00
  • Szczegóły tutaj

I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Wrocław Con Corde

  • Zgłoszenia przyjmowane są do 30 listopada (czwartek) 2023 roku
  • Szczegóły tutaj.

Literatura:

Prezentacja najnowszej książki poetyckiej Czesława Sobkowiaka pt. „Prozy niecodzienne”

  • 7 września (czwartek) 2023 roku o godz. 18.00
  • Szczegóły tutaj.

Rozmowa z prof. Dorotą Heck o książce Zbigniewa Kubikowskiego „Szklany Mur. Proza Polska 1945-1980. Opis procesu”

  • Prowadzenie dr Joanna Maj
  • 13 września (środa) 2023 roku o godz. 18.00
  • Szczegóły tutaj.

Wykład Poliny Juckiewicz pn. „Polska edukacja na Białorusi i jej wpływ na kreowanie polskiej tożsamości narodowej w latach 1944-2022”

  • 14 września (czwartek) 2023 roku o godz. 16.00
  • Szczegóły tutaj

Spotkanie promujące najnowszy „Kalendarz Wrocławski” (kompendium wiedzy o Wrocławiu – zbiór informacji o ciekawych miejscach, wydarzeniach, ludziach i odkryciach)

  • Wprowadzenie prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia Zbigniew Magdziarz
  • Prowadzenie: red. Halina Okólska, red. Kamilla Jasińska
  • 15 września (piątek) 2023 roku o godz. 18.00
  • Szczegóły tutaj

Prezentacja książki poetyckiej Adama Lizakowskiego pt. „Pieszycka księga umarłych”

  • Prowadzenie spotkania Robert Gawłowski
  • 16 września (sobota) 2023 roku o godz. 16.00
  • Szczegóły tutaj

Prezentacja książki poetyckiej Gabriela Leonarda Kamińskiego pt. „Nieme kino” 

  • Prowadzenie spotkania Violetta Nowakowska
  • 19 września (wtorek) 2023 roku o godz. 18.00
  • Szczegóły tutaj

Prezentacja najnowszej książki Stanisława Niciei pt. „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XIX. Żółkiew, Mosty Wielkie, Brody, Czortków”

  • Wprowadzenie Ryszard Sławczyński
  • 21 września (czwartek) 2023 roku o godz. 16.00
  • Szczegóły tutaj

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn Stanisławowi Srokowskiemu za tworzenie literatury jako przekazu pamięci

  • 30 września (sobota) 2023 roku o godz. 16.00
  • Szczegóły tutaj.

Wystawa:

Wystawa Haliny Krawczyk i Jana Pawelskiego („HalkoJan”) pt. „Magia wody”

  • Wernisaż 3 października (wtorek) 2023 roku o godz. 18.00
  • W części muzycznej „Impresje Natury” Wojciecha Rohatyna Popkiewicza
  • Prace eksponowane w Galerii Klubu MiL do 13 listopada (poniedziałek) 2023 roku od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00; w soboty 12.00–18.00
  • Szczegóły tutaj

BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej

Wystawa 14. Konkursu Gepperta

  • Termin: 20.10.2023–28.01.2024 

Konkurs Gepperta, to przegląd malarskich debiutów na polskiej scenie artystycznej, organizowany przez BWA Wrocław we współpracy z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych. W tym roku zastosowaliśmy nową formułę, prezentując prace siedmiorga utalentowanych artystów i artystek wytypowanych przez jury konkursowe. Chociaż ich twórczość jest bardzo zróżnicowana, wszyscy wyraźnie czerpią inspiracje z osobistych przeżyć – zarówno tych bolesnych, jak i tych niosących radość lub tęsknotę. Wystawa pozwala wniknąć do wewnętrznego świata każdej i każdego z nich. 

Już po nas (wystawa zbiorowa)

  • Termin: 10.11.2023–13.01.2024 

Przemija postać świata. Wystawa Już po nas to próba przecięcia w poprzek apokaliptycznych i technooptymistycznych dyskursów, które wiążą się z obecnością ludzi (i nie tylko) na planecie Ziemia w przyszłości. Poszukujemy nowych, aktualnych konstytucji własnego bycia w świecie, zapomnianych źródeł poznania, przedłużenia czy kontestacji cywilizacyjnych dokonań i klęsk w duchu archeofuturyzmu czy spekulatywnych fabulacji. To wystawa o scenariuszach tego, co może przyniesie przyszłość. 

Czyje głosy są słyszane? (wystawa uczestniczek programu rezydencyjnego)

  • Termin: 10.11–31.12.2023 

Wystawa jest efektem pobytów rezydencyjnych we Wrocławiu sześciu artystek z Norwegii, pracujących zarówno z mediami wizualnymi (fotografia, video, malarstwo, obiekt) jak i z dźwiękiem i wokalem. Działania rezydentek łączy inspiracja miastem i nowym otoczeniem, w którym znalazły się na kilka tygodni. Intencją jest dowartościowanie samego procesu twórczego. Wystawa stawia również pytanie o możliwość włączania w krąg sztuki osób nieznanych w danym środowisku. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Yachi Shian-Yuan Yang w czasie rezydencji we Wrocławiu, czerwiec 2023 fot. Marta Sobala
Yachi Shian-Yuan Yang w czasie rezydencji we Wrocławiu, czerwiec 2023

Oprócz tego:

Centrum Historii Zajezdnia

  • zwiedzanie wystawy stałej „Wrocław 1945–2016” o historii Wrocławia w okresie powojennym (zapraszamy wtorek 9:00–17:00, środa 9:00–17:00, czwartek 10:00–17:00, piątek–niedziela 10:00–18:00, ceny biletów: normalny 16 zł, ulgowy 8 zł, rodzinny 45 zł, grupowy 50 zł)
  • w ramach wystawy stałej do zwiedzania jest wystawa czasowa (do 1 października) „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”
  • wystawa mobilna „Dolnoślązacy to MY. Łączy nas więcej niż region”: Trzebnica 16–17 września, Środa Śląska 23–24 września
  • konferencja „Modernizacja i degradacja centrów i peryferii Polski ludowej” 18–19 września
  • warsztaty artystyczne dla dzieci – temat przewodni to srebra Funduszu Obrony Narodowej 23–24 września
  • XI edycja konkursu „Namaluj mi historię” dla dzieci i młodzieży (trzy kategorie wiekowe), na prace czekamy do 25 września
  • wystawa prac dzieci z SP Integracyjnej Alto 26 września – 1 października
  • spacery w ramach programu „Wrocławskie Cmentarze. Pamięć Miasta” 28 września
  • Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych „Dziecinada” 30 września
  • Weekend Seniora z Kulturą (bezpłatne warsztaty dla seniorów w Centrum Historii Zajezdnia) 1 października
  • wystawa czasowa o powstaniu styczniowym „Powstali 1863–1864” 14–24 października
  • „Bajkowe Poranki” (pokaz filmu i warsztaty dla dzieci) 8 października, 12 listopada, 10 grudnia
  • cykl oprowadzania po wystawie głównej „Meetings with history”: Od skwerku do pokoju szachowego (1918–1945) 10 października, Od PURu do odwilży (1945–1956) 14 listopada, Życie codzienne: od kiosku do labiryntu drzwi (lata 50., 60. i 70. XX w.) 12 grudnia
  • konkurs dla młodzieży na esej filmowy (7. Wrocławski Almanach Filmowy), temat tegoroczny – „Historie Dolnoślązaków”; organizatorzy: Liceum Ogólnokształcące Nr I we Wrocławiu, Centrum Historii Zajezdnia i Kino Nowe Horyzonty, opieka merytoryczna – Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli; na filmy czekamy do 27 października
  • Radosna Parada Niepodległości (11 listopada, trasa przejścia: pl. Wolności – Centrum Historii Zajezdnia ul. Grabiszyńska 184)
  • obchody rocznicy wystosowania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich (autor – abp wrocławski Bolesław Kominek) 18 listopada
  • Remembrance & Future Forum 14–17 listopada

Najważniejszym wydarzeniem tej jesieni będzie organizowana dla wrocławian Radosna Parada Niepodległości, która w Święto Niepodległości w barwnym korowodzie przejdzie z pl. Wolności do naszej siedziby przy ul. Grabiszyńskiej 184, najprawomocniej z udziałem prezydenta miasta Jacka Sutryka.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl