wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Premiera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Spektakl „Młody mężczyzna” rozpocznie sezon 2023/2024
Scena ze spektaklu – młody mężczyzna siedzi na łóżku, obok niego, na pościeli leży ubrana na czarno kobieta fot. Zbigniew Libera
Scena ze spektaklu – młody mężczyzna siedzi na łóżku, obok niego, na pościeli leży ubrana na czarno kobieta

Wrocławski Teatr Współczesny rozpoczyna sezon już w sobotę 16 września prapremierą spektaklu „Młody mężczyzna” na podstawie opublikowanego w ubiegłym roku tekstu Annie Ernaux. Francuska noblistka opisała w niej swój romans z młodszym o trzydzieści lat studentem poddając wnikliwej analizie szczególną relację. Przedstawienie reżyseruje Katarzyna Kalwat, a obejrzymy je na Scenie na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Reklama

Annie Ernaux – jej książki w polskim tłumaczeniu

Premiera „Młodego mężczyzny” to spore wydarzenie, nie tylko teatralne, po części także literackie. W Polsce do tej pory ukazało się zaledwie kilka przekładów książek Annie Ernaux. Jeszcze w latach 80. Państwowy Instytut Wydawniczy opublikował „Miejsce” (La Place) w przekładzie Iwony Badowskiej, sensacją wiosny ubiegłego roku było pierwsze polskie wydanie (nakładem Wydawnictwa Czarne) książki „Lata” w tłumaczeniu Magdaleny Budzińskiej i Krzysztofa Jarosza, zaś jesienią Czarne wydało, w fantastycznym przekładzie Agaty Kozak, również tom „Bliscy”, który zawiera trzy mikropowieści Ernaux („Miejsce”, „Pewna kobieta”, „Druga córka”). I na tym koniec.

Noblistka o romansie ze studentem

Dlatego możliwość poznania, tym razem za sprawą inscenizacji teatralnej, najnowszego, wydanego we Francji w ubiegłym roku, tekstu Annie Ernaux to spora gratka dla wielbicieli jej pisarstwa. Zwłaszcza, że na razie żadne z wydawnictw nie zapowiada premiery „La jeune homme” (choć jego przekładu dokonała już Agata Kozak, a zaadaptowała Sandra Szwarc). Tom jest wyjątkowo skromny, to niecałe 50 stron, ale, jak zwykle u francuskiej pisarki, ma mocny ładunek emocjonalny i autobiograficzny charakter.

Kiedy w październiku 2022 roku Akademia Szwedzka wskazała Annie Ernaux jako laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie literatury podkreślano, że to laur za „odwagę i kliniczną dokładność, z jaką odkrywa korzenie, dziwactwa i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Pamięć odgrywa też ważną rolę w przypadku nowej książki, bo Ernaux przekonywała, że dopiero teraz mogła wrócić do wydarzeń sprzed 30 lat i opisać swój związek, wówczas rozwiedzionej kobiety, z o wiele lat młodszym studentem, przyjrzeć się także temu, jak tę niestandardową relację postrzegali zarówno bliscy, jak i postronni obserwatorzy.  

Ernaux wyjaśniła, że to doświadczenie i ten tekst był dla niej tak trudny, że musiała ukonstytuować się jako kobieta i autorka, żeby pozwolić sobie na to, żeby go wydać.
podkreśla reżyserka Katarzyna Kalwat

Spektakl „Młody mężczyzna” na podstawie prozy Ernaux wyreżyseruje we Wrocławskim Teatrze Współczesnym Katarzyna Kalwat, którą widzowie wrocławskiej sceny kojarzą m.in. z projektu „Grotowski non-fiction” (koprodukcji WTW z teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu).

Premiera spektaklu „Młody mężczyzna”

Reżyserka nie zdradza szczegółów, zaznaczyła tylko, że zależy jej, aby zająć się w tym projekcie kobiecym ciałem oraz prawem do tego, by nadać mu wartość i godność.

W rolach dwojga kochanków wystąpią Ewelina Paszke-Lowitzsch (Annie) i Dominik Smaruj (A. – młody mężczyzna). Za scenografię odpowiada Zbigniew Libera, za muzykę Teoniki Rożynek, zaś za koordynację scen intymnych Krystyna „Lama” Szydłowska.

Premiera 16 września, pozostałe spektakle 17, 18 i 20 września oraz 20-22 października.

Odbierz zniżki do miejskich atrakcji
z programem "Nasz Wrocław"

Chcę zniżkęSprawdź szczegóły na stronie Nasz Wrocław. Otwiera sie w nowej karcie

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl