Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu prowadzi badanie opinii, które pomoże jej lepiej dopasować ofertę do potrzeb czytelniczek i czytelników.
Ankietę przeprowadzamy, by jak najlepiej poznać potrzeby naszych czytelniczek i czytelników, a także osób, które z bibliotek jeszcze nie korzystają. Zależy nam na poznaniu opinii wrocławian: chcemy dowiedzieć się, jak postrzegają ofertę Miejskiej Biblioteki Publicznej, w jaki sposób znajdują informacje o naszych wydarzeniach i jak korzystają z bibliotek. Pytamy również, które filie odwiedzają najchętniej i jak spędzają w nich czas. Wyniki badania pomogą nam lepiej rozumieć odbiorców i tworzyć bibliotekę coraz bliższą ich potrzebom.Maciej Kozieł, kierownik Działu Promocji i Projektów MBP
Ankieta jest anonimowa i składa się z 21 pytań lub zdań, które trzeba dokończyć (można zaznaczać kilka odpowiedzi).
Po co przychodzi się do biblioteki?
Jedno z pytań (a właściwie zdań do dokończenia) brzmi tak:
„Do biblioteki przychodzi Pani/Pan aby...” Reszta tego zdania wcale nie jest oczywista, bo jak wiedzą stali bywalcy, w wielu wrocławskich bibliotekach można nie tylko wypożyczać książki, ale także:
- Wypożyczyć audiobooki
- Wypożyczyć gry planszowe lub karciane
- Wypożyczyć czytnik książek
- Wypożyczyć filmy
- Wypożyczyć materiały do nauki języków obcych
- Wziąć udział w spotkaniach autorskich, warsztatach dla dorosłych w każdym wieku (np. spotkaniach z profesjonalistami, zajęciach z kreatywnego pisania, warsztatach technologicznych dla seniorów, zajęciach z programowania dla młodzieży i młodych dorosłych), seansach, festiwalach takich jak np. Równoleżnik Zero czy Cyrkopole
- Przyjść z dzieckiem na rozmaite zajęcia, np. warsztaty edukacyjne, przedstawienia, zabawy, a nawet nocowanki (te ostatnie w ramach Nocy Bibliotek)
- Pouczyć się/popracować/poczytać na miejscu
- Pograć w gry planszowe
- Uzyskać poradę na temat książek
- Odebrać kod do Legimi/EmpikGo/Ibuk Libra/Flipster/EBSCO
Pytania dotyczą także księgozbioru, godzin funkcjonowania filii, wrzutni i książkomatów (nie wszyscy wiedzą, że w niektórych filiach można oddawać, a nawet wypożyczać książki „po godzinach”), oferty spotkań autorskich i innych wydarzeń organizowanych w poszczególnych filiach, kanałów komunikacji itd.
MBP zaprasza także czytelników do dzielenia się swoimi uwagami, np. pyta o to, „Czy ma Pani/Pan jakieś uwagi/wnioski dotyczące działalności kulturalnej biblioteki? Czy Pani/Pana zdaniem czegoś w ofercie biblioteki brakuje?”
Gdzie można wypełnić ankietę?
Ankietę można wypełnić online na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.
Na stronie MBP można znaleźć m.in. także informacje o aktualnych wydarzeniach i prowadzonych przez MBP projektach, opis zbiorów, włącznie z nowościami i katalog - włącznie z informacją, gdzie dana pozycja jest aktualnie dostępna.