wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Organy Englera zagrały. Pierwszy koncert po 46 latach
Organy Englera zagrały pierwszy koncert po 46 latach w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Organy Englera zagrały pierwszy koncert po 46 latach w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu.

Głos Śląska zabrzmiał dziś po raz pierwszy od 46 lat. – Od dnia 27 stycznia 2022 organy Michaela Englera będą ponownie rozbrzmiewały w jednej z najpiękniejszych świątyń Dolnego Śląska. Na chwałę Boga i na pożytek ludzi – powiedział podczas homilii arcybiskup Józef Guzdek, administrator apostolski ordynariatu polowego.

Reklama

Tajemniczy język muzyki

Uroczystość liturgiczna rozpoczęła się hymnem Polski, potem abp Józef Guzdek wygłosił homilię, przywołując słowa papieża Benedykta XVI, wielkiego admiratora muzyki. – Papież przekonuje, że tam, gdzie słowa nie wystarczają potrzebny jest tajemniczy język muzyki. Według niego pierwszym źródłem muzyki jest doświadczenie miłości. Wtedy słowa są zbyt małe, one nie opowiedzą cudownego otwarcia się na drugiego człowieka. Potrzebne są wówczas poezja, śpiew i muzyka, aby wyrazić głębię przeżyć i uczuć – podkreślał arcybiskup.

Drugim źródłem muzyki jest doświadczenie smutku, zaś trzecim doświadczenie spotkania z Bogiem w czasie liturgii. – Na jej potrzebę zrodziły się wielkie kompozycje Palestriny, Bacha, Handla, Mozarta, Beethovena i wielu innych twórców – mówił arcybiskup. 

Przeczytajcie także: Jak wyglądają nowe organy Englera

Konferencja prasowa przed koncertem inauguracyjnym

Konferencja prasowa przed koncertem inauguracyjnym

– Godne podkreślenia są dialog, wzajemny szacunek i jedność w działaniu przedstawicieli wojska i władz samorządowych Wrocławia, ordynariatu polowego i władz państwowych oraz wsparcie sponsorów. Tylko w takich warunkach mogło zrodzić się dzieło, które będzie służyć ludziom wiary i kultury, a także koneserom muzyki organowej. Niech więc nadal trwa harmonia w muzyce i harmonia w działaniu dla dobra wspólnego – podkreślał abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, administrator apostolski Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Organy zostały poświęcone, a specjalnie na tę okazję Te Deum skomponował prof. Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, zaś prawykonania dokonał Chór NFM pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

organy englera

Odznaczenia dla darczyńców

Poświęcono także kaplicę darczyńców, w której znalazł się nowy witraż autorstwa Anny Lamparskiej i tablice z wymienionymi donatorami, którzy wsparli wyjątkowy projekt przekazując łącznie 2 miliony zł. – Wasze imiona zostaną zapisane nie tylko na tablicach, ale i we wdzięcznej pamięci wrocławian. Tylko w takich warunkach mogło zrodzić się dzieło, które będzie służyło ludziom wiary i kultury – zwracał uwagę metropolita białostocki. 

Podczas uroczystości w bazylice św. Elżbiety darczyńców uhonorowano odznaczeniami.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutruk otrzymał Medal „Milito Pro Christo”, wykonawcy z konsorcjum – Dariusz Zych, Andrzej Lech Kriese i Philip Kleis – Gwiazdę Kapituły Orderu, zaś sekretarz miasta Włodzimierz Patalas – Order św. Grzegorza Wielkiego nadany przez papieża Franciszka.

Prezydent Jacek Sutryk wręczył księdzu arcybiskupowi symboliczne klucze do szafy organowej instrumentu. – Kluczem do tego sukcesu była wzajemna współpraca wielu podmiotów. Chciałbym, aby to przesłanie, jakie płynie z odnowionego instrumentu – niemal 3500 piszczałek współpracujących ze sobą. Niech to będzie i wyzwanie i życzenie i wezwanie, abyśmy stanowili jedno – wyraził nadzieję obecny metropolita białostocki dodając, że to ostatni akord w jego posłudze biskupa polowego, ale będzie zapamiętany do ostatniego uderzenia serca.

organy englera

Wrocław może mieć trzecie znakomite organy

Sekretarz miasta, Włodzimierz Patalas opowiadając okolicznościach, w jakich doszło do odbudowy barokowego instrumentu Michaela Englera przypomniał, że choć decyzję podjął w 2011 roku prezydent Rafał Dutkiewicz, realizacja projektu przypadła już na prezydenturę Jacka Sutryka, który przez cały czas żywo interesował się odbudową, wizytował zakłady Kleisa w Bonn, pracownię rzeźbiarską i na bieżąco bywał w kościele, kiedy zaczął się montaż poszczególnych elementów. 

Przeczytajcie także: Rozmowa z sekretarzem miasta o organach w bazylice św. Elżbiety

– Dzięki organom Wrocław wzbogacił się o jeszcze jeden instrument, bo nie tak dawno zostały oddane do użytku organy w Narodowym Forum Muzyki. Obydwa różnią się między sobą, dlatego chciałbym, aby do tych dwóch instrumentów dołączył jeszcze jeden – w katedrze – zapowiedział Włodzimierz Patalas, który jest już po rozmowie z abp Józefem Kupnym i zaproponował także rozwiązanie finansowe.

Lorenzo Ghielmi

Prof. Lorenzo Ghielmi

– Odbudową organów w katedrze powinni się zająć wszyscy, a mam nadzieję, że pan marszałek i pan wojewoda będą głównymi inwestorami, zaś miasto również się do tego dołoży – zaproponował Włodzimierz Patalas.  

organy englera

Bach na odbudowanych organach Englera

Uroczystość zwieńczył występ organistów. Zagrali zarówno prof. Lorenzo Ghielmi z Mediolanu (utwory Johanna Sebastiana Bacha), prof. Piotr Rojek z wrocławskiej Akademii Muzycznej i dr hab. Krzysztof Michałek z Akademii Muzycznej w Krakowie, organista Bazyliki Mariackiej. Koncert zakończyła popisowa Toccata i fuga d-moll BWV 565 w interpretacji profesora Ghielmiego, którego koncertu będzie można również posłuchać w piątek od 19.00 w transmisji na www.wroclaw.pl.

Przeczytajcie także: Organy w bazylice św. Elżbiety wracają do gry

Lorenzo Ghielmi

Prof. Lorenzo Ghielmi z Mediolanu zagra recital także 28 stycznia/fot. Tomasz Hołod

Na bis fantazję, a potem kolędę „Cicha noc” zagrał prof. Adam Jezierski, były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, zapalony miłośnik instrumentów organowych. 

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl