wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Jubileuszowy koncert w kościele św. Elżbiety. W pierwszą rocznicę inauguracji odbudowanych organów Englera [PROGRAM]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu członkinie i członkowie Chóru Gadium, który wystąpi 27 stycznia fot. z FB Chóru Gaudium
Na zdjęciu członkinie i członkowie Chóru Gadium, który wystąpi 27 stycznia

To będzie wyjątkowy wieczór, bo w piątek 27 stycznia o 18.00 w bazylice św. Elżbiety koncert w pierwszą rocznicę inauguracji odbudowanych organów Michaela Englera, które zabrzmiały w tej świątyni po 46 latach. Rok temu, podczas specjalnej mszy instrument „na chwałę Boga i na pożytek ludzi” poświęcił arcybiskup Józef Guzdek, administrator apostolski ordynariatu polowego. W piątek posłuchamy zarówno dwóch świetnych organistów, jak i Chóru Gaudium.

Reklama

Uroczysty koncert z okazji pierwszej rocznicy inauguracji organów Englera w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu odbędzie się pod patronatem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. dra hab. Krystiana Kiełba, proboszcza parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałata płk. Janusza Radzika.

Organy w św. Elżbiecie jak Feniks z popiołów

Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.

Dopiero w 2011 rok została podjęta (podczas odpustu św. Elżbiety w bazylice mniejszej) decyzja o odbudowie organów. W obecności biskupa polowego zapowiedział to wydarzenie ówczesny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, deklarując także, że miasto opłaci etat organisty, który w sezonie turystycznym będzie dawał koncerty i podkreśla, iż instrument mógłby być jednym z filarów festiwali organowych odbywających się w stolicy Dolnego Śląska.

W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera, a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Sygnatariuszami byli sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku. 

Dziś zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejszą – 11-milimetrową dojrzymy z trudem. 

Sprawdź co kryją w sobie organy z kościoła garnizonowego

Koncert 27 stycznia 2023. Kto zagra, program

Dr hab. Piotr Rojek ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, w klasie organów mgr. Klemensa Kaminskiego (1994 r.). Edukację muzyczną kontynuował w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, wieńcząc ją dyplomami: na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego (1999 r.) oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba (2003 r.).

Odbył szereg kursów mistrzowskich – interpretacyjnych oraz improwizatorskich, prowadzonych przez tak wybitne osobistości świata muzyki organowej, jak: Julian Gembalski, Bernhard Haas, Hans Haselböck, Ton Koopman, Jon Laukvik, Armin Schoof, Wolfgang Seifen, Józef Serafin czy Harald Vogel. Artysta koncertował m.in. w Czechach, Finlandii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku osiem płyt. Powstała w 2005 roku płyta, na której zarejestrowano dziewięć toccat wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku, wykonanych na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.

Piotr Rojek pracuje na stanowisku profesora AMKL w macierzystej uczelni, gdzie pełni funkcję Dziekana Wydziału Instrumentalnego oraz kieruje Katedrą Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej.

Dr hab. Krzysztof Michałek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w trzech specjalnościach: dyrygentura chóralna w klasie prof. Stanisława Krawczyńskiego, muzyka kościelna w klasie organów I st. kwal. Marka Wolaka oraz nauczanie przedmiotów teoretycznych. Swoją edukację kontynuował na studiach podyplomowych w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów i improwizacji organowej prof. Juliana Gembalskiego, które ukończył w 2010 roku. W grudniu 2012 uzyskał tytuł doktora, a w roku 2019 doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej: dyrygentura.

Brał udział w licznych kursach mistrzowskich oraz w konkursach muzycznych, zdobywając w nich nagrody i wyróżnienia. Koncertuje jako dyrygent i organista. Jest inicjatorem kilku festiwali muzycznych i cyklów koncertów w Polsce. W swoim dorobku posiada płyty CD z muzyką wokalno-instrumentalną i organową.

Od września 2020 jest kierownikiem katedry muzyki religijnej krakowskiej Akademii Muzycznej, pełni funkcję organisty i dyrygenta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz bazylice Mariackiej w Krakowie. Jest założycielem i dyrygentem trzech zespołów: chóru Musica ex Anima, Orkiestry Symfonicznej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, a także Cappella Marialis w bazylice Mariackiej w Krakowie. Jako dyrygent koncertuje także z innymi zespołami, m.in. Górecki Chamber Choir w zakresie muzyki współczesnej oraz Collegium Palestrinae w zakresie muzyki dawnej (m.in. monograficzne koncerty Williama Byrda i Orlando Gibbonsa).

Od 2017 roku jest rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w specjalizacji: organy piszczałkowe. Wśród jego zainteresowań szczególne miejsce zajmują: muzyka sakralna, improwizacja organowa, budownictwo organowe oraz muzyka Kościoła anglikańskiego.

Chór Gaudium Uniwersytetu Wrocławskiego w 2023 roku obchodzi jubileusz 40-lecia działalności artystycznej. Koncert z okazji rocznicy inauguracji organów Englera to pierwszy występ Chóru w roku jubileuszowym. Zespół tworzą studenci i absolwenci Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studenci i absolwenci innych wrocławskich uczelni. Chór ma w swoim dorobku ponad tysiąc koncertów, w tym prezentacje wielkich dzieł muzyki oratoryjnej pod dyrekcją najwybitniejszych dyrygentów. Zespół zapraszany jest do uczestnictwa w większości najważniejszych wydarzeń muzycznych z udziałem akademickich zespołów chóralnych.

Swoje umiejętności zespół prezentował na konkursach i festiwalach w większości krajów Europy. Chór wystąpił także w USA z cyklem koncertów poświęconych pamięci ofiar ataku terrorystycznego na WTC. Chór koncertował w Austrii, Chinach, Finlandii, Grecji, Macedonii, Kanadzie, Niemczech, Rosji, USA i we Włoszech. Chórzyści Chóru Gaudium stanowią obecnie trzon zespołu chóralnego współpracującego na stałe z Piotrem Rubikiem. Od roku 2007 wykonali wspólnie z kompozytorem kilkaset koncertów w Polsce, Izraelu, Kanadzie, na Litwie, Słowacji oraz w USA. Dokonali nagrań dla TVP, TVN oraz Telewizji Polsat, wielokrotnie wystąpili na legendarnym Festiwalu w Sopocie.

W roku 2018 Chór Gaudium został uhonorowany Medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS. Jest również laureatem prestiżowej Wrocławskiej Nagrody Muzycznej, otrzymał także Złoty Medal Uniwersytetu Wrocławskiego. Założycielem zespołu i pierwszym dyrygentem w latach 1982–1992 był wrocławski chórmistrz Mieczysław Matuszczak, od 1993 roku kierownictwo artystyczne chóru sprawuje prof. Alan Urbanek.

Program koncertu organowego 27 stycznia 2023, godz. 18.00

Chór Gaudium Uniwersytetu Wrocławskiego

Krzysztof Michałek – organy

Piotr Rojek – organy

Alan Urbanek – dyrygent

  • „Modlitwa o pokój” (sł. Mirosław Hanusiewicz, muz. Norbert Blacha, wyk. chór a capella)
  • „Całą noc padał śnieg” (sł. Marian Hemar, muz. Zbigniew Preisner, wyk. chór z akompaniamentem instr. klawiszowego)
  • „Kolęda dla nieobecnych” (sł. Szymon Mucha, muz. Zbigniew Preisner, wyk. chór z akompaniamentem instr. klawiszowego)
  • „Przekażmy sobie znak pokoju” (sł. Krzysztof Jaślar, muz. Zbigniew Górny, wyk. chór z akompaniamentem instr. klawiszowego)
  • „Lulajże Jezuniu” (wyk. chór a capella)
  • „Radość dziś nastała” (wyk. chór a capella)
  • „Przystąpmy do szopy” (wyk. chór a capella)
  • „W dzień Bożego Narodzenia” (wyk. chór a capella)
  • „Kołysanka Najświętszej Marii Panny” (wyk. solistka i chór a capella)
  • „Wśród nocnej ciszy” (wyk. organy – Piotr Rojek oraz chór wspólnie z publicznością)
  • „Bóg się rodzi” (wyk. organy – Krzysztof Michałek oraz chór wspólnie z publicznością)

Bezpłatny wstęp na koncert w kościele św. Elżbiety

Koncert 27 stycznia 2023 (piątek) o godzinie 18.00 jest bezpłatny. Nie musimy odbierać wejściówek, wystarczy przyjść do kościoła św. Elżbiety. 

Dotychczasowe koncerty organowe w św. Elżbiecie

Na odbudowanych organach Englera zagrało dotychczas wielu światowej klasy artystów, począwszy od prof. Lorenza Ghielmiego z Mediolanu, który wykonał recital inauguracyjny, poprzez Karola Mossakowskiego, który zaprogramował cykl pierwszych dziesięciu recitali znanych artystów (sam dał dwa koncerty) po studentów polskich uczelni muzycznych. 

  • 27 stycznia (recital tylko online zagrał prof. Lorenzo Ghielmi z Mediolanu)
  • 28 stycznia w Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety (kościół garnizonowy) przy ul. Świętej Elżbiety 1/2, po raz pierwszy od 46 lat usłyszeliśmy legendarny „Głos Śląska”, czyli organy Englera. Recitale inaugurujące odbudowany instrument wykonał prof. Lorenzo Ghielmi z Mediolanu, ale zagrali także prof. Piotr Rojek z wrocławskiej Akademii Muzycznej i dr hab. Krzysztof Michałek z Akademii Muzycznej w Krakowie, organista Bazyliki Mariackiej oraz prof. Adam Jezierski, były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, wielki miłośnik organów.

Seria 10 koncertów mistrzów:

  • 31 marca i 1 kwietnia – Karol Mossakowski
  • 21 kwietnia - Nathan Laube (USA)
  • 28 kwietnia - Arkadiusz Bialic (Kraków)
  • 5 maja - Pavel Kohout (Czechy)
  • 12 maja- Hanna Dys (Gdańsk)
  • 19 maja - Stefan Kiessling (Niemcy)
  • 26 maja - Marek Fronc (Legnica)
  • 2 czerwca - Agnieszka Tarnawska (Poznań)
  • 9 czerwca - Tomasz Głuchowski (Wrocław)

Seria koncertów w dużej mierze studentów polskich uczelni muzycznych, ale zagrali też m.in. prof. Strohhäcker z Drezna

  • 1 lipca - Jakub Moneta (Wrocław)
  • 8 lipca - Maciej Lewandowicz (Wrocław)
  • 15 lipca - Mariusz Wycisk (Katowice)
  • 22 lipca - Paulina Bartkowiak (Poznań)
  • 29 lipca - Mateusz Goniowski (Katowice)
  • 5 sierpnia - Marcel Krawczak (Poznań)
  • 12 sierpnia - Jan Surma (Wrocław)
  • 19 sierpnia - Krystian Klej (Poznań)
  • 26 sierpnia - Mariusz Kozieł (Katowice)
  • 2 września, Łukasz Kołakowski (Poznań)
  • 9 września, prof. Martin Strohhäcker (Drezno)
  • 16 września, Piotr Górski (Poznań)
  • 23 września, Adam Sokulski (Rzeszów)
  • 30 września, Alisa Birula (Warszawa)
  • 28 października - Ihor Sikorskyi
  • 25 listopada - Maciej Lewandowicz
  • 9 grudnia – Zuzanna i Maciej Batorowie (Świdnica), wydarzenie organizowane przez Fundację Kultura Brzmienia
  • 6 stycznia 2023 – organista prof. Piotr Rojek, któremu towarzyszyli Monika Piechaczek - sopran oraz Bogdan Makal – bas-baryton
  • 20 stycznia 2023 - Jakub Moneta

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl