wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Chłopi” Reymonta jako malarska animacja. Film tworzyli wrocławianie
Kliknij, aby powiększyć
Jagna siedzi nad stawem, nad nią stoi Antek Boryna, kadr z malarskiej animacji „Chłopi” fot. Next Film
Jagna siedzi nad stawem, nad nią stoi Antek Boryna, kadr z malarskiej animacji „Chłopi”

Powieść noblisty na dużym ekranie. Malarską animację „Chłopi” zrealizował ten sam zespół twórców, co przepiękny i wielokrotnie nagradzany obraz „Twój Vincent”. W piątek 8 września wyjątkowa produkcja będzie po raz pierwszy pokazywana w Polsce, na prestiżowym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie „Chłopi” powalczą o nagrodę w Konkursie Głównym. W filmie, który trafi do kin 13 października.

Reklama

Barwnie oddany świat polskiej wsi, jej tradycje, a przede wszystkim wielkie namiętności. „Chłopi” w reżyserii tandemu polsko-brytyjskiego Doroty Kobieli i Hugh Welchmana mają szansę podbić świat i zachwycić równie mocno co poprzedni obraz pary realizatorów – „Twój Vincent”.

Wówczas na film składało się około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na podobraziu. Prace nad realizacją trwały 7 lat, a ponad 100 specjalnie przeszkolonych malarzy polskich i zagranicznych malowało techniką wiernie naśladującą twórczość Holendra.

Jak podkreśla Hugh Welchman, „Twój Vincent” i „Chłopi”, choć obydwa filmy to malarskie animacje, trudno je ze sobą porównywać.  

Twój Vincent to kameralny film, gdzie mamy dużo statycznych ujęć i dialogów. Chłopi to natomiast prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy, niesamowicie dynamiczne ujęcia. Kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze.
Hugh Welchman, reżyser filmu Chłopi

„Chłopi” – jak kręcono malarską animację 

Film wymagał wielu zabiegów i właściwie podwójnego nakładu pracy, bo najpierw studio BreakThru Films nakręciło film z aktorami. W obsadzie „Chłopów” zobaczymy wspaniałych aktorów – Mirosław Baka gra Borynę, Robert Gulaczyk wciela się w postać Antka Boryny. Pozostałe role grają Ewa Kasprzyk (Dominikowa, matka Jagny), Andrzej Konopka (Piotr, wójt), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Małgorzata Kożuchowska (organiścina), Maciej Musiał (Jaś, syn organisty), Dorota Stalińska (Jagustynka), Cezary Łukaszewicz (Michał, zięć Boryny). W roli Jagny – Kamila Urzędowska.

Ważne dla nas było, żeby w rolę Jagny wcieliła się nie tylko najpiękniejsza dziewczyna w całych Lipcach, ale żeby miała jeszcze mieszankę dziewczęcej beztroski, seksapilu i zadziorności. I to jest to, co zobaczyliśmy w Kamili Urzędowskiej.
Sean Bobbitt, producent filmu

Po nakręceniu filmu z aktorami do pracy przystąpiło ponad 100 malarzy w czterech studiach w Polsce (m.in. we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych), na Litwie, w Ukrainie i Serbii. Przez 200 000 godzin malowali olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie. Animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była płynna i przyjemna dla oka.

„Chłopi” – noblowska epopeja Reymonta

Scenariusz filmu (napisany przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana) bazuje na słynnej, uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta. Epopeja chłopska w sposób zupełnie unikatowy oddaje rytm życia społeczeństwa chłopskiego.

Ale twórcy wiele uwagi poświęcili przede wszystkim kobietom, zwłaszcza tragicznej postać Jagny. Jak podkreślają realizatorzy, unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stał się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Wielkim atutem filmu będzie jego malarskość, a obejrzymy na ekranie kadry stworzone na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski (m.in. obrazy Józefa Chełmońskiego „Bociany” czy „Babie lato”).  

Reymont swój opis świata malował słowami, podczas gdy my malujemy film dosłownie w stylu jemu współczesnych z ruchu Młodej Polski, do którego Reymont też należał. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Julian Fałat.
Dorota Kobiela, reżyserka filmu

Wrocławianie i Dolnoślązacy w ekipie „Chłopów”

Przy nowej superprodukcji „Chłopi” zaangażowani byli wrocławianie, jak wrocławska (choć obecnie mieszkająca na Wybrzeżu) malarka Karolina Belczyk-Behrendt.

Muzykę do filmu skomponował od wielu lat zagorzały wrocławianin L.U.C. Rostkowski. Zaprosił słowiański kolektyw światowej klasy muzyków (m.in. Tęgie Chłopy, Laboratorium Pieśni, T.Etno czy Maria Pomianowska) i stworzył, jak podkreślają realizatorzy, magiczny pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów. 

Na tym nie koniec. Jednym z operatorów filmu (obok Radosława Ładczuka i Kamila Polaka) jest urodzony w Miliczu Szymon Kuriata. To, po realizowanej we Wrocławiu międzynarodowej produkcji „A Winter's Journey” z udziałem Johna Malkovicha, kolejny jego duży projekt operatorski. 

Warto też dodać, że i w obsadzie aktorskiej mamy twórców z regionu. Robert Gulaczyk grający Antka Borynę (a w „Twoim Vincencie” tytułową rolę) pochodzi z Legnicy, zaś Cezary Łukaszewicz wcielający się w rolę zięcia Boryny – z Wrocławia.  

Film „Chłopi” – kiedy premiera

Na razie film obejrzą widzowie 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, kinowa premiera 13 października. Dystrybutorem filmu w Polsce jest NEXT FILM.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl