wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Beksiński.Live we Wrocławiu, Warszawie i Katowicach. Ruszyła sprzedaż biletów
Kliknij, aby powiększyć
Zdzisław Beksiński na tle obrazu swojego autorstwa (lustrzane odbicie) fot. Muzeum Historyczne w Sanoku
Zdzisław Beksiński na tle obrazu swojego autorstwa (lustrzane odbicie)

Po raz pierwszy w historii obrazy Zdzisława Beksińskiego są poruszane przez sztuczną inteligencję i wyrażone muzyką na żywo. Spektakl Beksiński.Live, inspirowany malarstwem artysty, będzie można zobaczyć w trzech miastach. Najpierw we Wrocławiu!

Reklama

W ciągu dnia ciszy wręcz nie cierpię. Mogę malować wyłącznie przy muzyce, ale mogę słuchać muzyki też wyłącznie przy malowaniu.
Zdzisław Beksiński

Beksiński.Live to spektakl multimedialny, w którym twórczość cyfrowa łączy się z muzyką na żywo i malarstwem Zdzisława Beksińskiego. Taki synkretyzm na temat artysty powstał po raz pierwszy w historii. Zaplanowane są trzy pokazy:

  1. we Wrocławiu, w hali Stulecia, 6 listopada o godzinie 20:00 – bilety tutaj;
  2. w Warszawie, na Torwarze, 8 listopada;
  3. w Katowicach, w Spodku, 1 grudnia.

Pixelsynth i AI poruszyły obrazami

Autorami warstwy muzycznej są Michał Wasilewski oraz Wishlake (Kamil Zawiślak), którzy zaprosili do spektaklu reprezentantów polskiej sceny. Ich nazwiska mają ujawnić się wkrótce.

Teksty, aranżacje wokalne i melodyka piosenek w naszym projekcie to wypadkowa trzech silnie oddziałujących nurtów - przede wszystkim tajemniczych, chłodnych beatów Michała Wasilewskiego, niedopowiedzianych i nieskończenie głębokich i wieloznacznych obrazów Beksińskiego oraz w końcu, własnych doświadczeń i przemyśleń.
Wishlake, wokalista, absolwent szkoły jazzowej w Rotterdamie w klasie fortepianu

Michał Wasilewski to założyciel elektronicznego zespołu XXANAXX, z którym otrzymał Fryderyka za płytę „Gradient” w 2019 roku. Przygotowując muzykę do spektaklu, używał narzędzia zwanego pixelsynth, przy pomocy którego zamienił obrazy na dźwięk. – Twórczość Beksińskiego pokochałem od pierwszego wejrzenia. Dla mnie są to rzeczy monumentalne, wykraczające poza możliwości przeciętnej wyobraźni. Postanowiłem więc stworzyć utwory inspirowane obrazami mistrza – napisał w mediach społecznościowych.

Animacje przygotował z kolei Mariusz Kulma. Przy pomocy sztucznej inteligencji przetworzył dzieła artysty w ruchome grafiki. „Zdzisław Beksiński zawsze przesuwał granice swojego medium, a teraz, z pomocą AI, organizatorzy postanowili kontynuować tę misję, sięgając po nowe środki wyrazu. (…) AI, ucząc się z obrazów mistrza, generuje zaskakujące formy, które zdumiewają swoją autentycznością i płynnością przemian” – czytamy w opisie spektaklu.

Postać za prawie dwa miliony

Organizatorami Beksiński.Live są agencje Live2Listen oraz Endorfina Events. Spektakl powstaje przy współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku, które prowadzi galerię Zdzisława Beksińskiego. Jej zbiory liczą około 600 prac (obrazy, rysunki, rzeźby, grafiki). Wyjątkowym dziełem w kolekcji jest ostatni obraz Beksińskiego, ukończony w dniu jego śmierci (21 lutego 2005 roku).

Obrazy, poprzez które artysta wyrażał się najpełniej - zarówno te z okresu fantastycznego, jak i z ostatnich 20 lat twórczości - stanowią okazję do duchowej wędrówki labiryntem niezwykłego talentu i nieograniczonej wyobraźni. Uprawiał abstrakcję, która dominowała wówczas w sztuce światowej, a w Polsce stała się najsilniejszą reakcją na narzucany socrealizm. W twórczości abstrakcyjnej Beksiński również szedł własną drogą, odległą od dominującego taszyzmu.
Muzeum Historyczne w Sanoku

W 2021 roku w domu aukcyjnym Desa Unicum obraz „Postać” został sprzedany za 1,92 miliona złotych, ustanawiając rekord domu. Przez niecałą dekadę wartość tego dzieła wzrosła prawie 27-krotnie. W 2012 roku kosztowała 72 tysiące złotych.

Prace Beksińskiego są w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu, któremu artysta podarował większość swoich fotografii. O jego życiu i twórczości – tutaj.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl